Ważne nowości w mObywatelu. Te funkcje skrócą kolejki w urzędach, Polacy będą zachwyceni

Mogło ujść uwadze Polaków, że wraz z nadejściem 1 lipca w aplikacji mObywatel pojawiły się nowe usługi, których od dłuższego czasu wielu oczekiwało. Koniec z papierologią i długimi, niekończącymi się kolejkami. Od teraz te sprawy załatwisz błyskawicznie. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Aplikacja mObywatel dla każdego Polaka. Jakie sprawy można w niej załatwić?
Bezpłatna aplikacja mobilna mObywatel proponuje Polakom mnóstwo dostępów do elektronicznych dokumentów oraz cyfrowych usług urzędowych. Wydawana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji, a skorzystać z niej można pod warunkiem posiadania urządzenia opartego o system Android i iOS.
Przede wszystkim aplikacja może być używana do potwierdzania tożsamości w wielu sytuacjach i można załatwić w niej szereg różnych spraw. Posiadacze mObywatela mogą m.in. szybko i łatwo pobierać potrzebne wnioski pomocne w załatwieniu spraw urzędowych, skorzystać ze skrzynki do e-doręczeń, zastrzec numer PESEL czy sprawdzić punkty karne lub adres siedziby obwodowej komisji wyborczej. Teraz resort poinformował o rozbudowaniu aplikacji o kolejne usługi.

Nowe opcje w aplikacji mObywatel. Polacy mogą już złożyć te wnioski
1 lipca pojawiły się nowości, które bez wątpienia ułatwią Polakom załatwienie kluczowych spraw. Resort poinformował, że w mObywatelu można już złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dorosłego, ale również dla dziecka i podopiecznego. Gdzie znaleźć taką usługę? Wystarczy wejść w katalog “Załatw sprawę w aplikacji”. Użytkownik musi wypełnić formularz i dołączyć odpowiedni plik ze zdjęciem.
Należy pamiętać, że usługa ta dostępna jest wyłącznie dla pełnoletnich obywateli, ale to nie wszystko. Dodatkowo, by móc złożyć wniosek, trzeba być posiadaczem Profilu Zaufanego, konta ePUAP oraz dodanego mDowodu w aplikacji.
Po wypełnieniu wszystkiego i wysłaniu wniosku należy spełnić jeszcze jeden wymóg. W ciągu 30 dni konieczne jest udanie się do właściwego urzędu gminy w celu pobrania odcisków palców. Dopiero od tego momentu rozpoczyna się cały proces i można oczekiwać dokumentu, jednocześnie sprawdzając na jakim etapie jest realizacja.
Resort wprowadził też nową funkcję dla tych, którzy zgubili lub uszkodzili swój dowód osobisty, czy też paszport, ale uwaga, są wyjątki.
Zgubiłeś dowód osobisty lub paszport? Zgłosisz to w aplikacji mObywatel
Nowa wersja aplikacji pozwala też na zawieszenie i cofnięcie zawieszenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego. Wcześniej taka opcja dotyczyła wyłącznie dowodu należącego do osoby dorosłej. Resort wyjaśnia, że zgubiony lub uszkodzony dokument można zawiesić do maksymalnie 14 dni. Po tym czasie dokument zostanie unieważniony, dlatego osoba, która zdąży go odzyskać musi pamiętać o cofnięciu zawieszenia w aplikacji. W tym przypadku również należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać skrzynkę ePUAP, Profil Zaufany i mDowód. Sprawę można załatwić w katalogu “Załatw sprawę”.
Jeśli chodzi o paszport, w zaktualizowanej wersji aplikacji użytkownik może zgłosić jego utratę lub uszkodzenie, a także złożyć wniosek z prośbą o unieważnienie. Jak wskazuje resort, tę sprawę również Polacy są w stanie załatwić w katalogu “Załatw sprawę”. Wyjątkiem, kiedy to nie można unieważnić dokumentu jest paszport służbowy i dyplomatyczny, a także należący do dziecka lub podopiecznego.





































