Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna zmiana dla wielu emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.06.2023 09:16

Ważna zmiana dla wielu emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

pieniądze-kalendarz-banknoty-biznesinfo
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 czerwca przez kolejne trzy miesiące obowiązują nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów oraz niektórych pracujących rencistów. Bezpieczny próg przychodów zwiększył się o 273 zł i wynosi obecnie 4987 zł. Jeśli zostanie przekroczony, ZUS pomniejszy świadczenie.

Wyższe progi zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Raz na trzy miesiące ZUS zmienia progi zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Aby emerytury i renty takich osób nie zostały zmniejszone, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 czerwca jest to 4987 zł. Natomiast, jeśli wcześniejszy emeryt/rencista przekroczy kwotę 9261,60 zł, czyli jego przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie z ZUS-u zostanie zawieszone.

W sytuacji, w której zarobki wcześniejszego emeryta bądź rencisty mieszczą się w przedziale między kwotą 4987 zł a 9261,60 zł, świadczenie jest zmniejszane o kwotę przekroczenia, przy czym nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Czym jest kwota maksymalnego zmniejszenia?

Ustala się ją raz w roku – obowiązuje od początku marca do końca lutego, przy czym w zależności od pobieranego świadczenia obowiązują tu różne kwoty. Od 1 marca br. do 29 lutego 2024 roku kwoty maksymalnego zmniejszenia wynoszą:

  • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci.

Kogo nie dotyczą ograniczenia w dorabianiu?

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą dorabiać bez ograniczeń. Ich świadczenia nie zostaną ani zmniejszone, ani zawieszone. W tej grupie jest jeden wyjątek, dotyczy on osób, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto). Jeśli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Graniczne kwoty przychodu nie dotyczą również osób pobierających renty:

  • dla inwalidów wojennych,
  • dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w wyniku służby wojskowej,
  • rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń, również wtedy, gdy nie ukończyli oni 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Limity w dorabianiu nie dotyczą też pobierających rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.
Tagi: Emeryci Renta ZUS