BiznesINFO.pl

Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

W aptekach wydajemy coraz więcej. A to jeszcze nie koniec podwyżek

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak w ostatnim czasie wzrosły ceny leków

  • Z czego wynikają podwyżki

  • Kiedy ceny się ustabilizują

Podwyżki cen leków

Podwyżki cen leków w aptekach są zauważalne już od listopada 2020 r. Od tej pory ceny leków nieprzerwanie rosną, wykazała również analiza PEX PharmaSequence. Według niej na początku bieżącego roku musieliśmy płacić za leki średnio o 0,9 proc. więcej niż jeszcze w grudniu.

W lutym ceny leków ponownie wzrosły o kolejne 0,7 proc. Skok cenowy obrazuje suma wszystkich podwyżek. Dodając je do siebie, okazuje się, że średnia cena leku w Polsce wynosi w tej chwili 23,7 zł, czyli o 7,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Podczas drugiej i trzeciej fali pandemii wzrosty były bardziej dynamiczne. Dane polskiej firmy badawczo-doradczej PEX PharmaSequence, na które powołuje się portal Dziennik Gazeta Prawna, pokazują, że jeszcze w listopadzie różnica ta wynosiła 4,6 proc.

DGP zapytało ekspertów, co jest przyczyną tak wysokich podwyżek. Ci nie mają wątpliwości, że powodem podwyżek cen leków jest reakcja rynkowa na pandemię i trudną sytuację w całej branży lekowej.

Leki będą jeszcze droższe

PEX PharmaSequence wyliczył, że jeszcze w 2019 r. sprzedaż wzrosła w Polsce o 7,5 proc. do 37,1 mld zł. Już rok później z powodu pandemii i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń zwiększyła się tylko o 1,4 proc. do 37,7 mld zł. Oznacza to, że przed upadkiem rynku uratowały podwyżki cen, a nie większy popyt na leki.

Ten rok nie zaczął się wcale zbyt obiecująco. Okazuje się, że z dnia na dzień podwyżki cen są coraz wyższe. Jak podaje gazeta, nie zrekompensują już one strat, choć firmy będą w dalszym ciągu próbować odbić straty, podwyższając ceny. Zmniejszający się jednak popyt na leki najprawdopodobniej na to nie pozwoli.

A spadek popytu na leki jest zauważalny gołym okiem. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 r. apteki sprzedały leków za nieco ponad 5,8 mld zł. A to oznacza spadek aż o 14 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

- Naturalne jest, że podmioty dążą do odrobienia strat. Teraz jest do tego najlepszy czas, trwa sezon przeziębieniowy, choć na mniejsza skalę niż w poprzednich latach. Maseczki i lockdowny robią swoje. Działają prewencyjnie, nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się wirusów - tłumaczył w rozmowie z DGP dr Jarek Frąckowiak, prezes zarządu, partner zarządzający w spółce PEX PharmaSequence.

Tagi:

podwyżki cen

Podobne artykuły

Finanse

Najnowsze dane dotyczące inflacji. Mamy dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat ZUS. Dotyczy wysokości emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]