BiznesINFO.pl

East News

Ustawa antylichwiarska. Część firm pożyczkowych może wycofać się z rynku

15 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

10 listopada prezydent podpisał ustawę “antylichwiarską”. Zakłada ona m.in. określenie maksymalnych kosztów dla kredytów konsumenckich i nadzór KF nad instytucjami pożyczkowymi. Zdaniem ekspertów może się ona przyczynić do zmniejszenia liczby firm pożyczkowych działających na rynku.

Ustawa antylichwiarska

Zgodnie z nowymi przepisami udzielający pożyczek ma obowiązek podawać klientom rzeczywisty koszt pożyczki. Nowe przepisy zakładają maksymalny limit dodatkowych opłat, takich jak prowizje czy marże. Poziom ten został ustalony do 20 procent kwoty pożyczki w skali roku i 45 procent całkowitej kwoty pożyczki w okresie trwania umowy kredytowej.

Firmy pożyczkowe nie będą mogły udzielać pożyczek bez weryfikacji pożyczkobiorcy. 

Ustawa wprowadza zakaz rolowania długów. Wcześniej zdarzało się, że firmy pożyczkowe proponowały zaciąganie nowych pożyczek na spłatę dopiero co zaciągniętych pożyczek, co przyczyniało się do tego, że klienci ponownie płacili wszystkie naliczane opłaty i w efekcie wpadali w spiralę zadłużenia. 

Każda instytucja pożyczkowa nie będzie mogła mieć niższego kapitału zakładowego niż 1 mln złotych. Dotychczas było to 200 tys. złotych. 

Wysokie koszty prowadzenia firm pożyczkowych

Jak podpisana ustawa wpłynie na firmy pożyczkowe oraz ich klientów? Na zapytanie redakcji BiznesInfo odpowiedzieli eksperci z firmy Helikon sp.z.o.o, ogólnopolskiej sieci pośrednictwa finansowego.

Dariusz Rzepka, prezes zarządu Helikon oraz Krzysztof Rzepka, współwłaściciel Helikon zwracają uwagę na koszty, jakie dziś ponoszą firmy pożyczkowe działające w Polsce. 

Sądzą oni, że dla pożyczek z terminem spłaty do 30 dni limit powinien wynosić 5% wartości pożyczki, a ustalony limit kosztów pozaodsetkowych jest zbyt niski, aby rynek mógł funkcjonować w sposób efektywny.

Eksperci zwracają uwagę, że skala niespłacalności pożyczek jest zdecydowanie większa niż w stosunku do kredytów bankowych.  

“Na podstawie danych BIK obserwujemy, że jakość spłaty pożyczek w ostatnich dwóch, trudnych gospodarczo latach, nie pogorszyła się znacząco, ale nadal ponad 20% klientów rynku pożyczkowego nie spłaca zaciągniętych pożyczek. W przypadku rynku kredytów hipotecznych jest to mniej niż 3%, a w przypadku kredytów ratalnych mniej niż 7%”.Najtrudniejsza sytuacja będzie dotyczyć rynku tzw. chwilówek, gdzie marża gwałtownie spadła, a ryzyko udzielania produktu pozostało takie same.

Eksperci podkreślają również, że firmy pożyczkowe, w odróżnieniu od banków, nie mogą dokonywać odpisów umorzonych pożyczek, co znacznie wpływa na ich wynik finansowy.

Mniej firm pożyczkowych i trudniejszy dostęp do kredytów

W naszej ocenie przepisy ustawy antylichwiarskiej mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby firm działających na rynku. Możliwe też, że te z firm, które pozostaną na rynku zmienią swój profil działalności i ukierunkują się na klienta mniej ryzykownego, w stronę cech klienta bankowego. Spowoduje to wykluczenie słabszych, pod kątem scoringowym, klientów i to jest realny scenariusz dla rynku - czytamy w informacji przekazanej redakcji BiznesInfo. 

Stanisław Wolniewicz Duda, prezes Finelf.com, międzynarodowego pośrednika finansowego, zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie związane z nową ustawą. “Będzie to sprzyjać monopolizacji rynku co nie jest pozytywnym aspektem. Ponadto drastycznie zostanie ograniczona podaż pożyczek, przez co klientami ze słabszą zdolnością kredytową zaopiekują się lombardy oraz szara strefa. Tym samym ustawa antylichwiarska będzie miała lichwiarskie konsekwencje, gdy odrodzą się tzw. "firmy bejsbolowe". Zyskają za to nieliczni klienci, którzy będą mogli zaciągnąć tańsze pożyczki, choć będą to zobowiązania na zdecydowanie niższe kwoty.

Ponadto ⅔ klientów zostanie pozbawionych dostępu do kredytu, podają eksperci, odnosząc się do analizy CRIF. 

Tagi:

pożyczkakredyt

Podobne artykuły

Finanse

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >

Finanse

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

500 plus dla seniorów. Aby dostać pieniądze trzeba spełnić konkretne warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >