BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

2 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że w tym roku domy czekają poważne kontrole. I nie chodzi wyłącznie o kwestię ogrzewania - urzędnicy sprawdzą więcej, niż się spodziewamy.

Powodem kontroli jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, prowadzona w ramach Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji. CEEB istnieje od lipca 2021, a za jej prowadzenie i kontrolę odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Jak wynika z informacji portalu Murator Plus, GUNB zapowiedział na ten rok przeprowadzenie kontroli budynków mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, nie chodzi tylko o kwestie ogrzewania.

Urzędnicy sprawdzają nie tylko ogrzewanie

Dane dotyczące emisyjności i efektywności energetycznej domu będą wprowadzane przez kontrolerów do Centralnej Ewidencji. Pozwoli to samorządom na określenie, czy dany budynek potrzebuje termomodernizacji lub remontu.

Bowiem, jak informuje Murator Plus, kontrolerzy sprawdzą również stan techniczny budynku. Chodzi tutaj m.in. o grubość ścian, stan dachu czy zużycie paliwa.

Jeżeli uprzednio właściciel złożył deklarację CEEB, urzędnicy porównają podane w niej informacje ze stanem faktycznym. Jeżeli zostanie wykryta nieprawda, skończy się to odpowiedzialnością karną.

Audyt trzeba zamówić online

Kontrolę trzeba zamówić samemu online. Po złożeniu wniosku o jej przeprowadzenie, do domu przyjdzie osoba uprawniona - jak podaje Murator Plus, może to być kominiarz lub upoważniony pracownik gminy.

Ta inwentaryzacja budynków nie jest obowiązkowa. Z drugiej strony, właściciele mogą liczyć na pewne profity z tytułu przeprowadzenia kontroli i wprowadzenia danych do systemu. Chodzi m.in. o możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego i wygenerowania protokołu z tegoż.

Tagi:

kontrolaCentralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]