Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Urlop tacierzyński – ile trwa i jak złożyć wniosek?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:40

Urlop tacierzyński – ile trwa i jak złożyć wniosek?

Urlop tacierzyński – ile trwa i jak złożyć wniosek?
Pixabay.com

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Z urlopu tacierzyńskiego mogą skorzystać ojcowie biologiczni lub adopcyjni, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Oczywiście może to być również umowa o dzieło lub umowa zlecenie, jednak ważnym warunkiem do spełnienia jest dobrowolne opłacanie składek ubezpieczeniowych przez 90 dni – bez opóźnień i zaniechań. Ojcowie z własną działalnością gospodarczą również mogą zdecydować się na urlop tacierzyński.

Za okres urlopu tacierzyńskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłaconego przez pracodawcę w okresie ostatnich 12 miesięcy, lub 80% wynagrodzenia, jeśli matka dziecka złoży wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Trzeba jednak pamiętać, że urlop tacierzyński jest uzależniony od urlopu macierzyńskiego. Jeśli matka dziecka jest np. bezrobotna i nie przysługuje jej urlop macierzyński, to ojciec w tej sytuacji również nie może ubiegać się o urlop tacierzyński, nawet jeśli pracuje i regularnie opłaca składki ubezpieczeniowe.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Warto wskazać na różnice między urlopem tacierzyńskim, a urlopem ojcowskim, ponieważ to są dwa różne rodzaje urlopu. Najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego i przyznawany jest w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Można go również rozłożyć w czasie.

Natomiast urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego, a zatem jest zależny od decyzji matki dziecka. Aby ojciec mógł z niego skorzystać, matka musi zrezygnować z części swojego urlopu macierzyńskiego. Urlopu tacierzyńskiego nie można rozkładać w czasie. Trzeba również wiedzieć, że ubiegając się o urlop ojcowski, należy złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. W przypadku urlopu tacierzyńskiego jest to 14 dni.

Urlop tacierzyński i urlop macierzyński mają pewne elementy wspólne. W obu przypadkach rodzice mogą pobierać 100% wynagrodzenia na czas urlopu, jednak muszą mieć umowę o pracę lub odprowadzać składki ubezpieczeniowe.

Ile trwa urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński może trwać maksymalnie przez 6 tygodni w przypadku jednego dziecka. Jak już wspomniano wcześniej, jest on uzależniony od decyzji matki dziecka, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się zasadom, na jakich opiera się urlop macierzyński.

Każda matka ma do swojej dyspozycji 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni liczonych od porodu. Właśnie dlatego urlop tacierzyński nie może trwać dłużej niż 6 tygodni. Jednak przykład ten dotyczy jednego dziecka. A jak wygląda urlop tacierzyński, gdy matka urodzi dwójkę lub więcej dzieci? Wyjaśniamy poniżej:

  • w przypadku jednoczesnego urodzenia się jednego dziecka – 6 tygodni;

  • w przypadku jednoczesnego urodzenia się dwojga dzieci – 17 tygodni;

  • w przypadku jednoczesnego urodzenia się trojga dzieci – 19 tygodni;

  • w przypadku jednoczesnego urodzenia się czworga dzieci – 21 tygodni;

  • w przypadku jednoczesnego urodzenia się pięciorga i więcej dzieci – 23 tygodnie.

Urlop tacierzyński – jak złożyć wniosek?

Ojcowie chcący skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, muszą złożyć pisemny wniosek do swojego pracodawcy. Warunkiem jest jego złożenie najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu. Również matka dziecka, jeśli zechce odstąpić część swojego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca, musi powiadomić swojego pracodawcę przynajmniej na 7 dni przed jej powrotem do pracy.

We wniosku należy podać okres planowanego zwolnienia, czas urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę przed porodem, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także kserokopię złożonego przez matkę u jej pracodawcy oświadczenia o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu tacierzyńskiego.

Tagi: