BiznesINFO.pl
UOKiK z nowymi uprawnieniami

BiznesInfo

UOKiK rośnie w siłę. Teraz może zapukać do Twoich drzwi i przeszukać mieszkanie

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzyma więcej uprawnień. Pracownicy UOKiK będą mogli dokonywać przeszukania mieszkania, czy nałożyć sankcję na osobę fizyczną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zakłada projekt nowelizacji dotyczący UOKiK

  • Jakie nowe kompetencje zyska prezes UOKiK

  • Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać

UOKiK z nowymi uprawnieniami

UOKiK może już wkrótce uzyskać nowe uprawnienia. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów opublikowany jesienią 2020 roku. Zmiany dotyczą m.in. wdrożenia unijnej dyrektywy do polskiego prawa, a także wprowadzenia kadencyjności prezesa UOKiK, którego do tej pory mógł powoływać i odwoływać premier. Jeśli zmiany wejdą w życie, prezes będzie w dalszym ciągu wybierany przez szefa rządu, jednak jego kadencja będzie trwała kilka lat, a odwołać go będzie można tylko w kilku określonych sytuacjach.

Założenia aktu koncentrują się też wokół nadania nowych, szerokich uprawnień prezesowi UOKiK. To właśnie te zapisy projektu wzbudziły obawy przedsiębiorców. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Kary pieniężne i sankcje

Jednym z rozwiązań proponowanych w ustawie jest możliwość nakładania okresowych kar pieniężnych przez urząd. Jak podaje Interia, w tej chwili UOKiK napotyka liczne problemy z przymuszaniem przedsiębiorców oraz menedżerów firm do określonych działań. Jeśli projekt noweli wejdzie w życie, UOKiK będzie mógł nakładać sankcje w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy za każdy dzień zwłoki w wykonaniu określonych decyzji lub żądań prezesa UOKiK.

Ponadto UOKiK zyska możliwość nakładania sankcji na osoby fizyczne, które nie udzielą prezesowi urzędu żądanych przezeń informacji lub informacje udzielone przez przedsiębiorcę będą niezgodne z prawdą, lub wprowadzające w błąd. Rząd chce, by proponowane zmiany trafiły do Sejmu już w pierwszym kwartale 2021 r.

- UOKiK już od co najmniej kilkunastu miesięcy rozpycha się legislacyjnie, przez co staje się coraz potężniejszy - zauważył Arkadiusz Pączka, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez portal. 

Do najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji należy umożliwienie pracownikom urzędu przeszukanie mieszkań, jeśli istnieje podejrzenie, że w czyimś domu znajdują się dowody dotyczące np. nielegalnej zmowy przedsiębiorców. Do tej pory mogła robić to wyłącznie policja, po otrzymaniu zgody sądu.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w niezmienionej formie, w dalszym ciągu potrzebna będzie zgoda sądu, jednak przeszukania będzie dokonywać pracownik UOKiK wraz z funkcjonariuszem policji.

- Sama idea nie jest zła, skoro już dziś możliwe jest przeszukanie czyjegoś mieszkania na potrzeby postępowania antymonopolowego. Teraz bywają one nieefektywne, bo policjanci nie zawsze wiedzą czego szukać, a rola obecnego podczas przeszukania pracownika UOKiK jest trudna do zdefiniowania. Natomiast ustawodawca musi zadbać o pełne gwarancje dla obywateli - stwierdził cytowany przez Interię adwokat Radosław Płonka, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga i ekspert prawny BCC.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >