BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Unikanie listu z sądu nic nie da. Do drzwi zapuka komornik

1 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Pismo, którego nie uda się dostarczyć listonoszowi, będzie musiał doręczyć komornik. Ustawa ta wzmacnia gwarancje procesowe, ale budzi wątpliwości prawników.

Szykuje się duża zmiana w procesach w sprawie długów. Nie będzie już przeprowadzania procesów bez dłużnika. Rząd postanowił wprowadzić zmianę - gdy awizo listu z sądu nie zostanie dwukrotnie odebrane do wezwanego wybierze się komornik.

Do tej pory w takiej sytuacji sąd uznawał korespondencję za dostarczoną i proces kontynuował. Teraz nie będzie mógł tego robić do momentu, kiedy do list nie zostanie fizycznie dostarczony. Zajmie się tym komornik. Choć nowe rozwiązanie wzmacnia gwarancje procesowe pozwanych, to budzi ogromne kontrowersje.

Nowy obowiązek komornika. Będzie jak detektyw

Gdy listu nie dostarczy listonosz to komornik będzie musiał przejąć ten obowiązek i ustalić aktualny adres pozwanego. W tym celu będzie mógł nawet rozpytywać sąsiadów, a także zadawać pytania bankom i innym instytucjom. A to wszystko za 100 zł. 60 zł za doręczenia pisma i 40 zł za ustalenia adresu dłużnika.

Szansa na uczciwy proces czy ułatwienie dla nieuczciwych?

Ci, którzy popierają ten proces przytaczają historie osób, które będąc pozwanymi nie otrzymali pisma z sądu, bo przebywali za granicą czy zmienili adres zamieszkania. Nie mieli szans na obronę, a o wyroku dowiadywali się po fakcie. Teraz ma się to zmienić. Jednak sceptycy uważają, że nie przyniesie do żadnych pozytywnych zmian.

Skoro pozwany skutecznie ukrywa się przed listonoszem, to dlaczego miałoby mu się nie udać uniknąć komornika. (...) Komornicy nie są detektywami i mimo wszystko nie dysponują wystarczającymi środkami pozwalającymi na ustalenie miejsca pobytu pozwanego – mówi Maciej Sawiński, krakowski adwokat “Gazecie Prawnej”. 

Nowy pomysł za pewne też wydłuży postępowania, które będa również częściej zawieszane, a następnie umarzane w związku z nieskutecznością doręczenia, twierdzi mec. Sawiński.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >