Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Unia Europejska wypłaci Ukrainie 5 mld euro
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 07.09.2022 16:56

Unia Europejska wypłaci Ukrainie 5 mld euro

ursula von der leyen unia europejska ukraina rosja sankcje
public domain

W ramach pomocy finansowej dla Ukrainy, Komisja Europejska zdecydowała, że UE pożyczy Ukrainie 5 mld euro. Pełny pakiet wsparcia ma wynieść 9 mld euro.

5 mld euro wsparcia dla Ukrainy

Urzędnicy w Brukseli dogadali się w sprawie wypłaty Ukrainie 5 miliardów euro w ramach pomocy makrofinansowej. Jest to pożyczka.

Porozumienie przeciągało się w czasie i było blokowane przez Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi obawiali się, że nasz wschodni sąsiad nie będzie w stanie spłacić pożyczki.

Miesiąc temu, Ukraina otrzymało 1 mld euro. Pozostałe 3 mld mają zostać przelane najszybciej jak to będzie możliwe, przekazała Komisja.

Stoimy przy jej odważnych ludziach naszymi sercami, umysłami i czynami. Komisja przedstawia dziś wniosek o dalszą pomoc makrofinansową w wysokości 5 mld euro, aby wesprzeć Ukrainę w zaspokajaniu jej bezpośrednich potrzeb finansowych spowodowanych brutalną inwazją Rosji. Ukraina musi wygrać tę wojnę. Odzyskać wolność i niepodległość, o które tak odważnie walczy. UE będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby tak się stało; solidarność zwycięży i nadejdzie pokój – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przekazane kwoty będą długoterminowymi pożyczkami na korzystnych dla Ukrainy warunkach. Są one zabezpieczone gwarancjami krajów członkowskich UE.

Komisja poinformowała również, że koszty odsetek oraz opłaty administracyjne związane z pożyczkami zostaną pokryte przez UE.

Tagi: UE Ukraina