BiznesINFO.pl
unia europejska

Domena publiczna

Unia Europejska dogaduje się z Azerbejdżanem w sprawie gazu. Podpisano ważne porozumienie

18 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Kraje Unii Europejskiej od kilku miesięcy próbują uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Pojawiła się na to szansa. Unia Europejska i Azerbejdżan podpisały umowę o zwiększeniu dostaw gazu.

Do Europy trafi więcej gazu

Prezydent Ilham Alijew oraz Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podpisali dziś ważne porozumienie w dziedzinie energii. Azerbejdżan zobowiązuje się w nim do zwiększenia dostaw gazu, tak aby do UE trafiało rocznie 20 mld metrów sześciennych gazu do 2027 roku.

-Tworzymy również podstawy długoterminowego partnerstwa na rzecz efektywności energetycznej i czystej energii, ponieważ obie strony dążą do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Energia jest jednak tylko jednym z obszarów, w których możemy zacieśnić współpracę z Azerbejdżanem i z niecierpliwością oczekuję pełnego wykorzystania potencjału naszych stosunków — powiedziała szefowa KE.

Unia Europejska oraz Azerbejdżan negocjują także w sprawie współpracy w innych dziedzinach, takich jak handel, inwestycje i dywersyfikacja gospodarcza. Kolejne spotkanie odbędzie się 19 lipca w Brukseli, Rada Współpracy UE- Azerbejdżan będzie prowadzić dalsze rozmowy dotyczące obszarów współpracy w przyszłości. 

Azerbejdżan wspiera Ukrainę

"Azerbejdżan obawia się Rosji; tego, że rosyjska polityka stała się bardziej agresywna, awanturnicza, co świetnie pokazuje przypadek Ukrainy, i boi się stać kolejnym celem takiej polityki" - mówi PAP Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizująca się w regionie Kaukazu Południowego.

W ostatnich miesiącach Azerbejdżan wspierał Kijów. Już w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej rząd przekazał leki oraz materiały medyczne w ramach pomocy humanitarnej. 

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

Czytaj więcej >
Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >