BiznesINFO.pl > Energetyka > Unia Europejska dogaduje się z Azerbejdżanem w sprawie gazu. Podpisano ważne porozumienie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 18.07.2022 18:01

Unia Europejska dogaduje się z Azerbejdżanem w sprawie gazu. Podpisano ważne porozumienie

unia europejska
Domena publiczna

Kraje Unii Europejskiej od kilku miesięcy próbują uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Pojawiła się na to szansa. Unia Europejska i Azerbejdżan podpisały umowę o zwiększeniu dostaw gazu.

Do Europy trafi więcej gazu

Prezydent Ilham Alijew oraz Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podpisali dziś ważne porozumienie w dziedzinie energii. Azerbejdżan zobowiązuje się w nim do zwiększenia dostaw gazu, tak aby do UE trafiało rocznie 20 mld metrów sześciennych gazu do 2027 roku.

-Tworzymy również podstawy długoterminowego partnerstwa na rzecz efektywności energetycznej i czystej energii, ponieważ obie strony dążą do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Energia jest jednak tylko jednym z obszarów, w których możemy zacieśnić współpracę z Azerbejdżanem i z niecierpliwością oczekuję pełnego wykorzystania potencjału naszych stosunków — powiedziała szefowa KE.

Unia Europejska oraz Azerbejdżan negocjują także w sprawie współpracy w innych dziedzinach, takich jak handel, inwestycje i dywersyfikacja gospodarcza. Kolejne spotkanie odbędzie się 19 lipca w Brukseli, Rada Współpracy UE- Azerbejdżan będzie prowadzić dalsze rozmowy dotyczące obszarów współpracy w przyszłości. 

Azerbejdżan wspiera Ukrainę

"Azerbejdżan obawia się Rosji; tego, że rosyjska polityka stała się bardziej agresywna, awanturnicza, co świetnie pokazuje przypadek Ukrainy, i boi się stać kolejnym celem takiej polityki" - mówi PAP Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizująca się w regionie Kaukazu Południowego.

W ostatnich miesiącach Azerbejdżan wspierał Kijów. Już w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej rząd przekazał leki oraz materiały medyczne w ramach pomocy humanitarnej. 

Tagi: gaz
Polecane