BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Ulga podatkowa 500 zł dla kierowców zatwierdzona. Wystarczy jedna przeróbka w samochodzie

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ulga podatkowa tym razem będzie przysługiwała kierowcom. Jedna, drobna modyfikacja w aucie pozwoli zaoszczędzić nawet 500 zł. W ten sposób Ministerstwo Finansów chce wynagrodzić osoby, które dostosują się do nowego systemu pobierania opłat na autostradach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co ma przysługiwać nowa ulga podatkowa

  • Na jakim etapie są prace nad nową bonifikatę

  • Jak zmieni się system poboru opłat za przejazd autostradą

Nowa ulga podatkowa na horyzoncie. Mała przeróbka i 500 zł w kieszeni

Ulga podatkowa zdecydowanie skłania do inwestowania w nowe rozwiązania. Mamy już ulgę termomodernizacyjną i bonifikatę za internet. Tym razem będą mogli zaoszczędzić kierowcy.

Ministerstwo Finansów proponuje, aby ulga podatkowa przysługiwała kierowcom, którzy zakupią lub wezmą w leasing urządzenia OBU/ZSL służące do poboru opłat w systemie e-TOLL. Business Insider Polska donosi, że odliczeniu będą podlegały także koszty utrzymania np. w postaci abonamentu.

Ulga podatkowa ma opiewać na maksymalną kwotę 500 zł netto na każdy pojazd przedsiębiorcy. Jednak ostateczna wysokość odliczenia będzie zależała od liczby urządzeń OBU/ZSL.

Warunkiem zgłoszenia się po bonifikatę jest dokonanie przejazdu wraz z płatnością elektroniczną w 2021 r. Dzięki temu kwota odliczenia nie będzie warunkowana przez liczbę lokalizatorów satelitarnych, które służą do regulacji opłat.

Tego typu sprzęty mają być dostępne w otwartej dystrybucji. Z punktu widzenia przewoźników kluczowa jest przede wszystkim integracja systemu e-TOLL z systemem rejestracji i monitorowania przemieszczania towarów (tzw. SENT).

Nowa ulga podatkowa została zaakceptowana w środę 19 maja przez sejmową komisję finansów publicznych. Ma to być jeden z elementów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która implementuje unijną regulację (tzw. pakiet VAT e-commerce).

Ulga podatkowa odpowiedzią na nowy system poboru opłat

Wielki krokami zbliża się wdrożenie systemu e-TOLL, który opiera się na technologii pozycjonowania satelitarnego. Ta nowinka technologiczna ma zastąpić dotychczasowy system viaTOLL. Zakończenie okresu przejściowego, w trakcie którego będą działały oba systemy, zaplanowano na 30 września 2021 r.

System e-TOLL ma służyć do pobierania opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Zgodnie z założeniami system ma podlegać pod Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Rząd deklaruje, że pod koniec tego roku system e-TOLL obejmie również kierowców samochodów osobowych. W związku z tym z autostrad nadzorowanych przez GDDKiA zniknie większość bramownic i szlabanów.

Ulga podatkowa to zatem nie jedyny zysk po stronie kierowców. Po wdrożeniu e-TOLL prawdopodobnie znikną także długie kolejki do poboru opłat, ponieważ wszystko będzie odbywało się wirtualnie. Do dyspozycji kierowców ma być bezpłatna aplikacja mobilna, która pozwoli opłacić przejazd nie tylko stałym bywalcom polskich autostrad, lecz także użytkownikom okazjonalnym np. osobom podróżującym z przyczepą campingową.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 21.07.2020. KPRM. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glinskiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz wiceremiera, ministra aktywow panstwowych Jacka Sasina. N/z: Jacek Sasin

Jedno zdanie Sasina i na giełdzie zawirowania. Będzie zmieniał energetykę

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >