fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.09.2020. n/z Polskie pieniadze o nominale 100 zl.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 7 Listopada 2020

Praktycznie zlikwidowali ulgę abolicyjną. Część Polaków zapłaci podwójny PIT, ty też możesz

Rząd praktycznie zlikwidował ulgę abolicyjną, która pozwalała Polakom pracującym za granicą uniknąć podwójnego opodatkowania. Ograniczenia wprowadzone przez ministerstwo finansów sprowadzają ulgę abolicyjną do śmiesznie niskiej kwoty.

Ulga abolicyjna zmniejszona do minimum

Praca za granicą od zawsze była dla Polaków bardziej opłacalna niż w ojczyźnie, bowiem za o wiele większe pieniądze mogli oni piastować takie same stanowiska. Praca na obczyźnie była bardziej atrakcyjna ze względu na ulgę abolicyjną. Co to takiego?

Ulga abolicyjna to wsparcie dla Polaków pracujących poza granicami kraju w postaci nieopodatkowywania ich dochodów. Dzięki uldze abolicyjnej nasi rodacy mogli uniknąć podwójnego opodatkowania.

Ulga abolicyjna została praktycznie zlikwidowana przez znowelizowane przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak się okazuje, nie tylko właściciele spółek komandytowych, ale także beneficjenci ulgi abolicyjnej dostali rykoszetem przez rządowe zmiany. Co w takim razie zgotował rząd beneficjentom ulgi abolicyjnej?

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Ulga abolicyjna praktycznie zlikwidowana

Beneficjenci ulgi abolicyjnej mogą złapać się za głowę, bowiem została ona zredukowana do kwoty 1360 zł. Zmiany w przepisach wywołują szereg wątpliwości wśród ekspertów.

- W projekcie zmian do PIT, który niedawno został zaprezentowany przez MF ulga abolicyjna została praktycznie zlikwidowana. Jej maksymalna kwota ma wynosić 1360 zł, co odpowiada dochodowi 8 000 zł. Jeśli przepisy wejdą w życie to w przyszłym roku podatnicy, którzy pracują w krajach z metodą kredytową i zarabiają powyżej tej kwoty, zapłacą większy podatek niż w roku bieżącym, mówił we wrześniowej rozmowie z InnPoland jeden z ekspertów podatkowych.

Ulga abolicyjna w obecnym kształcie, zdaniem Ministerstwa Finansów, nie spełnia założeń polityki podatkowej w zakresie uniknięcia podwójnego opodatkowania oraz nie zachęca do osiągania dochodów z tytułu pracy w Polsce. "Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw", informuje DGP.

O zmianach w uldze abolicyjnej krytycznie wypowiadają się przedstawiciele opozycji oraz Polacy mieszkający poza granicami kraju. Ich zdaniem brak ulgi abolicyjnej spowoduje, że jeszcze więcej osób wyjedzie z kraju.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News