Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ukrył się w trumnie przed kontrolerami ZUS. Wpadł przez kaszel
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 09.03.2023 18:30

Ukrył się w trumnie przed kontrolerami ZUS. Wpadł przez kaszel

kaszel, trumna
Domena publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole, których celem jest sprawdzanie, czy osoby na zwolnieniach lekarskich faktycznie są chore. Tym razem kontrola trafiła na właściciela zakładu pogrzebowego, którzy zamiast przebywać w domu był w pracy. Schował się on tam przed kontrolerami w trumnie. 

Ukrył się w trumnie przez ZUS

- To był najbardziej osobliwy przypadek w kraju. Kontrolerzy prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego z ZUS pojawili się u właściciela zakładu pogrzebowego. Mężczyzna schował się przed nimi w trumnie - powiedziała Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Kryjówka mężczyzny była na tyle pomysłowa i nietypowa, że prawdopodobnie nie zostałby namierzony przez kontrolerów, gdyby nie to, że nagle zachciało mu się kaszleć.

Rzecznik ZUS powiedziała, że kontrolerzy odnaleźli go i wstrzymali wypłatę świadczenia chorobowego.

 

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Z powodu licznych przypadków nieprawidłowości i nadużyć, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął kontrole w celu sprawdzenia poprawności orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich.

W 2022 roku, w samym tylko województwie zachodniopomorskim wstrzymano wypłaty w 449 przypadkach, a wartość tych wypłat wynosi 512 tysięcy złotych.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie – mówił regionalny rzecznik ZUS.

„W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać” — dodał Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS. 

Wakacje na Majorce, w Grecji na L4

Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu, poinformował niedawno, że w wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnień lekarskich w co dziesiątym przypadku. W pierwszym półroczu 2022 roku zweryfikowano prawidłowość wykorzystywania zwolnień u 682 mieszkańców Opolszczyzny. 

Okazało się, że co dziesiąty chory nie stosował się do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego. ZUS będzie wymagał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń od tych osób, którym udowodniono nieprawidłowości w korzystaniu z L4.

- Stąd 67 osób pozbawiliśmy prawa do zasiłku chorobowego. Niektórzy z ubezpieczonych postanowili wykorzystać czas orzeczonej niezdolności do pracy do sprawdzenia walorów turystycznych tak odległych miejsc jak Grecja, Majorka czy Stany Zjednoczone Ameryki – poinformował Szczurek.

Tagi: kontrola ZUS