Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. ZUS podał konkretną kwotę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.05.2024 19:37

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. ZUS podał konkretną kwotę

seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są bardzo różnorodne. Rozbieżność między najniższym a najwyższym świadczeniem jest naprawdę ogromna. ZUS wyjawił, ile wynosi największa emerytura w naszym kraju. Kwota imponująca.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kilku kluczowych czynników. Na kwotę świadczenia wpływa przede wszystkim suma przekazanych do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne. Bardzo ważne jest również to, w jakim wieku zdecydujemy się na zakończenie kariery zawodowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest średnie dalsze trwanie życia. To wskaźnik publikowany przez Główny Urząd Statystyczny, który jest wyrażony w miesiącach. Te czynniki mają ogromny wpływ na to, jakie świadczenie wypłaci ZUS.

Zobacz także: Nowy dodatek dla pracowników. Nawet 860 złotych do pensji

Sypią się kary za zaległy abonament RTV. Problem dotyczy tysięcy Polaków

ZUS podał, ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce

Jak wskazuje rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska-Matis, im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Aktualnie najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje senior, który postanowił zakończyć swoją karierę zawodową dopiero w wieku 86 lat.

Okazuje się, że mężczyzna przepracował dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Co więcej, w tym czasie ani razu nie był na zwolnieniu lekarskim. Do niedawna ZUS wypłacał mu ponad 43 tys. zł miesięcznie, a po marcowej waloryzacji jego świadczenie wzrosło do 48 673, 53 zł.

W ten sposób można podwyższyć emeryturę

Wielu seniorów może skorzystać z możliwości podwyższenia swojej emerytury. Dotyczy to tych osób, które jeszcze nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia. 1 czerwca odbędzie się waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach ZUS.

Dzięki temu wiele osób dostanie emeryturę wyższą nawet o 500 złotych. Co trzeba zrobić, by skorzystać z takiego rozwiązania? To bardzo proste, wystarczy wstrzymać się ze złożeniem wniosku i zgłosić się do ZUS-u po emeryturę dopiero w lipcu.