trzynastka
eastnews/Elderly man praying
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Lutego 2020

Trzynastki jednak nie będzie? Przez decyzję senatorów seniorzy mogą stracić swoje pieniądze

Trzynastka miała zostać wypłacona w kwietniu, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Ustawa była już praktycznie gotowa, jednak teraz pojawiły się komplikacje. Senatorowie chcą wprowadzić do projektu swoje poprawki. W konsekwencji trzynastki mogą nie zostać wypłacone.

Trzynastka niemal gotowa

Trzynastka to dodatkowe świadczenie, które ma być wypłacane każdego roku i przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Dodatek ma wynosić tyle, ile minimalna emerytura - w tym roku będzie 1200 zł brutto, co daje ok. 981 zł na rękę. Na trzynastki czeka prawie 10 milionów emerytów i rencistów. Rząd zaplanował wypłaty na kwiecień, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Projekt ustawy jest już praktycznie gotowy, aktualnie zajmuje się nim Senat.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Zamieszanie wokół trzynastek

Sposób finansowania trzynastek budzi wiele kontrowersji. Rząd miał problemy, aby znaleźć środki na wypłatę dodatkowego świadczenia. Jednak ostatecznie zdecydowano, aby trzynastka została wypłacona z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki ustawie, która przekształciła SFWON w Fundusz Solidarnościowy.

W efekcie środki z tego Funduszu mogą być przeznaczane nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także na emerytów i rencistów. FS otrzymał pożyczkę w wysokości 9 mld zł od Funduszu Rezerwy Demograficznej. A ta będzie spłacana przez budżet państwa przez 10 lat.

Trzynastka znowu zablokowana?

Zgody na taki sposób finansowania nie dają senatorowie. Ich zdaniem rząd ma w tym swój interes: chce się pochwalić zbilansowanym budżetem. Na łamach “Faktu” senator Koalicji Obywatelskiej Magdalena Kochan nazwała zabieg rządu “kreatywną księgowością”.

Jak podaje “Fakt”, senator Magdalena Kochan zaproponowała, by z projektu ustawy wykreślić zapis o tym, że trzynastki będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Jeżeli w czwartek 6 lutego Senat przegłosuje takie rozwiązanie, to trzynastki nie będzie można wypłacić. Sprawa jest prosta - w ustawie nie będzie określonego źródła finansowania tych świadczeń. W konsekwencji ustawa będzie musiała przejść kolejne poprawki, a do wypłat nie dojdzie w kwietniu, tylko najwcześniej we wrześniu.

Nie wiadomo, jak ostatecznie zagłosują senatorowie. Głosowanie odbędzie się w czwartek. Natomiast samo świadczenie, tak jak jego numer - wydaje się po prostu przeklęte.

Ponad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyPonad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News