BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Trzynastki jednak nie będzie? Przez decyzję senatorów seniorzy mogą stracić swoje pieniądze

6 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Trzynastka miała zostać wypłacona w kwietniu, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Ustawa była już praktycznie gotowa, jednak teraz pojawiły się komplikacje. Senatorowie chcą wprowadzić do projektu swoje poprawki. W konsekwencji trzynastki mogą nie zosta

Trzynastka niemal gotowa

Trzynastka to dodatkowe świadczenie, które ma być wypłacane każdego roku i przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Dodatek ma wynosić tyle, ile minimalna emerytura - w tym roku będzie 1200 zł brutto, co daje ok. 981 zł na rękę. Na trzynastki czeka prawie 10 milionów emerytów i rencistów. Rząd zaplanował wypłaty na kwiecień, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Projekt ustawy jest już praktycznie gotowy, aktualnie zajmuje się nim Senat.

Zamieszanie wokół trzynastek

Sposób finansowania trzynastek budzi wiele kontrowersji. Rząd miał problemy, aby znaleźć środki na wypłatę dodatkowego świadczenia. Jednak ostatecznie zdecydowano, aby trzynastka została wypłacona z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki ustawie, która przekształciła SFWON w Fundusz Solidarnościowy. 

W efekcie środki z tego Funduszu mogą być przeznaczane nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także na emerytów i rencistów. FS otrzymał pożyczkę w wysokości 9 mld zł od Funduszu Rezerwy Demograficznej. A ta będzie spłacana przez budżet państwa przez 10 lat.

Trzynastka znowu zablokowana?

Zgody na taki sposób finansowania nie dają senatorowie. Ich zdaniem rząd ma w tym swój interes: chce się pochwalić zbilansowanym budżetem. Na łamach “Faktu” senator Koalicji Obywatelskiej Magdalena Kochan nazwała zabieg rządu “kreatywną księgowością”.

Jak podaje “Fakt”, senator Magdalena Kochan zaproponowała, by z projektu ustawy wykreślić zapis o tym, że trzynastki będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Jeżeli w czwartek 6 lutego Senat przegłosuje takie rozwiązanie, to trzynastki nie będzie można wypłacić. Sprawa jest prosta - w ustawie nie będzie określonego źródła finansowania tych świadczeń. W konsekwencji ustawa będzie musiała przejść kolejne poprawki, a do wypłat nie dojdzie w kwietniu, tylko najwcześniej we wrześniu.

Nie wiadomo, jak ostatecznie zagłosują senatorowie. Głosowanie odbędzie się w czwartek. Natomiast samo świadczenie, tak jak jego numer - wydaje się po prostu przeklęte.

Tagi:

SenatTrzynastkaświadczenia socjalnerząddodatki socjalneemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Mały ZUS plus. Wnioski można składać do końca stycznia

Czytaj więcej >
Umowa zlecenie do zmiany

Finanse

Otrzymałeś aneks od banku? Nie musisz go podpisywać

Czytaj więcej >

Finanse

4100 zł albo więcej dla każdego, kto pracuje. Rząd nie będzie się szczypał z płacą minimalną

Czytaj więcej >

Finanse

Nowa waluta w Ameryce Południowej. Ma pomóc w walce z kryzysem

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Możesz liczyć na dodatkowe 200 zł miesięcznie do emerytury. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >

Finanse

Branże, w których warto pracować. Ogromne wzrosty wynagrodzeń

Czytaj więcej >