BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trzynasta emerytura trafiła już do ponad 8,4 mln seniorów. Wypłaty są realizowane sprawnie
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:48

Trzynasta emerytura trafiła już do ponad 8,4 mln seniorów. Wypłaty są realizowane sprawnie

Pixabay/congerdesign
Pixabay/congerdesign

Trzynasta emerytura zasiliła już budżety ponad 8,4 mln osób. Na dodatek czekają jeszcze seniorzy, których termin wypłaty regularnego świadczenia wypada 25. dnia każdego miesiąca. Wszyscy emeryci, bez względu na dochody, otrzymują od państwa nadprogramowe 1250 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy wypłacono dotychczas w ramach senioralnego dodatku

  • O ile wzrosła trzynasta emerytura w porównaniu z 2019 r. i 2020 r.

  • Jaki drugi dodatek zasili budżety seniorów

Trzynasta emerytura na finiszu. Na wypłatę czeka jeszcze milion osób

Trzynasta emerytura już po raz trzeci wspiera finanse polskich seniorów. Wypłata dodatków ruszyła wraz z początkiem marca. Pieniądze są przekazywane razem z regularną emeryturą.

ZUS informuje, że do środy 21 kwietnia trzynasta emerytura trafiła do 8 424 155 osób uprawnionych do nadprogramowego świadczenia. Na ich ręce przekazano w sumie ponad 10,4 mld zł.

Na dodatek czeka jeszcze 1,4 mln seniorów. Są to osoby, które otrzymują regularną emeryturę 25. dnia każdego miesiąca. - Wypłaty […] realizowane są sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Nie ma powodu do obaw, świadczenie już trafiło albo wkrótce trafi do wszystkich uprawnionych - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Łącznie do dodatku uprawnionych jest 9,8 mln osób.

Trzynasta emerytura coraz wyższa

W tym roku trzynasta emerytura zanotowała podwyżkę. Zasady dodatku wskazują, że jego wysokość stanowi równowartość minimalnego świadczenia senioralnego wypłacanego w danym roku kalendarzowym. Z uwagi na waloryzację emerytura minimalna została podwyższona do kwoty 1250,88 zł brutto. Identyczna suma trafia do seniorów w ramach trzynastki. Po odliczeniu wszelkich podatków i potrąceń otrzymują na rękę 1022,30 zł.

To zdecydowanie więcej niż w 2019 r., kiedy trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy. Wtedy do seniorów trafiło 1100 zł brutto (ok. 900 zł netto). W ubiegłym roku emeryci otrzymali w ramach dodatku 1200 zł (ok. 980 zł netto).

Komu należy się trzynasta emerytura? Portal bankier.pl podaje, że świadczenie przysługuje osobom, które pobierają jedno ze świadczeń wymienionych w ustawie. W tym katalogu wyróżnia się m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników i służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy świadczenia uzupełniające i renty dla inwalidów wojennych i wojskowych. Trzynasta emerytura trafi do tych osób, pod warunkiem że posiadali prawo do świadczeń uwzględnionych w ustawie na dzień 31 marca 2021 r.

Nie tylko trzynasta emerytura wspiera finanse seniorów

- Trzynasta emerytura […] ma być takim pewnym i realnym wsparciem dla domowych budżetów emerytów i rencistów - tłumaczyła Maląg. To jednak nie jedyny dodatek, na który w tym roku mogą liczyć seniorzy. W listopadzie otrzymają także drugie, nadprogramowe świadczenie w postaci czternastej emerytury. W odróżnieniu od trzynastki, czternastka zostanie wypłacona tylko w tym roku.

Świadczenia różnią się diametralnie. Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim seniorom w równej wysokości, a czternasta emerytura w pełnej kwocie (1250,88 zł brutto) trafi tylko do tych osób, których dochody nie przekraczają progu 2900 zł brutto. Dodatek seniora, który otrzymuje więcej zostanie pomniejszony w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”.

Co to oznacza w praktyce? Emerytka, która w ramach regularnej emerytury dostaje 3000 zł może liczyć na czternastkę w wysokości 1150,88 zł brutto. Jej bardziej zamożna koleżanka, która co miesiąc pobiera z ZUS 4150 zł, nie dostanie dodatku wcale.

Z oficjalnych wyliczeń rządu wynika, że wypłata czternastek pochłonie 11,4 mld zł. Dwa nadprogramowe świadczenia będą kosztowały budżet państwowy 22 mld zł tylko w tym roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]