BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Plac Wilenski N/Z handel uliczny, sprzedaz truskawek

East News, Zofia i Marek Bazak

Truskawki biją na głowę nawet ceny mango. Ceny wymknęły się logice

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tegoroczne ceny truskawek przyprawiają o zawrót głowy. Na początku sezonu za kilogram truskawek musieliśmy zapłacić niemal kilkadziesiąt złotych. Obecnie ceny truskawek powoli spadają, ale wciąż są wysokie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd biorą się wysokie ceny truskawek

  • Gdzie zapłacimy za nie najmniej

Truskawki droższe niż kiedykolwiek

Średnie ceny truskawek są w tym roku droższe średnio o 20 proc. w porównaniu z cenami z ubiegłego roku. Na giełdzie w podwarszawskich Broniszach za kilogram truskawek trzeba średnio zapłacić 11 zł, a to dopiero ceny hurtowe.

Handlarze zwykłym klientom truskawki sprzedają obecnie za 16-17 zł/kg. Na początku sezonu ceny dochodziły do nawet 30 zł/kg. Cena za łubiankę to 60 zł. Truskawki są droższe niż egzotyczne owoce.

Kilogram mango kupimy już za 7 zł, a arbuzy dochodzą w dyskontach do zaledwie 3 zł/kg. Dla porównania, polskie czereśnie niedawno kosztowały ponad 160 zł/kg. Na kilku straganach zauważyliśmy, że w przypadku czereśni nie ma nawet cenówki, a sprzedawcy dopiero po konkretnym zapytaniu podają cenę za kilogram.

Truskawki powoli tanieją

Eksperci winą za wysokie ceny truskawek obarczają pogodę. Zimny kwiecień i ówczesne przymrozki oraz mroźna zima mają być winnymi całej sytuacji. Z kolei rok temu plantatorzy tłumaczyli się brakiem rąk do pracy.

Większość specjalistów związanych z branżą przekonuje, że wraz ze wzrostem temperatury truskawki będą tanieć. Inni przekonują, że w obniżce cen ma pomóc pojawienie się truskawek z gruntu.

Redakcja Biznes Info na jednym z warszawskich straganów ustawionym na Powiślu usłyszała, że sprzedawane truskawki są gruntowe. Z kolei na Ursynowie przekonywano nas, że na ten moment dostępne są tylko te spod folii.

Efekt? Cena rzekomych truskawek z gruntu - 7 zł/kg, a tych spod folii 7 zł/kg i 10 zł/kg w zależności od odmiany. Plantatorzy wyjaśniają, że to kupcy sprzedają truskawki po horrendalnych cenach.

Truskawki, ale nie tylko, bowiem inne owoce i warzywa drożeją w zastraszającym tempie. Rok temu średnia cena hurtowa truskawek oscylowała wokół 4 zł. Przed pandemią było to 6,5 zł, a obecnie jest to kilkanaście złotych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >