Sezon wakacyjny rozpoczyna się nie bez pewnych kłopotów. Część podróżnych będzie musiała rozważyć zmianę kierunku lub wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty. Wiele państw podejmuje już kroki przeciwko masowej turystyce lub wprowadza działania zwiększające bezpieczeństwo na danym terenie. Teraz do tego grona dołączył kolejny kraj.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje dużą część usług medycznych wykonywanych w Polsce. To nie tylko wizyty u lekarza rodzinnego, ale również leczenie szpitalne czy rehabilitacja. W niektórych przypadkach może się zdarzyć tak, że nagle system zaświeci się na czerwono. W tych sytuacjach traci się prawo do świadczeń. Lepiej o tym wiedzieć, zanim będzie trzeba pójść do przychodni.
Koniec z gigantycznymi rachunkami za wizytę u kolejnego specjalisty? Wielu Polaków będzie mogło odetchnąć z ulgą. Od 1 maja można uzyskać ponad 4000 zł w ramach refundacji, ale trzeba spełnić warunek i pamiętać o dodatkowych zasadach. Przepisy przewidują jeszcze jeden haczyk. Nie wszyscy dostaną pieniądze.
Aby podróżowanie mogło sprawiać pełną przyjemność i satysfakcję, warto odpowiednio się przygotować. Nie chodzi tylko o spakowanie walizki i niezbędnego wyposażenia, ale także o sporządzenie istotnych formalności i dokumentów. Jeden z najważniejszych można wyrobić zupełnie za darmo, w NFZ. Warto zdążyć przed planowanym urlopem, aby nie ponieść ogromnych kosztów.
Osoby nieletnie mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Opiekunowie muszą jednak dopełnić wymaganych formalności. To, kto się nimi zajmie, często zależy od sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko. Warto dopilnować wszystkich dokumentów.
ZUS wydał ważny komunikat, który szybko obiegł cały kraj. Ten obowiązek mają wszyscy, ale wiele osób o nim zapomina. ”Przypominamy ważne informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym”, czytamy w oficjalnym komunikacie.
Przeprowadzka do kraju Helwetów to dla wielu osób szansa na inne życie. Wysokie zarobki, stabilna gospodarka i atrakcyjne warunki egzystencji to tylko niektóre z zalet, które przyciągają do Szwajcarii emigrantów z całego świata. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyjeździe, warto dowiedzieć się więcej o tamtejszym systemie ubezpieczeń zdrowotnych oraz osobistych. Sprawdź, które z nich są obowiązkowe, a które – mimo braku formalnego wymogu – po prostu warto posiadać.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o jak najszybszym dołączeniu do systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które do niego nie należą, a doświadczą kłopotów ze zdrowiem, mogą mieć na głowie także inne problemy, a mianowicie te finansowe. Koszty tylko niektórych popularnych zabiegów mogą bowiem sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych, dodatkowe opłaty czekają też na zwlekających z podjęciem decyzji. Nie ma zatem na co czekać, procedury są proste.
W tym roku po raz pierwszy pojawił się obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to osób, które w 2022 roku korzystały z jednej z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień. Termin na jego złożenie upływa 22 maja.
Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia prowadzą rozmowy na temat projektu ustawy o aktywności zawodowej. Chodzi o zapis, który może spowodować wielkie kłopoty dla bezrobotnych w kontekście opieki zdrowotnej.W rozmowach obu resortów chodzi o zapis, który zobowiązuje bezrobotnych do składania konkretnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu ubezpieczenie zdrowotne uległoby odnowieniu.Jak podaje portal Interia.pl, wniosek musiałby być składany co 180 dni - dwa razy do roku. Jednak najważniejszy jest fragment projektu mówiący o reperkusjach grożących za niezłożenie wniosku w terminie.
W wyniku poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może przestać obowiązywać nawet 800 tys. bezrobotnych, którzy nie pobierają zasiłku. Gdy tylko przepisy wejdą w życie, takie osoby będą miały 60 dni na złożenie do ZUS wniosku o objęcie ubezpieczeniem na nowych zasadach.
Nasze polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego – dobrowolne i obowiązkowe. Wszystko zależy nie tylko od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, ale również czemu podlega np. małżonek. Ubezpieczenie zdrowotne – podział na dobrowolne i obowiązkowe przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Zarówno pracownik, jak i zleceniobiorca czy przedsiębiorca, mają możliwość zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego członka rodziny. Jakie jednak trzeba spełnić wymogi? W jaki sposób należy zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kolejnej ubezpieczonej osobie? O tym, jakiego formularza potrzeba i jakie są zasady zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, piszemy poniżej.