BiznesINFO.pl > Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki
11.10.2022 17:08 Rząd wprowadza maksymalne ceny energii dla gospodarstw domowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj no swoim koncie na Facebooku o zamrożeniu cen prądu.- Działamy ekspresowo i zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy dziś mechanizm maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych (szpitale, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, uczelnie, przychodnie, przedszkola, kościoły), samorządów i dla MŚP, który obniża ceny do akceptowalnego przez Komisję Europejską poziomu zużycia - 785 zł/MWh – podaje premier.

Mateusz Morawiecki
06.10.2022 18:54 Morawiecki ostro krytykuje Niemcy, wie jak obniżyć ceny prądu w Europie

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Przedstawił swoje nowe koncepcje na obniżenie cen prądu w Europie. Nie szczędził również krytyki Niemcom, którym ma wiele do zarzucenia.W Pradze premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Nord Stream 2
06.10.2022 17:03 Morawiecki zdradził kto jego zdaniem wysadził gazociągi Nord Stream

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.

Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi
02.10.2022 16:40 Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to Rosja stoi za atakami na gazociągi Nord Stream. Gazociągi Nord Stream były jednym z tematów na które wypowiadał się premier w swoim najnowszym podcaście.

Mateusz Morawiecki
13.09.2022 16:38 1000 firm z sektora energochłonnego otrzyma pomoc od rządu

Rząd zapowiada, że pomoże około 1000 firmom, które działają w najbardziej energochłonnych sektorach. Kwoty mają sięgnąć miliardów złotych.

Mateusz Morawiecki
06.09.2022 21:01 Premier Morawiecki o psychozie jaka ma miejsce w Polsce na skutek braków węgla

Mateusz Morawiecki wspomniał, że w Polsce ma miejsce ‘’pewna psychoza’’, związana z obawami dotyczącymi brakami węgla, wzbudzona nie bez udziału opozycji.Problem dostępności węgla spędza mi sen z powiek od kilku miesięcy, dlatego organizujemy regularne spotkania kilku ministrów kluczowych dla tematu energii. Ściągamy węgiel z całego świata, staramy się go dostarczać do różnych miejsc w Polsce, eliminujemy wąskie gardła – powiedział premier dla PAP.Chcemy w związku z tym zwiększyć ilość zakontraktowanego i dostarczonego do Polski węgla, w porównaniu z tym zużytym podczas poprzedniego sezonu, aby jego wysoka podaż skłaniała składy celne do sprzedaży po przyzwoitych cenach. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by tego węgla nie zabrakło – dodał.Premier przekazał, że nasz kraj ma zakontraktowany węgiel do kwietnia. Ilości są większe, niż te które zużyliśmy zimą 2021r.

Mateusz Morawiecki
30.08.2022 14:38 Rząd przyjął budżet na 2023 rok. Dochody na poziomie 604,4 mld zł

Zakończyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rząd przyjął budżet na 2023 rok. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest to ambitny budżet na trudne czasy.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
22.03.2022 09:32 Związkowcy chcą dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

Związkowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym żądają dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Związkowcy zarzucają jej powstały chaos, złe warunki pracy, omijanie przepisów BHP. Jak podają związkowcy fatalna polityka już teraz boleśnie uderza w pracowników, a wkrótce uderzy w całe społeczeństwo. Lider Związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz i przewodnicząca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Ilona Garczyńska przesłali do premiera, Mateusza Morawieckiego pismo z wnioskiem o dymisję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertrudy Uścińskiej. Według nich działania prezes ZUS-u szkodzą Zakładowi i jego pracownikom. Zdaniem pracowników problemów jest kilka. Od niskich wynagrodzeń, przez pandemię koronawirusa aż po trudności z wdrażaniem skomplikowanych założeń Polskiego Ładu. – Od wielu tygodni prezes ZUS wprowadza w błąd opinię publiczną, głosząc, że w kierowanej przez niej instytucji nie ma żadnych problemów i Zakład działa wzorcowo. Niestety fakty odbiegają od deklaracji Uścińskiej. W rzeczywistości system jest na granicy załamania i pracownicy nie są w stanie podołać nakładanym na nich obowiązkom – alarmują związkowcy.Według związkowców ZUS nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, związanych z pandemią. Jak czytamy w liście ZUS nie radzi sobie z trudną sytuacją epidemiczną. "Wiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu.

Pilne
22.03.2022 09:31 Premier: Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obecności parlamentarzystów i przedstawicieli środowiska rolniczego mówił o szansach i wyzwaniach jakie stoją przed polską wsią. Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do zakupu tony nawozów – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia dopłat do nawozów, walka z ASF czy przetwórstwo rolne. Premier zapewnił rolników o wsparciu. Zaznaczył też, że rząd zajmuje się problemami z jakimi boryka się dziś polska wieś. Szef rządu ocenił podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że tym, co teraz szczególnie "boli rolników" są ceny produktów nawozowych. – Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów – powiedział premier.

biznesinfo-2
22.03.2022 09:31 Nagła dymisja w rządzie. Czasowo stanowisko ministra obejmie sam premier

Tadeusz Kościński rozstaje się z Ministerstwem Finansów. O wszystkim poinformowała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Teresa Czerwińska. Do czasu znalezienia następcy, tekę obejmie premier Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy minister finansów podał się do dymisji, a kierownictwo PiS po paru godzinach obrad zdecydowało się zaakceptować decyzję - podaje money.pl.

EN 01503354 0026
22.03.2022 09:31 Berlin nabija pistolet Putinowi. Morawiecki apeluje do Niemiec

Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą, a drugą certyfikować Nord Stream 2. Uruchamiając gazociąg, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować całą Europę – powiedział w Kijowie Mateusz Morawiecki. Premier we wtorek 1 lutego spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Morawiecki przypomniał, że 27 stycznia polski Sejm przyjął uchwałę, która w "jednoznaczny sposób wspiera bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy". – Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą w obecnym stanie, a drugą certyfikować Nord Stream 2 - to po prostu ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować tak naprawdę całą Europę – powiedział na wspólnym briefingu z Denysem Szmyhalem. Zaapelował również do Niemców, nawołując do zablokowania Nord Stream 2. Po raz kolejny podkreślił negatywne znaczenie budowy Nord Stream 2 w konteście kryzysu na Wschodzie. – Trzeba powiedzieć bardzo głośno: Nord Stream 2 stanowi potężne zagrożenie dla pokoju w całej Europie. Apelujemy wspólnie do Niemców, aby nie otwierali tego gazociągu, ponieważ poprzez otwarcie gazociągu zwiększa się możliwości szantażu i prowadzenia wojny ze strony Rosji – powiedział.

EN 01507277 0060
22.03.2022 09:30 Premier pokazał wyliczenia ile Polacy mają zyskać na tarczy antyinflacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki pokazał wyliczenia z których wynika, że "dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 przewidującej od 1 lutego br. m.in. obniżkę VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe, małżeństwo z dwójką dzieci zaoszczędzi w pół roku 336 zł, a para emerytów 240 zł". Szef rządu w środę 12 stycznia zamieścił wpis na Facebooku z grafiką przedstawiającą oszczędności, jakie przyniesie obniżka VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe. Na zamieszczonej przez Mateusza Morawieckiego grafice widać, że gospodarstwo domowe, które dwójki emerytów, miesięcznie zyska 40 zł, a w perspektywie 6 miesięcy - 240 zł. Jednoosobowe gospodarstwo domowe zyska odpowiednio - 24 zł i 144 zł. Według wyliczeń premiera bezdzietne małżeństwo zyska miesięcznie 41 zł, a w ciągu 6 miesięcy 246 zł. Natomiast w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci obniżka VAT da miesięczne oszczędności na poziomie 56 zł, co w perspektywie pół roku pozwoli zaoszczędzić 336 zł.

Piotr Molecki/East News
22.03.2022 09:30 Jacek Sasin przejmie funkcję pełnioną przez premiera Morawieckiego

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin został przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Oznacza to, że zastąpi na tym stanowisku dotychczas pełniącego tę rolę premiera Mateusza Morawieckiego. W zarządzeniu nr 357 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. czytamy, że przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów jest wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych, czyli pełniący od 2019 tę rolę Jacek Sasin.

ziobro
22.03.2022 09:29 Ziobro domaga się od premiera interwencji w UE. Poszło o limity energetyczne

Zbigniew Ziobro oświadczył w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta", że będzie domagał się od premiera jasno przeciwstawienia się ograniczeniom w produkcji CO2. Według ministra sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej powinien zanegować unijny system limitów na produkcję CO2, który może doprowadzić do braków energii w całej Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce.

EN 01504141 0065
22.03.2022 09:29 Morawiecki wypowiedział się dla BBC. Padły mocne słowa o Rosji

W sobotę brytyjska stacja BBC World wyemitowała wywiad z Mateuszem Morawieckim. Polski premier ostrzegał w nim przed działaniami Rosji, która destabilizuje Unię Europejską. Było między innymi o sytuacji na granicy z Białorusią. Chociaż Morawiecki nie oskarżył bezpośrednio Kremla o wywołanie sytuacji kryzysowej na granicy z Polską, to jednak wspomniał, że Łukaszenka ma swoich mocodawców dalej na wschodzie, którzy na pewno nie są bez winy. Napór imigrantów na granicę Polski i tym samym Unii Europejskiej ma być bowiem częścią większego planu destabilizacji Unii Europejskiej - twierdził polski premier.

EN 01503323 0970
22.03.2022 09:29 Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - podała w sobotę agencja dpa. Premier w rozmowie z dpa wyraził zadowolenie z zaangażowania Unii Europejskiej w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią. – Ale kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy – powiedział szef polskiego rządu.Poinformowano, że Merkel dwukrotnie telefonowała do Łukaszenki, za co zalała ją fala krytyki w kraju i za granicą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert uzasadnił ten kontakt katastrofalną sytuacją humanitarną tysięcy ludzi na granicy. Zaznaczył również, że procedura ta została była ustalona z Komisją Europejską i wiedzieli o niej partnerzy w regionie.

EN 01501365 0045
22.03.2022 09:28 Morawiecki: W Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2

– W czwartek w Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2 - zapowiedział w środę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Wskazał na problem manipulacji cenowych na rynku gazu i gwałtownego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. – Dziś widać, że manipulacje na rynku gazu doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu – podkreślił szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę 24 listopada, że w czwartek poruszy w Niemczech tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2. Jak zauważył premier, widać, że manipulacje cenowe na rynku gazu, za które odpowiedzialny jest Gazprom, doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu. Dodał, że gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 prowadzi z kolei do ogromnego wzrostu cen na rynkach energii. – My proponujemy, by ETS nie był rynkiem podatnym na spekulacje, nie był rynkiem, w którym gracze finansowi i inni, którzy nie potrzebują tych uprawnień, mogli spekulować na dalszą zwyżkę cen. Polska będzie przeciwdziałać tym działaniom w ramach polityki klimatycznej UE –zapowiedział Morawiecki. Premier zaznaczył, że należy skoncentrować się na cenach energii, wskazać na koszty generowane przez europejską politykę klimatyczną. Morawiecki chce, aby to zostało zauważone przez Radę Europejską w grudniu. Zapewnił, że będzie na ten temat dyskutował i jutro, i pojutrze z liderami europejskimi, ale także na forum Rady Europejskiej.

pexels-hasan-albari-1652340
22.03.2022 09:27 W światowych mediach znów będzie głośno o Polsce. Zadba o to sam premier

W ponad 50 mediach na całym świecie ukażą się teksty premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to kolejna odsłona globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów „Opowiadamy Polskę światu”. Autorami tekstów są miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz ambasador Polski przy OECD Aleksander Surde.– Teksty będą publikowane m.in. w krajach europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Rosja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, ale też w Senegalu, Wenezueli, Meksyku, Kuwejcie, Malezji, Tajlandii czy Singapurze – mówi PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów realizującego projekt "Opowiadamy Polskę światu".

Pawel Wodzynski/East News
22.03.2022 09:25 Morawiecki: "Polski ład" spowoduje powrót Polaków z emigracji zarobkowej

Powrót z emigracji to dla wielu Polaków jeden z najgorszych scenariuszy. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że to podejście radykalnie odmieni Polski Ład. Jego zdaniem ostatnie lata dowodzą, że wyjście z “pułapki średniego rozwoju” jest realne.Z tego artykułu dowiesz się:Jak premier chce przekonać Polaków do powrotu z emigracjiIlu Polaków żyje na stałe za granicąKtóra firma jest dobrym przykładem rozwoju

MANDEL NGAN/AFP/East News
22.03.2022 09:24 Joe Biden niemal powtórzył słowa Morawieckiego. W rok po słynnym odwołaniu pandemii przez premiera

Joe Biden wykorzystał chwytliwe sformułowanie, które rok temu padło z ust premiera Mateusza Morawieckiego. Prezydent USA ocenił, że “COVID jest w odwrocie”, a gospodarka rośnie znacznie szybciej niż prognozowali analitycy. Mimo ogromnych postępów, przed amerykańskim rynkiem pracy stoi jeszcze wiele wyzwań.Z tego artykułu dowiesz się:W jakich okolicznościach Morawiecki mówił o wirusie w odwrocieJakie zjawisko skomentował w ten sam sposób Joe BidenJakie są przeszkody na amerykańskim rynku pracy

pilne
22.03.2022 09:24 Mateusz Morawiecki powiedział wprost. Od 1 lipca wszelkie limity u lekarzy idą w zapomnienie

Limity do lekarzy specjalistów idą w zapomnienie? Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szef rządu ogłosił, że limity te zostaną zniesione już od lipca. Z tego artykułu dowiesz się:Premier ogłosił zniesienie limitów do lekarzy specjalistówOd kiedy do kiedy limity w tym zakresie mają zostać zniesioneNa jakie inne elementy chce postawić rząd w ramach programu odbudowy zdrowia Polaków

Obostrzenia na Wielkanoc. Czy lockdown jest możliwy?
22.03.2022 09:24 Premier niemal rok po odwołaniu pandemii ostrzega. Chodzi o "niedobre scenariusze"

Niemal rok po słynnej wypowiedzi o "wirusie w odwrocie" premier Mateusz Morawiecki -mimo optymistycznych danych dotyczących koronawirusa w Polsce - mówi o pesymistycznym scenariuszu rozwoju pandemii. Szef rządu wskazał również, co należy zrobić, by wyhamować postęp wirusa w naszym kraju. Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy w Polsce może pojawić się czwarta fala pandemiiJak zdaniem premiera można wyhamować postęp wirusa w PolsceIle dotychczas wykonano szczepień

Piotr Molecki/East News
22.03.2022 09:23 Sondaż ciosem dla prezydenta i premiera. Władza z czerwoną kartką od Polaków

Sondaż przeprowadzony przez Kantar Public ujawnia niezbyt duże zadowolenie z pracy polskich rządzących. Ponad połowa ankietowych negatywnie ocenia działania zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i premiera Mateusza Morawieckiego. Cały rząd Zjednoczonej Prawicy ma dość duże powody do zmartwień.Z tego artykułu dowiesz się:Jak nowy sondaż ma się do poprzedniego badania opiniiJaki odsetek Polaków wystawiło negatywną ocenę Dudzie i MorawieckiemuCo na temat pracy całego rządu uważają ankietowani

Apel do premiera ws. fotowoltaiki
22.03.2022 09:21 Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera. Chodzi o fotowoltaikę

Rząd wycofa się ze zmian za sprawą których inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej opłacalna? Apelu o to Polski Alarm Smogowy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.Z tego artykułu dowiesz się:Rząd planuje zmiany za sprawą których inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej opłacalnaPolski Alarm Smogowy apeluje o wycofanie się z tych zmianIlu Polaków rozważa inwestycję w fotowoltaikę

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 07.06.2021. Premier Mateusz Morawiecki wizytuje plac budowy nowego dworca PKP Warszawa Zachodnia. N/z: Mateusz Morawiecki
22.03.2022 09:21 Kopalnia Turów coraz większym problemem. Premier zgłasza nieprzygotowanie

Kopalnia Turów to prawdziwa kość niezgody między Polską a Czechami. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że nie ma jeszcze strategii negocjacyjnej w kwestii kopalni Turów, a tymczasem nad Polską wisi widmo wielomilionowych kar.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega oś sporu wokół kopalni TurówCzego żądają CzechyCo o sprawie mówi premier Mateusz Morawiecki

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 01.06.2021. Palac Prezydencki. Podpisanie przez Prezydenta RP tzw. ustawy w sprawie Mlodziezowych Rad gminy, powiatow i sejmikow wojewodztw. N/z: premier Mateusz Morawiecki
22.03.2022 09:21 Mateusz Morawiecki mówi wprost. Zarabiał bardzo dużo i tego nie ukrywał

Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie przyznał, że pracując w bankowości zarabiał bardzo dużo pieniędzy. Jednocześnie podkreślił, że nie posiada żadnych aktywów poza granicami Polski.Z tego artykułu dowiesz się:Na ile wyceniany jest majątek Mateusza MorawieckiegoCo o swoim majątku mówi premier

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki leaves at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to discuss the coronavirus pande
22.03.2022 09:20 Premier powiedział wprost do przedsiębiorców. Morawiecki odradza przenoszenie biznesu do Czech

Premier Mateusz Morawiecki nie przebiera w słowach wobec Polaków szukających ucieczki od Polskiego Ładu w Czechach. Argumentuje, że warunki prowadzenia biznesu u naszego południowego sąsiada jest nieopłacalne.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany dla przedsiębiorców szykuje Polski ŁadCzy biznes w Czechach to dobre rozwiązanieCo powiedział premier Mateusz Morawiecki

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks with the media as he departs at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to
22.03.2022 09:19 Premier zwrócił się do przedsiębiorców. Odradził im wprost przenoszenie biznesu do Czech

Premier Mateusz Morawiecki uspokaja polskich przedsiębiorców i przestrzega przed przenoszeniem biznesu do Czech. Argumentuje, że po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu, koszty prowadzenia działalności w naszym kraju będą identyczne jak w Czechach.Z tego artykułu dowiesz się:Jak premier odniósł się do sprawy przedsiębiorcówJakich argumentów użył