BiznesINFO.pl > Finanse > Będą nowe świadczenia dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już w przyszłym roku
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.12.2022 09:47

Będą nowe świadczenia dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już w przyszłym roku

pieniądze-monety-portfel-biznesinfo
Biznesinfo

W poniedziałek 5 grudnia premier Mateusz Morawiecki zadecydował o zwiększeniu funduszy dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na podwyższenie kwoty dodatku terenowego dla policjantów oraz funduszu nagród. Wprowadzone zostaną również dodatki graniczne i świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy pracujących minimum 15 lat. Kierownictwo MSWiA oraz związkowcy apelują do funkcjonariuszy, którzy postanowili przejść na emeryturę, by ponownie przemyśleli swoje decyzje.

Nowe rozwiązania wejdą w życie już w marcu 2023 roku. 

Nagroda za długoletnią służbę

W przyszłym roku każdy funkcjonariusz z 15-letnim stażem będzie mógł otrzymać świadczenie motywacyjne. Jego wysokość ma początkowo wynosić 5 proc. i co roku wzrośnie o 1 proc. aż do osiągnięcia 15 proc. Po przepracowaniu 25 lat świadczenie będzie się utrzymywać właśnie na tym poziomie. W przypadku ponad 32-letniej wysługi dodatkowe pieniądze będą wliczane do podstawy wymiaru emerytury mundurowej.

Nowe świadczenie ma zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do dłuższego pełnienia obowiązków służbowych. W komunikacie MSWiA czytamy, że minister Mariusz Kamiński zamierza zobowiązać komendantów poszczególnych służb, aby umożliwili funkcjonariuszom bezpieczne wycofanie już złożonych wniosków o przejście na emeryturę.

Co więcej, nowe świadczenie motywacyjne nie będzie wykluczać już istniejącego dodatku finansowego, który przysługuje za 25 lat służby (1.5 tys. brutto), a po 28,5 latach wzrasta do kwoty 2,5 tys. zł brutto.

Dodatek graniczny i terenowy

MSWiA i strona społeczna ustaliły, że dodatek wyniesie 450 zł brutto. Trafi on do funkcjonariuszy pracujących na wschodniej „zielonej granicy” (czyli słabo chronionym odcinku granicy państwa) oraz na przejściach lotniczych i morskich. Według szacunków dodatkowe pieniądze otrzyma 6,5 tys. funkcjonariuszy Służby Granicznej. 

Zgodnie z postulatami związkowców dodatek terenowy dla policjantów ma zostać zwiększony z ok. 19 zł do 96 zł (wzrost z 1 proc. kwoty bazowej do 6 proc.). Natomiast w marcu 2023 r., po waloryzacji kwoty bazowej, wysokość dodatku wzrośnie do 105 zł.

To wciąż nie wszystko

Dodatkowe 30 mln zł zasili też fundusz nagród, który obejmuje Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną oraz Służbę Ochrony Państwa.

Poza tym, wszyscy funkcjonariusze pracujący na terenie Warszawy mają otrzymać dodatek stołeczny w wys. ponad 540 zł. Pieniądze trafią do policjantów, strażaków PSP, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Ochrony Państwa. 

Jeśli chodzi o funkcjonariuszy PSP, to ci zyskają również dzięki podwyższeniu pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego do stawek przyjętych w Straży Granicznej i Policji. Świadczenia te będą waloryzowane.

Polecane