BiznesINFO.pl
Morawiecki-east news

East news

Premier Morawiecki: w tym roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

24 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas szkoły podstawowej dostaną laptopy. W skali kraju jest to 370 tys. dzieci. Otrzymany nieodpłatnie sprzęt ma im służyć przez kolejne lata edukacji. 

Uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że od września 2023 roku 370 tys. uczniów otrzyma laptopy, które przejdą na własność rodziny. Sprzęt ma trafić nie tylko do osób rozpoczynających naukę w IV klasie w tym roku, ale również do czwartoklasistów z kolejnych lat. Komputery zostaną zakupione ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. 

Przyznanie sprzętu elektronicznego setkom tysięcy polskich uczniów jest w opinii Mateusza Morawieckiego elementem wspierania krajowej transformacji cyfrowej. Premier podkreślił, że w ubiegłym roku już 218 tys. dzieci z terenów popegeerowskich otrzymało komputery na własność i rozwiązanie to zdało egzamin.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rząd ds. cyberbezpieczeństwa wyjaśnił, że laptopy trafią do dzieci z IV klas, ponieważ tak rekomendują eksperci i prościej jest wdrożyć dzieci w tym wieku, by zdobyły podstawowe umiejętności informatyczne.

Co więcej, jeszcze w tym roku rząd zamierza ogłosić przetarg na sprzęt komputerowy, a w kolejnym roku — na sprzęt dla uczniów z innego rocznika.

„Szkołę przyszłości mamy już dziś”

Na dzisiejszej konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek pochwalił działania rządu w zakresie wspierania edukacji w polskich szkołach. Mówił m.in. o wprowadzeniu przedmiotu Historia i teraźniejszość, zmianach w edukacji dla bezpieczeństwa oraz programie „Poznaj Polskę”, w ramach którego 700 tys. dzieci poznało ważne historyczne miejsca naszego kraju.

Szkołę przyszłości mamy już dziś. W 2022 r. przeznaczyliśmy 1 mld 144 mln zł na Laboratoria Przyszłości w polskich szkołach. Ostatnie 2 lata to ponad 5 mld zł na nowoczesną szkołę. Dbamy o to, by edukacja była na jak najwyższym poziomie — podkreślił Przemysław Czarnek podczas konferencji.

Tagi:

edukacjaMateusz Morawiecki

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >