Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Komisja Europejska

Komisja Europejska

Komisja Europejska

zegar
24.03.2024 11:54 Kiedy koniec ze zmianą czasu? Resort wskazał terminy

Już za kilka dni znów przestawimy zegarki na czas letni. Wiele osób jest niezadowolonych z tego powodu i wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ujednolicenia czasu od stycznia do grudnia, bez konieczności zmian co kilka miesięcy. Ministerstwo rozwoju wyjaśnia, kiedy może zapaść decyzja.

Poczta Polska
20.03.2024 21:55 Poczta Polska z szansą na duże pieniądze. Zadecyduje prezydent

Poczta Polska jest na najlepszej drodze do uzyskania 2 mld złotych. “Tak” dla dotacji właśnie powiedział jednym głosem polski parlament. Pieniądze są spółce bardzo potrzebne, zważając na to, że około 80 proc. jej placówek nie przynosi zysków. Teraz dalszy los noweli Prawa Pocztowego leży już tylko w rękach prezydenta.

budzik, zegar, kubek
02.03.2024 11:38 Zmiana czasu. Polacy wskazali, co myślą o przestawianiu zegarków

Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

budzik, zegar, czas
26.02.2024 18:35 Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę

Już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu. Komisja Europejska zdradza, czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Sprawdziliśmy, jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w tym dniu będą pracować godzinę dłużej.

Poczta Polska
09.02.2024 19:04 Duże zmiany na Poczcie Polskiej. Właśnie wydano komunikat

Początek reform w Poczcie Polskiej już ruszył. W piątek, 9 lutego, podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, akcjonariusze spółki odwołali aż trzech członków rady nadzorczej. Zmiany spodziewane są już wkrótce także w zarządzie.

Poczta Polska
07.02.2024 14:38 Poczta Polska uratowana? "Mam zapewnienie ze strony KE"

Trudna sytuacja Poczty Polskiej nie jest tajemnicą co najmniej od początku tego roku. Wciąż pojawiają się sygnały o planach na finansowe wsparcie, do tej pory jednak dość mgliste. Teraz jednak Borys Budka zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej i uzyskał jasną deklarację.

Pieniądze
05.02.2024 18:47 Dodatkowe 300 mln euro dla tych pracowników. Jest oficjalna decyzja

Komisja Europejska właśnie podjęła decyzję o zatwierdzeniu programu, z którego skorzystają tysiące polskich pracowników. Jak się okazuje, jego wysokość to aż 300 milionów euro, które będą przeznaczone dla osób, które stracą pracę w wyniku zamykania kopalni węgla. Przedstawiamy szczegóły.  

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
02.02.2024 19:50 Miliardy dla Polski z KPO. Padła ważna deklaracja minister funduszy

Po informacjach dotyczących odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, trwa oczekiwanie na ostateczną ich wypłatę. W związku z tym stosowną informację co do terminu przekazała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gdańsk
26.12.2023 20:06 Polskie miasto w europejskiej czołówce. Tu ludziom najlepiej się żyje

Komisja Europejska opublikowała wyniki ankiety dotyczące życia mieszkańców w europejskich miastach. Co zaskakujące, w czołówce zestawienia znalazło się polskie miasto. Nie jest nim Warszawa, chociaż stolica Polski jest obecna na liście, razem z kilkoma innymi polskimi ośrodkami miejskimi.

unia-europejska-flaga-KPO
21.11.2023 13:29 Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej kilkadziesiąt mld euro m.in. na realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną. Przez długi czas KE blokowała wypłatę środków, argumentując, iż polski rząd nie zrealizował kamieni milowych z zakresu praworządności. Dziś Radio Zet poinformowało, że Komisja Europejska zdecydowała, czy nasz kraj dostanie część pieniędzy z KPO.

Mateusz Morawiecki
16.11.2023 17:14 Komisja Europejska złożyła kolejną skargę na Polskę. Chodzi o handel gazem ziemnym

W czwartek 16 listopada Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o dodatkowe koszty w transgranicznym handlu gazem ziemnym.

von der Leyen i Donald Tusk
11.11.2023 21:07 Polska dostanie miliardy euro z UE. Bez warunków wstępnych

Unijne miliardy euro mogą niedługo ponownie popłynąć z Brukseli do Polski. Co więcej, nie ma żadnych warunków wstępnych, aby środki z funduszy spójności uzyskać. Problem dotyczy z kolei pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Ursula von der Leyen Donald Tusk
23.10.2023 21:59 Pieniądze z KPO zostaną odblokowane? Donald Tusk leci do Brukseli

Donald Tusk jedzie do Brukseli i wszystko wskazuje, że na szali znajdują się wielkie pieniądze w ramach KPO. Lider Koalicji Obywatelskiej spotka się z najważniejszymi politykami w Unii Europejskiej i wszystko wskazuje na to, że tematem nieoficjalnych rozmów będą zablokowane środki. Mowa aż o 158,5 miliardach złotych.

Pociąg, stacja we Włoszech, pasażerowie
05.10.2023 09:12 Ruszyła kolejna edycja popularnego programu. Do zgarnięcia tysiące bezpłatnych biletów na podróże po Europie

To świetna wiadomość dla młodych Europejczyków. W środę, 4 października, ruszyła kolejna edycja popularnego programu, w którym można wygrać 36 tys. bezpłatnych biletów na podróże koleją po Europie. W ubiegłorocznej edycji darmowe bilety trafiły do 2,7 tys. Polaków.

flaga Polski
09.03.2023 16:30 Komisja Europejska uwzięła się na polską firmę. W 53 minuty podjęła decyzję o jej zniszczeniu

Urządzenie do bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach o nazwie Smart Kid Belt już od kilku  lat jest niszczone na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej przez działania czterech największych graczy z branży fotelikarskiej. Pomimo pozytywnych wyników dziesiątek testów zderzeniowych, prawidłowych wyników badań bezpieczeństwa oraz posiadanej homologacji, Smart Kid Belt wciąż musi walczyć o uznanie konsumentów. Produkt wielokrotnie udowadniał swoje bezpieczeństwo  urzędnikom Komisji Europejskiej, którzy zostali wrogo nastawieni do niego przez producentów  fotelików z USA, Wielkiej Brytanii, Chin oraz Kanady - czyli państw spoza Unii Europejskiej. Komisja Europejska, która powinna chronić interesów członków UE, zajmuje się niszczeniem polskiej  innowacyjnej firmy i jej opatentowanego produktu. W ten sposób Komisja działa ręka w rękę z producentami fotelików, którym nie podoba się oparta na jakości konkurencja i utrata wpływów ze sprzedaży fotelików. 

Samochód do nauki jazdy
02.03.2023 09:35 17-latek za kierownicą ciężarówki. Komisja Europejska chce zmian w przepisach

Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy w całej Unii Europejskiej. Procedowane zmiany miałyby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niektóre propozycje, o których informuje portal „Money.pl", wydają się kontrowersyjne.

EN 01533417 0841
08.02.2023 22:23 Węgrzy wchodzą na nasz rynek. Docelowo ponad 400 stacji

Po przejęciu od Lotosu ponad 410 obiektów, Węgrzy otworzyli pierwszą stację. MOL jest przedsiębiorstwem zajmującym się przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego, a przy tym jednym z największych przedsiębiorstw naftowo-gazowniczych w Europie Środkowej.Jesienią 2022 r. w Polsce było głośno o przejęciu Grupy Lotos przez Orlen. Komisja Europejska postawiła kilka warunków, które polska spółka musiała spełnić, aby doszło do fuzji.Jednym z nich było zawarcie umowy pomiędzy PKN Orlen a MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company - podaje „Interia.pl”.

Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen KPO
18.12.2022 14:13 Morawiecki: Pieniądze z UE poważnie wzmocnią naszą suwerenność, spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski.- Hannibal ante portas. Rosja zagraża dziś naszej wolności. Wojna ekonomiczna z Europą, wojna hybrydowa i informacyjna, (put)inflacja, cena energii – to wielkie wyzwania współczesności, przekazuje na swoim koncie na facebooku premier.

unia europejska
18.10.2022 11:17 Komisja Europejska zatwierdziła program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Komisja Europejska zatwierdziła polski program rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych. Zdaniem Komisji program ten jest konieczny, aby wspierać przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z wyższymi cenami energii elektrycznej.

uniaeuropejska-pixabay-1582223699
07.09.2022 15:00 Komisja Europejska przedstawia plan na kryzys energetyczny

Zmiany w systemie energetycznym to główny temat na dzisiejszej konferencji z udziałem szefowej KE. Zostanie zaproponowane obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej UE w godzinach szczytu.

ogrzewanie-kaloryfer-grzejnik-ceny energii-biznesinfo
20.07.2022 20:32 Komisja Europejska planuje obniżyć temperaturę ogrzewania w kaloryferach

Komisja Europejska szuka rozwiązań na panujący od wybuchu wojny kryzys energetyczny. Najnowszy pomysł KE, to zmniejszenie natężenia ciepła w kaloryferach, co zmniejszy zużycie gazu ziemnego. Unia Europejska nie zakłada, że do najbliższej zimy kryzys energetyczny w Europie się rozwiąże. Wynika to m.in. z transformacji, która ma uniezależnić Europę od rosyjskich surowców energetycznych, a ten proces będzie trwał co najmniej parę lat.

48651174747 ed0a4b1b71 o
25.03.2022 13:17 Ważne ogłoszenie Joe Bidena. Europa uzupełni niszę po gazie rosyjskim

Joe Biden po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen ogłosił, że USA zintensyfikują eksport gazu LNG do Unii Europejskiej. Współpraca energetyczna pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą ma być znacznie większa. Prezydent USA rozmawiał w piątek z szefową KE Ursulą von der Leyen, a tematem przewodnim była energetyka. W obliczu polityki energetycznej, którą prowadzi Rosja, Europa planuje znaczne odcięcie się od surowców pochodzących z Syberii. W celu zniwelowania ryzyka braku surowców przy założeniu "zakręcenia kurka" z ropą i gazem przez Kreml, Unia Europejska planuje importować więcej surowców ze Stanów Zjednoczonych.

EN 01507277 0060 (1)
20.01.2022 01:00 Bruksela odrzuciła wniosek polskiego rządu. Polska musi zapłacić

Komisja Europejska w środę po południu wysłała wezwanie do zapłaty kar za niewykonanie postanowienia TSUE dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego –poinformował Polsat News. Korespondentka Polsat News Dorota Bawołek poinformowała, że w środę 19 stycznia 2022 Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty kar, o których 27 października 2021 zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niezastosowaniem się przez polski rząd do wyroku z 14 lipca 2021. Chodzi o system dyscyplinowania sędziów, w tym przede wszystkim o funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Dziennie naliczana kara wynosi milion euro. – W Brukseli odrzucono wniosek Polski o nieegzekwowanie kar za działalność Izby Dyscyplinarnej SN do czasu reform. Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty do tej pory naliczonej grzywny za nieprzestrzeganie decyzji TSUE – poinformowała Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News pracująca w Brukseli.

PKK
10.11.2021 01:00 Zapowiedź Polskiego Kongresu Klimatycznego

Kolejna dyskusja dotyczyć będzie ESG w ujęciu trendów i wyzwań dla sektora publicznego. Think green czyli firma neutralna klimatycznie - jak wykorzystać praktyki korporacji do efektywnego zarządzania zieloną transformacją gmin? Rośnie świadomość, że instytucje finansowe będą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu przejścia do gospodarki niskoemisyjnej oraz gwałtownego wzrostu wykorzystania przez inwestorów ESG. Czy te praktyki mają zastosowanie dla jednostek samorządowych?Przedmiotem rozmów podczas ostatniego panelu będzie modernizacja i decentralizacja produkcji energii. Trendy rozwoju energetyki: decentralizacja, dekarbonizacja, digitalizacja oraz nowelizacja przepisów o OZE.Pięć debat na temat najbardziej aktualnych kwestii związanych z operacyjnym zarządzaniem zieloną transformacją, z udziałem praktyków: samorządów, firm realizujących strategiczne inwestycje publiczne, prawników, doradców i instytucji publicznych. Zapis video Kongresu będzie dostępny online od 15 grudnia 2021 r. aż do kolejnej edycji. Wydarzenie będzie można oglądać na stronie: www.polskikongresklimatyczny.pl Polski Kongres Klimatyczny to pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia. Prelegentami będą liderzy ze świata nauki, biznesu, firm doradczych, kancelarii prawnych, instytucji finansujących, samorządów i instytucji publicznych, między innymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i firm prywatnych, takich jak Unibep, Budimex, Europejski Bank Inwestycyjny, Societe Generale, BOŚ Bank i inni.Celem organizacji Polskiego Kongresu Klimatycznego jest utworzenie platformy wymiany doświadczeń integrującej interes publiczny z biznesem, w przestrzeni merytorycznej wskazanej przez środowisko naukowe. Wymiana opinii ma na celu popularyzowanie innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację jakości realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju miast, gmin i większych jednostek terytorialnych w rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych mających wpływ na klimat. Istotnym aspektem jest również popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych oraz upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji ekologicznych projektów związanych z klimatem.Polski Kongres Klimatyczny skierowany jest do biznesu, sektora publicznego, jednostek samorządowych, instytucji finansujących, przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, spółek skarbu państwa, przedstawicieli firm oferujących rozwiązania technologiczne, ubezpieczycieli inwestycji, ekspertów, pracowników naukowych i innowatorów, inwestorów, dziennikarzy i innych osób zainteresowanych tą tematyką. - W ostatnich latach pojawia się wiele inicjatyw konferencyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu. Brakuje jednak wydarzenia holistycznie podejmującego te zagadnienia, z perspektywy samorządów i firm realizujących inwestycje transformujące gospodarkę – mówi Kamila Król, organizatorka i inicjatorka Polskiego Kongresu Klimatycznego – politycy odpowiadają za działania strategicznie, ale operacyjne zarządzanie zmianą realizują podległe im instytucje, samorządy, banki finansujące inwestycje, a przede wszystkim firmy prywatne. Dlatego tak ważna jest dostępność platformy, która umożliwi każdemu interesariuszowi wyrażenie swojej opinii, niezależnie od tego jakiej wielkości podmiot reprezentuje. Interdyscyplinarna wymiana doświadczeń prowadzi do kreatywnych wniosków.Trzeci panel Polskiego Kongresu Klimatycznego obejmuje zagadnienia takie jak zrównoważone finansowanie, bankowalność projektów solarnych, PPP (partnerstwo publiczno- prywatne), zielone obligacje i crowdfunding w finansowaniu działalności inwestycyjnej jednostek samorządowych W Polsce trudności związane z finansowaniem i wdrażaniem transformacji niskoemisyjnej dopiero zaczną być omawiane. Przeważająca część aktywności gospodarczej jest nadal intensywnie emisyjna, a finansowanie transformacji jest wyzwaniem zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Dlatego długoterminowe strategie dojścia do niskoemisyjności są priorytetem. Ponadto skuteczne instrumenty rynkowe służące transformacji klimatycznej oraz skuteczna wycena rynkowa zagrożeń mają kluczowe znaczenie dla efektywności realizacji celów polityki klimatycznej i środowiskowej.Wydarzenie składa się z pięciu obszarów tematycznych. Pierwszy z nich - Miasto inteligentne klimatycznie dotyczy takich aspektów jak: społeczność niskoemisyjna, zerowy ślad węglowy miasta, gospodarowanie odpadami, smart city i efektywność energetyczna budynków. Przewiduje się, że do 2030 r. 60% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich, a ponad 50% potrzebnej infrastruktury miejskiej nie zostało jeszcze zbudowane. Wytyczenie drogi między promowaniem wzrostu społeczno-gospodarczego, a rozwiązywaniem problemów środowiskowych wymaga wspólnych wysiłków interesariuszy. O tym będziemy rozmawiać.Międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.Polski Kongres Klimatyczny to konferencja objęta patronatem honorowym Komisji Europejskiej, na której będą omawiane najbardziej aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do ochrony środowiska i klimatu. Wydarzenie odbędzie się już 15 grudnia 2021 r. i będzie można uczestniczyć w nim online. Panel drugi dotyczyć będzie budownictwa ekologicznego, oczyszczalni i kanalizacji, utylizacji, modernizacji, udziału branży budowlanej w transformacji, efektywności energetycznej oraz nowych norm budowlanych i zmian legislacyjnych. W obliczu wzrostu infrastrukturalnego, który według przewidywań, ma przez najbliższą dekadę napędzać globalny wzrost gospodarczy, branża budowlana będzie zmagać się z rosnącą presją związaną ze zmianami klimatu oraz dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych. Eksperci ostrzegają, że wraz z rozwojem sektora rośnie ryzyko zanieczyszczenia środowiska i generowania dużej ilości odpadów. Branża budowlana i budynki odpowiadają obecnie za blisko 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zmiany klimatu i kwestie ESG oraz związane z nimi szanse oraz ryzyka należą do największych wyzwań, z jakimi borykać się będzie branża budowlana przez następną dekadę.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo
27.10.2021 02:00 TSUE uchylił gigantyczną karę dla Polski. 650 mln zł zostaje w budżecie

Polska nie będzie musiała wypłacać zasądzonego przez szwedzki sąd polubowny potężnego odszkodowania na rzecz funduszu inwestycyjnego Abris. Ten organ nie mógł rozstrzygać sporu i wyrok zasądzający rekompensatę musi zostać uchylony. Orzekł tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Polska nie będzie musiała wypłacać 650 mln zł odszkodowania luksemburskiej spółce Abris.Warto przypomnieć, że sprawa dotyczy sytuacji z 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego najpierw odebrała Abrisowi prawo głosu, a następnie nakazała pozbycie się swoich udziałów w FM Banku. Abris jest funduszem inwestującym w Europie Środkowej i Wschodniej.Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Abris za pośrednictwem swej luksemburskiej spółki PL Holdings w latach 2010-2013 kupił akcje dwóch polskich banków, które następnie połączył pod egidą FM Banku. Ruch ten nie uzyskał poparcia Komisji Nadzoru Finansowego, która to pozbawiła spółkę prawa wykonywania głosu i nakazała sprzedaż akcji banku. PL Holdings oszacowała straty z tego tytułu na 2,1 mld zł i takiej kwoty zażądała przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, do którego trafił spór na podstawie umowy inwestycyjnej PL Holdings.Fundusz w końcu jednak sprzedał akcje banku poprzez swoją spółkę zależną PL Holdings na rzecz AnaCap Financial Partners. Następnie sąd arbitrażowy zasądził 654 mln zł (plus odsetki), uznając, że Polska naruszyła prawa inwestora. Polska zaskarżyła ten wyrok do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, ale w 2019 r. przegraliśmy. Rok wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał jednak orzeczenie, w którym uznał, że umowy dwustronne między państwami zawierające zapisy na sąd polubowny są niezgodne z prawem unijnym. Decyzję w sprawie odszkodowania podjął Instytut Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Teraz TSUE uznał jednak, ze klauzula arbitrażowa była nieważna, ponieważ spór nie mógł być rozstrzygany przez szwedzki sąd polubowny.

pexels-son-tung-tran-6531914
26.10.2021 02:00 Komisja Europejska apeluje do polskich władz. Wysokie kary mogą dojść do skutku

Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o pilne dostarczenie dowodu ws. zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Turowie, zgodnie z wyrokiem TSUE. Jeśli dowód nie wpłynie, to Komisja zacznie wydawać regularne wezwania do zapłaty kar – poinformował rzecznik KE, Tim McPhie.19 października KE wysłała pismo do Polski w sprawie informacji, w jaki sposób Polska zamierza dostosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o wolne doświadczenie dowodu dotyczącego zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów.– Pismem z dnia 19 października 2021 r. Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza zastosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Ponadto zwrócił się do władz polskich o pilne dostarczenie Komisji dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedział McPhie na konferencji prasowej w BrukseliWarto przypomnieć, że Czesi zarzucają Polsce nielegalne działania związane z przedłużaniem koncesji na dalsze wydobycie węgla w Turowie. Odkrywka obniża poziom wody pitnej na ich terenie i zagraża ludziom.20 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Turowa. McPhie podkreślił, że jeśli Polska nie dostarczy dowodu, wtedy Komisja Europejska zacznie wydawać regularne wezwania do zapłaty.

Wikimedia Commons, Andrejavus, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12201681
03.07.2021 02:00 Stan wyjątkowy na Litwie. Pierwsza taka decyzja z powodu Białorusi

Stan wyjątkowy został ponownie wprowadzony na Litwie. Jednak tym razem decyzja nie jest związana z pandemią. Premier Ingrida Szimonyte tłumaczyła, że ograniczenia pozwalają na wdrożenie rozwiązań logistycznych niezbędnych z uwagi na coraz większy napływ nielegalnych migrantów z Białorusi.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy Litwa wprowadziła stan wyjątkowyJak tę decyzję argumentują rządzącyZ jakim problemem boryka się sąsiad

Komisja Europejska podjęła decyzję ws. chowu klatkowego
30.06.2021 02:00 Zakaz chowu klatkowego w UE od 2027 roku. Tak zdecydowała KE

Czy w ciągu najbliższych 6 lat w krajach Unii Europejska nastąpi zakaz chowu klatkowego? Rezolucję europosłów w tej sprawie poparła dziś Komisja Europejska. Klatki dla kur, cieląt, królików czy gęsi mają zostać wycofane do 2027 roku.Z tego artykułu dowiesz się:Do 2027 r. w UE ma nastąpić zakaz chowu klatkowegoKto był inicjatorem tych zmianIle zwierząt w UE obecnie przebywa w klatkach

  • 1
  • 2