BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowa tarcza daje fiskusowi ogromne uprawnienia. Wystarczy podejrzenie, a zajmie cały majątek

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Tarcza antykryzysowa 2.0 daje skarbówce potężne uprawnienia. Wystarczy podejrzenie, że firma bierze udział w karuzeli VAT, a fiskus będzie mógł zająć majątek. I to bez wniosku do prokuratora - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm

Tarcza antykryzysowa została wzbogacona o nowe rozwiązania i przepisy, które mają zabezpieczać przedsiębiorstwa przed konsekwencjami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Znowelizowana tarcza antykryzysowa została przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu.

Choć tarcza antykryzysowa zawiera wiele rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców, to pojawił się tam zapis, który niepokoi ekspertów od prawa podatkowego. Wystarczy podejrzenie, że jakaś firma uczestniczy w karuzeli VAT, a fiskus może zająć majątek - informuje “DGP”.

Specjaliści cytowani przez “DGP” ostrzegają, że takie mogą być konsekwencje zmian w kodeksie karnym skarbowym, jakie zakłada uchwalona w czwartek tarcza antykryzysowa 2.0.

Tarcza antykryzysowa niebezpieczna dla firm. Ministerstwo Finansów tłumaczy

Jednak Ministerstwo Finansów zarzeka się, że cel tych przepisów jest inny. Resort tłumaczy, że przepisy te mają pomóc organom podatkowym szybciej zajmować spirytus i przekazywać go do różnych instytucji, które przerobią go np. na płyn dezynfekujący. Do tej pory naczelnicy urzędów musieli prosić o zgodę prokuratora. Po zmianie przepisów, jakie wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0, naczelnicy sami będą mogli przekazywać spirytus. Wystarczy, że wydadzą postanowienie

Resort podkreśla, że zmiany mają obowiązywać tylko na czas epidemii. Według specjalistów cytowanych przez “DGP” przepisy zostały tak skonstruowane, że działania organów mogą iść znacznie dalej. Ustawa nie zakłada żadnych zabezpieczeń dla firm.

Tarcza antykryzysowa daje fiskusowi potężną broń

Dla przykładu - jak podaje dziennik - fiskus może zająć majątek firmy na podstawie podejrzeń o udział w karuzeli VAT i przekazać go instytucjom, które wcale nie prowadzą działań na rzecz walki z epidemią. Wystarczy postanowienie naczelnika skarbówki.

- To bardzo niebezpieczny przepis. Budzi on istotne wątpliwości konstytucyjne - tłumaczy w rozmowie z “DGP” Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo.

- W praktyce organ podatkowy będzie mógł zadecydować o przekazaniu zajętych środków pieniężnych, pojazdów, elektroniki itp. jeszcze przed wydaniem prawomocnego wyroku w sprawie - ostrzega ekspert. I dodaje, że działań skarbówki nie zatrzyma też zażalenie podatnika na decyzję naczelnika urzędu.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >