BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowa tarcza daje fiskusowi ogromne uprawnienia. Wystarczy podejrzenie, a zajmie cały majątek

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Tarcza antykryzysowa 2.0 daje skarbówce potężne uprawnienia. Wystarczy podejrzenie, że firma bierze udział w karuzeli VAT, a fiskus będzie mógł zająć majątek. I to bez wniosku do prokuratora - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm

Tarcza antykryzysowa została wzbogacona o nowe rozwiązania i przepisy, które mają zabezpieczać przedsiębiorstwa przed konsekwencjami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Znowelizowana tarcza antykryzysowa została przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu.

Choć tarcza antykryzysowa zawiera wiele rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców, to pojawił się tam zapis, który niepokoi ekspertów od prawa podatkowego. Wystarczy podejrzenie, że jakaś firma uczestniczy w karuzeli VAT, a fiskus może zająć majątek - informuje “DGP”.

Specjaliści cytowani przez “DGP” ostrzegają, że takie mogą być konsekwencje zmian w kodeksie karnym skarbowym, jakie zakłada uchwalona w czwartek tarcza antykryzysowa 2.0.

Tarcza antykryzysowa niebezpieczna dla firm. Ministerstwo Finansów tłumaczy

Jednak Ministerstwo Finansów zarzeka się, że cel tych przepisów jest inny. Resort tłumaczy, że przepisy te mają pomóc organom podatkowym szybciej zajmować spirytus i przekazywać go do różnych instytucji, które przerobią go np. na płyn dezynfekujący. Do tej pory naczelnicy urzędów musieli prosić o zgodę prokuratora. Po zmianie przepisów, jakie wprowadza tarcza antykryzysowa 2.0, naczelnicy sami będą mogli przekazywać spirytus. Wystarczy, że wydadzą postanowienie

Resort podkreśla, że zmiany mają obowiązywać tylko na czas epidemii. Według specjalistów cytowanych przez “DGP” przepisy zostały tak skonstruowane, że działania organów mogą iść znacznie dalej. Ustawa nie zakłada żadnych zabezpieczeń dla firm.

Tarcza antykryzysowa daje fiskusowi potężną broń

Dla przykładu - jak podaje dziennik - fiskus może zająć majątek firmy na podstawie podejrzeń o udział w karuzeli VAT i przekazać go instytucjom, które wcale nie prowadzą działań na rzecz walki z epidemią. Wystarczy postanowienie naczelnika skarbówki.

- To bardzo niebezpieczny przepis. Budzi on istotne wątpliwości konstytucyjne - tłumaczy w rozmowie z “DGP” Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo.

- W praktyce organ podatkowy będzie mógł zadecydować o przekazaniu zajętych środków pieniężnych, pojazdów, elektroniki itp. jeszcze przed wydaniem prawomocnego wyroku w sprawie - ostrzega ekspert. I dodaje, że działań skarbówki nie zatrzyma też zażalenie podatnika na decyzję naczelnika urzędu.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaVATUrząd SkarbowymajątekFiskus

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >