Tarcza antykryzysowa z poprawkami senatu
Pixabay/gosiak1980
Autor Maria Glinka - 17 Kwietnia 2020

Sejm przyjął 6 nowych poprawek do tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków zyska więcej

Tarcza antykryzysowa i finansowa zostaną poszerzone o poprawki autorstwa senatu. Dzięki nim z pomocy państwa będzie mogła skorzystać większa liczba przedsiębiorców. Jednak ponad połowa zmian proponowanych przez wyższą izbę polskiego parlamentu została odrzucona.

Tarcza antykryzysowa będzie znowelizowana

Tarcza antykryzysowa w nowym kształcie jest przedmiotem obrad sejmowych w tym tygodniu. Portal parkiet.pl donosi, że część poprawek zaproponowanych przez senat została przyjęta przez sejm.

Dzięki zmianom autorstwa senatu z pomocy będą mogły skorzystać również firmy, które powstały między 1 lutym a 1 kwietnia 2020 r. Według wcześniejszych postanowień przedsiębiorstwa, które rozpoczęły działalność w tym okresie były wykluczone ze wsparcia.

Biedronka wprowadza wielką promocję w konkretnych godzinach. Lepiej zajmij miejsce w kolejceBiedronka wprowadza wielką promocję w konkretnych godzinach. Lepiej zajmij miejsce w kolejceCzytaj dalej

Sejm pozytywnie rozpatrzył poprawkę dotyczącą zwolnienia ze składki ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych – wysokość przychodu będzie w tym wypadku bez znaczenia. Dotychczas ten limit wynosił 300 proc. średniej płacy, czyli ok. 15,6 tys. w skali miesiąca.

Jednoosobowe i małe firmy mogą sporo zyskać

Posłowie poparli również poszerzenie „wakacji składkowych” o małe firmy, które zatrudniają między 10 a 49 osób. Takie podmioty mogą liczyć na 50 proc. ulgę w trakcie regulowania płatności w ZUS za swoich pracowników. Wcześniej te przepisy odnosiły się jedynie do samozatrudnionych oraz mikro firm.

Znowelizowane przepisy przewidują także wypłacenie świadczenia postojowego dla firm jednoosobowych oraz zleceniobiorców, z którego mogą skorzystać trzykrotnie (a nie jednokrotnie). Zgodnie z poprawką senatu wypłatę w wysokości ok. 2 tys. zł otrzymają też zleceniobiorcy, którzy wcześniej zarabiali mniej. Nowa tarcza antykryzysowa proponuje również większą dostępność pożyczek dla jednoosobowych firm.

Czeka nas prohibicja na czas pandemii? Duży kraj już ją wprowadził, a WHO ostrzega przed spożyciemCzeka nas prohibicja na czas pandemii? Duży kraj już ją wprowadził, a WHO ostrzega przed spożyciemCzytaj dalej

Tarcza finansowa ruszy już niebawem

Ponadto sejm przyjął przepisy, które umożliwią uruchomienie tarczy finansowej m.in. poprzez przyznanie prawa do emitowania obligacji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Niektóre poprawki zwalniają PFR z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia do gwarancji i wniesienia opłaty prowizyjnej. Inne z kolei dopuszczają umorzenie przez Radę Ministrów (na wniosek PFR) wierzytelności skarbu państwa, które powstały z tytułu gwarancji, jeżeli ich odzyskanie będzie niemożliwe.

Posłowie poprali zmiany wprowadzające odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia w trakcie ubiegania się o wsparcie finansowe od PFR.

Część poprawek odrzucono

Zarządcy apelują do rządu. Za chwilę czynsze za mieszkania mogą poszybować ostro do góryZarządcy apelują do rządu. Za chwilę czynsze za mieszkania mogą poszybować ostro do góryCzytaj dalej

Sejm nie zdecydował się na przyjęcie m.in. dodatkowego zasiłku dla opiekunów dzieci, które ukończyły 12 lat. Posłowie nie poparli także poprawki, która wykreślała przepis, na mocy którego Poczta Polska ma być uprawniona do zbierania i przetwarzania danych na podstawie numeru PESEL. Odrzucono również przepis, zgodnie z którym pracownicy służby zdrowia, którzy mieli styczność z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, musieliby obowiązkowo odbywać właściwe testy.

Łącznie przyjęto 45 z 95 poprawek zaproponowanych przez senat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Czy pandemii wirusa można było uniknąć? Dyplomaci informowali o niebezpieczeństwie już dwa lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News