BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sejm przyjął 6 nowych poprawek do tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków zyska więcej

17 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Tarcza antykryzysowa i finansowa zostaną poszerzone o poprawki autorstwa senatu. Dzięki nim z pomocy państwa będzie mogła skorzystać większa liczba przedsiębiorców. Jednak ponad połowa zmian proponowanych przez wyższą izbę polskiego parlamentu została odr

Tarcza antykryzysowa będzie znowelizowana

Tarcza antykryzysowa w nowym kształcie jest przedmiotem obrad sejmowych w tym tygodniu. Portal parkiet.pl donosi, że część poprawek zaproponowanych przez senat została przyjęta przez sejm.

Dzięki zmianom autorstwa senatu z pomocy będą mogły skorzystać również firmy, które powstały między 1 lutym a 1 kwietnia 2020 r. Według wcześniejszych postanowień przedsiębiorstwa, które rozpoczęły działalność w tym okresie były wykluczone ze wsparcia.

Sejm pozytywnie rozpatrzył poprawkę dotyczącą zwolnienia ze składki ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych – wysokość przychodu będzie w tym wypadku bez znaczenia. Dotychczas ten limit wynosił 300 proc. średniej płacy, czyli ok. 15,6 tys. w skali miesiąca.

Jednoosobowe i małe firmy mogą sporo zyskać

Posłowie poparli również poszerzenie „wakacji składkowych” o małe firmy, które zatrudniają między 10 a 49 osób. Takie podmioty mogą liczyć na 50 proc. ulgę w trakcie regulowania płatności w ZUS za swoich pracowników. Wcześniej te przepisy odnosiły się jedynie do samozatrudnionych oraz mikro firm.

Znowelizowane przepisy przewidują także wypłacenie świadczenia postojowego dla firm jednoosobowych oraz zleceniobiorców, z którego mogą skorzystać trzykrotnie (a nie jednokrotnie). Zgodnie z poprawką senatu wypłatę w wysokości ok. 2 tys. zł otrzymają też zleceniobiorcy, którzy wcześniej zarabiali mniej. Nowa tarcza antykryzysowa proponuje również większą dostępność pożyczek dla jednoosobowych firm.

Tarcza finansowa ruszy już niebawem

Ponadto sejm przyjął przepisy, które umożliwią uruchomienie tarczy finansowej m.in. poprzez przyznanie prawa do emitowania obligacji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Niektóre poprawki zwalniają PFR z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia do gwarancji i wniesienia opłaty prowizyjnej. Inne z kolei dopuszczają umorzenie przez Radę Ministrów (na wniosek PFR) wierzytelności skarbu państwa, które powstały z tytułu gwarancji, jeżeli ich odzyskanie będzie niemożliwe.

Posłowie poprali zmiany wprowadzające odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia w trakcie ubiegania się o wsparcie finansowe od PFR.

Część poprawek odrzucono

Sejm nie zdecydował się na przyjęcie m.in. dodatkowego zasiłku dla opiekunów dzieci, które ukończyły 12 lat. Posłowie nie poparli także poprawki, która wykreślała przepis, na mocy którego Poczta Polska ma być uprawniona do zbierania i przetwarzania danych na podstawie numeru PESEL. Odrzucono również przepis, zgodnie z którym pracownicy służby zdrowia, którzy mieli styczność z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, musieliby obowiązkowo odbywać właściwe testy.

Łącznie przyjęto 45 z 95 poprawek zaproponowanych przez senat.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >