BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd po cichu zbiera dane o Polakach na kwarantannie. Lokalizację udostępnia przynajmniej jeden operator

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

T-Mobile to jedyny operator, które przyznaje, że zbiera dane lokalizacyjne niektórych użytkowników. Udostępnianie informacji służbom i wojewodom to nowe polecenie wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

T-Mobile zdradza, gdzie przebywają obywatele

T-Mobile Polska, Orange, P4 (sieć Play) oraz Polkomtel (sieć Plus) na mocy decyzji premiera Mateusza Morawieckiego mają przekazywać dane geolokalizacyjne użytkowników. Dotyczy to osób, które podlegają nadzorowi epidemiologicznemu, kwarantannie, izolacji bądź hospitalizacji. Informacje mają być dostarczane służbom i wojewodom – pisze Rzeczpospolita.

Zdaniem fundacji Panoptykon, która kontroluje elektroniczne formy nadzoru obywateli, doszło do zwiększenia kontroli nad społeczeństwem „po cichu” – odbyło się to na tle „głośnych apeli o współpracę i odpowiedzialność społeczną”.

Prawne umocowanie

Premier oparł swoją decyzję co do czterech największych operatorów w Polsce na specustawie w sprawie koronawirusa, którą przyjęto jeszcze przed inwazją patogenu na nasz kraj.

Jeden z punktów aktu prawnego uprawnia szefa rządu do wydawania decyzji, które nie wymagają uzasadnienia i dotyczą „osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz przedsiębiorców”.

Kto to sfinansuje?

Pisma wydane przez wszystkie cztery sieci zakładają, że polecenie zostanie zrealizowane przy użyciu środków z budżetu państwa. Pieniądze na ten cel mają zostać zaczerpnięte z części budżetowej, którą dysponuje wojewoda mazowiecki.

Dostarczanie informacji będzie odbywało się w oparciu o zawartą wcześniej umowę między wojewodą a konkretnym operatorem. W przypadku odmowy związania się kontraktem decyzja staje się wymagalna ze skutkiem natychmiastowym.

Które sieci tak naprawdę udostępniają informacje?

Zdaniem fundacji Panoptykon decyzja Morawieckiego budzi wiele kontrowersji, dlatego Rzeczpospolita postanowiła sprawdzić, czy operatorzy faktycznie przekazują dane odpowiednim organom. T-Mobile przyznał, że realizuje decyzję szefa rządu „zgodnie z jej treścią oraz przepisami prawa”. Na pytanie, ile informacji zostało dostarczonych, dziennik już odpowiedzi nie otrzymał. Z kolei Orange i Play podtrzymują, że nie wykonują poleceń Morawieckiego.

- Decyzję otrzymaliśmy 3 kwietnia. Na ten moment nie zostały przez nas przekazane żadne dane wojewodom i służbom na podstawie tej decyzji – stwierdziła Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa.

Z kolei rzecznik Orange Wojciech Jabczyński przyznał, że firma otrzymała już decyzję, ale jeszcze nie weszła ona w życie, „dlatego żadne dane nie zostały przekazane”. Na podobnym stanowisku stoi Plus, który deklaruje, że udostępnia „żadnych danych na podstawie przytoczonych decyzji”.

Tarcza antykryzysowa 2.0. może rozszerzyć uprawnienia

Do odrzucenia polecenia premiera brakuje operatorom jednak podstawy prawnej, a sytuacja może skomplikować się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą przepisy tarczy antykryzysowej 2.0.

Znowelizowana ustawa przewiduje bowiem przyznanie nowych uprawnień do pozyskiwania informacji z telefonów należących do osób chorych lub objętych kwarantanną. W takie upoważnienie ma być wyposażony minister cyfryzacji. Na mocy nowych postanowień szef resortu ma otrzymywać też dane innych osób, które będą zanonimizowane.

Proponowane przepisy to krok wstecz względem pierwotnych planów – początkowo projekt przewidywał niemal nieograniczony dostęp premiera do wszystkich telefonów.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >