T-Mobile udostępnia dane lokalizacje osób przebywających na kwarantannie
Pixabay/Pexels
Autor Maria Glinka - 16 Kwietnia 2020

Rząd po cichu zbiera dane o Polakach na kwarantannie. Lokalizację udostępnia przynajmniej jeden operator

T-Mobile to jedyny operator, które przyznaje, że zbiera dane lokalizacyjne niektórych użytkowników. Udostępnianie informacji służbom i wojewodom to nowe polecenie wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

T-Mobile zdradza, gdzie przebywają obywatele

T-Mobile Polska, Orange, P4 (sieć Play) oraz Polkomtel (sieć Plus) na mocy decyzji premiera Mateusza Morawieckiego mają przekazywać dane geolokalizacyjne użytkowników. Dotyczy to osób, które podlegają nadzorowi epidemiologicznemu, kwarantannie, izolacji bądź hospitalizacji. Informacje mają być dostarczane służbom i wojewodom – pisze Rzeczpospolita.

Onet: Wojewoda zmusił medyków do walki z koronawirusem. Po odmowie dostali mandaty na 5 tys. złOnet: Wojewoda zmusił medyków do walki z koronawirusem. Po odmowie dostali mandaty na 5 tys. złCzytaj dalej

Zdaniem fundacji Panoptykon, która kontroluje elektroniczne formy nadzoru obywateli, doszło do zwiększenia kontroli nad społeczeństwem „po cichu” – odbyło się to na tle „głośnych apeli o współpracę i odpowiedzialność społeczną”.

Prawne umocowanie

Premier oparł swoją decyzję co do czterech największych operatorów w Polsce na specustawie w sprawie koronawirusa, którą przyjęto jeszcze przed inwazją patogenu na nasz kraj.

Jeden z punktów aktu prawnego uprawnia szefa rządu do wydawania decyzji, które nie wymagają uzasadnienia i dotyczą „osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz przedsiębiorców”.

Popularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęPopularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęCzytaj dalej

Kto to sfinansuje?

Pisma wydane przez wszystkie cztery sieci zakładają, że polecenie zostanie zrealizowane przy użyciu środków z budżetu państwa. Pieniądze na ten cel mają zostać zaczerpnięte z części budżetowej, którą dysponuje wojewoda mazowiecki.

Dostarczanie informacji będzie odbywało się w oparciu o zawartą wcześniej umowę między wojewodą a konkretnym operatorem. W przypadku odmowy związania się kontraktem decyzja staje się wymagalna ze skutkiem natychmiastowym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał

Które sieci tak naprawdę udostępniają informacje?

Zdaniem fundacji Panoptykon decyzja Morawieckiego budzi wiele kontrowersji, dlatego Rzeczpospolita postanowiła sprawdzić, czy operatorzy faktycznie przekazują dane odpowiednim organom. T-Mobile przyznał, że realizuje decyzję szefa rządu „zgodnie z jej treścią oraz przepisami prawa”. Na pytanie, ile informacji zostało dostarczonych, dziennik już odpowiedzi nie otrzymał. Z kolei Orange i Play podtrzymują, że nie wykonują poleceń Morawieckiego.

- Decyzję otrzymaliśmy 3 kwietnia. Na ten moment nie zostały przez nas przekazane żadne dane wojewodom i służbom na podstawie tej decyzji – stwierdziła Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa.

Przepis o bezkarności przeszedł w ciszy. Jedno uzasadnienie gwarantuje brak odpowiedzialnościPrzepis o bezkarności przeszedł w ciszy. Jedno uzasadnienie gwarantuje brak odpowiedzialnościCzytaj dalej

Z kolei rzecznik Orange Wojciech Jabczyński przyznał, że firma otrzymała już decyzję, ale jeszcze nie weszła ona w życie, „dlatego żadne dane nie zostały przekazane”. Na podobnym stanowisku stoi Plus, który deklaruje, że udostępnia „żadnych danych na podstawie przytoczonych decyzji”.

Tarcza antykryzysowa 2.0. może rozszerzyć uprawnienia

Do odrzucenia polecenia premiera brakuje operatorom jednak podstawy prawnej, a sytuacja może skomplikować się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą przepisy tarczy antykryzysowej 2.0.

Znowelizowana ustawa przewiduje bowiem przyznanie nowych uprawnień do pozyskiwania informacji z telefonów należących do osób chorych lub objętych kwarantanną. W takie upoważnienie ma być wyposażony minister cyfryzacji. Na mocy nowych postanowień szef resortu ma otrzymywać też dane innych osób, które będą zanonimizowane.

Proponowane przepisy to krok wstecz względem pierwotnych planów – początkowo projekt przewidywał niemal nieograniczony dostęp premiera do wszystkich telefonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News