BiznesINFO.pl
SK IE Technology postawi dwie nowe fabryki w Polsce

Pxhere CC0

Szykuje się olbrzymia inwestycja w Dąbrowie Górniczej. W grę wchodzą miliardy złotych

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

SK IE Technology kontynuuje podbój segmentu elektromobilności przy pomocy Polski. Koreańska firma zamierza wybudować dwie fabryki separatorów baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja, szacowana na zawrotną kwotę

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie będą moce fabryki SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej

  • Co o inwestycji mówi strona polska

  • Kto jeszcze rozważa Polskę jako miejsce lokalizacji swojej fabryki

SK IE Technology rośnie w siłę. Wybuduje w Polsce dwa ogromne zakłady

SK IE Technology działa na terenie naszego kraju do 2018 r. W przeciągu zaledwie dwóch lat koreańska spółka, zajmująca się produkcją środków chemicznych, przetwarzaniem substancji ropopochodnych i wytwarzaniem baterii do samochodów elektrycznych, postawiła w Dąbrowie Górniczej dwie fabryki. Łączny koszt dotychczasowych inwestycji został oszacowany na 3 mld zł.

Jednak SK IE Technology nie zwalnia tempa i już planuje kolejne aktywności. Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) mają powstać kolejne dwie fabryki separatorów do akumulatorów litowo-jonowych. W ten sposób SK IE Technology chce uzupełnić kompleks zakładów i umocnić swoją pozycję wśród producentów baterii.

Gigantyczna inwestycja SK IE Technology podniesie prestiż regionu i zapewni nowe miejsca pracy

Na wybudowanie dwóch nowych zakładów SK IE Technology zamierza przeznaczyć 3,5 mld zł. Portal bankier.pl podaje, że prace mają ruszyć już w III kwartale 2021 r., a produkcja baterii - pod koniec 2023 r. Łączne moce fabryk mają wynosić aż 860 mln mkw. separatorów, dokładnie po 430 mln mkw. na każdy zakład.

Informacje o kolejnych inwestycjach SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej z radością przyjął Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, który powiedział, że firma wiąże plany swojego rozwoju właśnie z Polską i po raz kolejny stawia na nasz kraj. Co ważne, decyzja firmy pokazuje, że Polska to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału.

Jego zdaniem inwestycja jest kluczowa, ponieważ elektormobilność stała się światowym trendem, a współpraca z SK IE Technology umożliwia Polsce partycypację w tych przyszłościowych przedsięwzięciach. - My szeroko otwieramy drzwi dla inwestorów, którzy wzmacniają ekosystem gospodarczy Polski o zaawansowane i najwyższej jakości technologie - przekonywał Gowin.

Kolejne dwie fabryki SK IE Technology to także bodziec do rozwoju regionu i szansa na podniesienie zatrudnienia. Prezes KSSE Janusz Michałek zaznaczył, że dzięki otwarciu dwóch nowych zakładów powstanie nawet kilkaset nowych miejsc pracy. Co ważne, także rodzaj i skala inwestycji, zarówno tych aktualnie realizowanych (2,5 mld zł, 700 miejsc pracy) jak i właśnie ogłoszonych (3,5 mld zł i kolejne kilkaset miejsc pracy) ma kluczowe znaczenie nie tylko dla KSSE i Dąbrowy Górniczej, ale także dla woj. śląskiego i Polski, dodaje Michałek.

Szanse na rozwój dzięki współpracy z SK IE Technology widzi także Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, który podkreśla znaczenie faktu, że tak ogromna firma działająca w innowacyjnej branży chce wiązać swoją przyszłość z Dąbrową Górniczą.

Nie tylko SK IE Technology. Czy potencjał Polski wykorzysta także Volkswagen?

Segment e-samochodów kusi nie tylko producentów komponentów, lecz także samych samochodów. Sukces Elona Muska zamierza powtórzyć Volkswagen, który planuje postawić sześć wielkich zakładów do wytwarzania baterii. Jeden z nich ma być zlokalizowany w Europie Środowej. W grę wchodzą trzy państwa - Czechy, Słowacja i Polska.

Thomas Schmall z zarządu Volkswagena oznajmił, że obecnie trwają rozmowy z partnerami, państwami i Komisją Europejską. Jak na razie tylko rząd Czech publicznie zadeklarował, że jest zainteresowany współpracą z niemieckim producentem.

To jednak nie przekreśla szans Polski. Remigiusz Nowakowski, prezes fundacji DISE i były zarządca Tauronu przyznał w rozmowie z Deutsche Welle, że Polska ma na swoim koncie kilka inwestycji, które mogą przyciągnąć zarządców Volkswagena. W naszym kraju działa wielki producent baterii - spółka Northvolt Poland z Gdańska, która z Volkswagenem buduje gigafabrykę w Szwecji. Poza tym wytwarzaniem akumulatorów zajmują się również LG Energy Solutions w Kobierzycach pod Wrocławiem oraz Mercedes-Benz Cars w Jaworze. - Mamy już więc całkiem spory obszar kompetencji w tym zakresie - ocenił Nowakowski.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >