Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Szkolenia BHP – zasady, rodzaje, koszt
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:38

Szkolenia BHP – zasady, rodzaje, koszt

Szkolenia BHP – zasady, rodzaje, koszt
Pixabay.com

Szkolenia BHP – czym są?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie są szkolenia BHP. Są to szkolenia pracowników, praktykantów oraz uczniów szkół zawodowych z zakresu bezpieczeństwa pracy. Każdy nowy pracownik, praktykant lub uczeń zawodówki musi obowiązkowo przejść przez szkolenia BHP, aby móc wykonywać pracę na danym stanowisku.

W ramach szkolenia BHP pracownik zostanie poinformowany o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na konkretnym miejscu pracy, a także o sposobach ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia. Pracodawca lub osoba uprawniona przekazuje wszystkie niezbędne wiadomości w trakcie pracy. Warto dodać, że pracowników obowiązują dwa rodzaje szkolenia BHP: wstępne i okresowe.

Rodzaje szkolenia BHP

Wstępne szkolenia BHP dotyczą każdego nowego pracownika i obejmują instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Czym się różnią? Instruktaż ogólny przedstawia pracownikowi ogólne przepisy BHP, obowiązujące na terenie całego zakładu pracy oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Natomiast instruktaż stanowiskowy precyzyjnie określa zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na danym stanowisku pracy, a także informuje o ryzyku zawodowym i metodach ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia.

Pracownicy mają również obowiązek uczestniczyć w okresowych szkoleniach BHP. Tego typu szkolenia odbywają się w określonym odstępie czasowym, w zależności od kategorii ryzyka, a ich celem jest przede wszystkim przypomnienie wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zarówno wstępne szkolenie BHP, jak i okresowe, kończy się egzaminem, który ma potwierdzić, że pracownik zapoznał się ze wszystkimi obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. W związku z powyższym, szkolenia BHP nie mogą trwać zbyt krótko. Pracodawca lub osoba uprawniona musi zorganizować szkolenie, które będzie trwało przynajmniej przez 2 godziny. Co więcej, wstępne szkolenie BHP jest ważne przez 12 miesięcy (w przypadku kierowników – 6 miesięcy). W tym czasie należy przejść przez okresowe szkolenie BHP.

Okresowe szkolenia BHP – jak często należy je przeprowadzać?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, okresowe szkolenia BHP odbywają się w różnych odstępach czasu. Wszystko tak naprawdę zależy od kategorii ryzyka – im wyższe zagrożenie na danym stanowisku pracy, tym częściej pracownik musi przejść przez okresowe szkolenie BHP. Dlatego szkolenia okresowe odbywają się:

  • raz na rok – dla pracowników na stanowiskach robotniczych, których praca niesie za sobą duże zagrożenie dla zdrowia;

  • raz na 3 lata – dla pozostałych pracowników na stanowiskach robotniczych;

  • raz na 5 lat – dla pracowników inżynieryjno-technicznych, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych oraz pracodawców i innych osób kierujących pracownikami (kierownicy, mistrzowie, brygadziści);

  • raz na 6 lat – dla pracowników administracyjno-biurowych, których charakter pracy jest związany z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne.

Od 2019 roku obowiązuje nowy przepis, zgodnie z którym pracownicy administracyjno-biurowi wykonujący pracę niestwarzającą zagrożenia dla zdrowia nie muszą brać udziału w okresowych szkoleniach BHP. Nowy przepis dotyczy pracowników, którzy pracują w edukacji, transporcie lotniczym oraz informacji i komunikacji, a także zajmują się produkcją odzieży, skór i wyrobów ze skór wyprawianych, produkcją komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, handlem detalicznym (z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi), działalnością finansową i ubezpieczeniową, naukową i techniką, a także działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości, usługami gastronomicznymi i administracyjną obsługą biura.

Czy szkolenia BHP mogą odbywać się przez Internet?

Szkolenia BHP zwykle muszą odbywać się w zakładach pracy, choć istnieją pewne wyjątki. Szkolenia przez Internet mogą zostać przeprowadzone tylko, gdy mamy do czynienia z okresowym szkoleniem BHP. Jednak taka możliwość nie jest dostępna dla wszystkich pracowników. Okresowe szkolenia BHP są dozwolone dla:

  • pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji;

  • pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych osób wykonujących zadania tej służby;

  • pracowników administracyjno-biurowych i innych pracowników, których charakter pracy jest związany z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami (kierowników, mistrzów, brygadzistów).

Tagi: