BiznesINFO.pl
Szczepienia obowiązkowe dla pracowników londyńskiej firmy

Piotr Molecki/East News

Pierwsza taka firma na świecie. Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa mają trafić do umowy

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Szczepienie przeciwko COVID-19 obowiązkowe dla każdego pracownika? Londyńska firma hydrauliczna zastanawia się nad zmianą umów w taki sposób, by wymogiem zatrudnienia było poddanie się szczepieniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób londyńska firma chce zmusić do szczepień

  • Co będzie grozić pracownikom, którzy nie poddadzą się szczepieniu

  • Czy w Polsce pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia

Szczepienie obowiązkowe dla każdego ubiegającego się o pracę

Firma hydrauliczna z Londynu chce uzależnić zatrudnienie od tego, czy kandydat ubiegający się o stanowisko podda się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Założyciel Pimlico Plumbers, Charlie Mullins poinformował, że jego firma, która zatrudnia w tej chwili 400 osób, przeprowadziła z zatrudnionymi osobami rozmowy dotyczące obowiązkowych szczepień dla nowych pracowników, przekazała PAP.

Londyńskie przedsiębiorstwo sprawdza także, czy jest możliwość modyfikacji istniejących już umów, choć Mullins zaznacza, że żaden pracownik nie zostanie zmuszony do poddania się szczepieniu, ani nie zostanie zwolniony, jeśli tego nie zrobi.

W rozmowie z agencją Reutera przedsiębiorca stwierdził, że jego zdaniem szczepieniu poddałoby się 99 proc. pracowników jego firmy, ponieważ kto przy zdrowych zmysłach odrzuciłby jedną igłę lub jedno ukłucie, które mogłoby uratować życie?

Obowiązkowe szczepienia

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem nikt nie może zmusić nikogo, by poddał się szczepieniu. Portal kadry.infor przypomina, że szczepienia na Covid-19 są i jak na razie mają pozostać dobrowolne, bez względu na to jakich grup zawodowych czy społecznych miałyby dotyczyć.

Warto wiedzieć, że nie ma przepisu, który dawałby bezpośrednią podstawę pozwalającą na jednostronne skierowanie pracownika na przedmiotowe szczepienie - zarówno czy przez przełożonego, czy przez służby medyczne.

Jak podaje portal, pracodawca nie dysponuje żadnymi narzędziami, które mogłyby przymusić pracownika, by ten poddał się szczepieniu. Jeśli pracownik odmówi prośby o zaszczepienie, pracodawca nie może wyciągnąć z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji.

Portal zwraca także uwagę, że również motywacja pozytywna pracowników jest działaniem niezwykle ryzykownym. Oferowanie osobom zaszczepionym jakichkolwiek benefitów nie powinno mieć miejsca. Należy mieć bowiem na uwadze fakt, że niektórzy nie mogą poddać się szczepieniu ze względu na ewentualne przyczyny zdrowotne, o których wcale nie muszą informować pracodawcy, a ten nie ma prawa ich o to zapytać.

Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być zatem traktowane jak szczepienia na grypę. Oczywiście pracodawca może zachęcać do poddawania się szczepieniom - np. umożliwiając pracownikom szczepienia w godzinach pracy, jednak nikogo nie powinno się w żaden sposób naciskać.

Tagi:

Koronawiruspracownicypracodawcy

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >