Sylwester - godziny otwarcia sklepów
Pexels/Jack Sparrow
Autor Maria Glinka - 31 Grudnia 2020

W Sylwestra tak łatwo nie zrobisz zakupów. Sklepy zamykają się o wiele wcześniej, lepiej się pośpiesz

Sylwester to wyjątkowo uciążliwy czas na zakupy. Co do zasady większość sklepów działa 31 grudnia znacznie krócej, co może przełożyć się na dużą liczbę klientów. Podpowiadamy, do której godziny będą otwarte poszczególne sieci handlowe i jakich zasad należy przestrzegać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są godziny otwarcia sklepów w Sylwestra
  • Jakie zasady obowiązują w sklepach
  • Czy w trakcie tzw. godziny policyjnej można udać się do sklepu

Sylwester na zakupach. Gdzie i do której?

Sylwester to jednej z najmniej korzystnych dni na kompletowanie zakupów. Wigilia Nowego Roku to święto, w trakcie którego sklepy działają w skróconych godzinach. W tym roku tłumy w oddziałach handlowych mogą być wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na trwającą pandemię.

W Sylwestra wszystkie placówki Biedronki będą otwarte do 19:00. O tej samej godzinie zamkną się drzwi Lidla i Dino. Na wcześniejsze zamknięcie placówek w Sylwestra zdecydowały się: Aldi, Auchan, Carrefour, Kaufland i Tesco. Wszystkie te sieci będą czynne do godziny 18:00.

Do której będzie można zrobić zakupy w Żabce? Sylwester to dzień świąteczny (choć ustawowo nie jest wolny od pracy), dlatego też ostateczna decyzja w sprawie godzin otwarcia oddziału należy do franczyzobiorcy. Co do zasady placówki Żabki działają do 23:00, jednak niewykluczone, że w Sylwestra godziny ulegną zmianie. Informację w tym zakresie można zdobyć w poszczególnych oddziałach.

Warto pamiętać także o zasadach w sklepach, które w Sylwestra pozostają niezmienione. Również 31 grudnia obowiązują godziny dla seniorów - między 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach zrobią wyłącznie klienci, którzy ukończyli 60. rok życia.

Kapitalne rozwiązanie od jednego z największych banków w Polsce. Klienci będą zachwyceniKapitalne rozwiązanie od jednego z największych banków w Polsce. Klienci będą zachwyceniCzytaj dalej

Poza tym w dalszym ciągu należy przestrzegać limitów osobowych. Na 1 klienta przypada: w placówkach o powierzchni mniejszej niż 100 mkw. - 10 mkw., a w oddziałach większych niż 100 mkw. - 15 mkw.

Sylwester bez godziny policyjnej, ale z ograniczeniem swobody w przemieszczaniu się

Jednak warto nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę, aby nie spędzić Sylwestra w długiej kolejce przed wejściem do sklepu. Wieczorne wyjście do sklepu może zakończyć się nie tylko przykrą niespodzianką w postaci zamkniętych drzwi, lecz także spotkaniem z funkcjonariuszami policji.

Choć zakaz przemieszczania się w Sylwestra został ogłoszony 17 grudnia to tuż przed ostatnim dniem w roku doszło do prawdziwego chaosu. Premier Mateusz Morawicki wyznał, że godziny policyjnej nie będzie, ponieważ tego typu ograniczenie wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego. - Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie - przyznał szef rządu.

Dzień później głos w tej sprawie zabrał szef KPRM Michał Dworczyk. Na antenie radia TOK FM przedstawiciel władzy przekonywał, że podstawą wprowadzenia regulacji jest ustawa z 2008 r. o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Art. 46 dokumentu wskazuje, że Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. - W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie. I te zapisy są obowiązujące. Natomiast nie ma godziny policyjnej - tłumaczył Dworczyk.

Na wadliwość argumentacji szefa KPRM zwracają uwagę prawnicy. - Rozporządzenie Rady Ministrów ewidentnie wykracza poza zakres delegacji ustawowej. W efekcie jest wydane bez podstawy prawnej - oznajmił dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Już wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazywał, że tak daleko idące ograniczenie wolności nie może być wprowadzane dokumentem o randze rozporządzenia.

Bez względu na ostateczną interpretację decyzji rządzących, policja deklaruje, że na ulicach polskich miast pojawi się w Sylwestra ok. 15 tys. funkcjonariuszy.Od zakazu przemieszczania się między 19:00 a 6:00 w Sylwestra przewidziano trzy wyjątki: wykonywanie czynności służbowych, prowadzenie działalności gospodarczej i realizowanie niezbędnych potrzeb życia codziennego. Ostatni punkt sugeruje, że wyjście do sklepu o późnej godzinie w Sylwestra nie powinno narazić obywatela na zbyt dotkliwe konsekwencje prawne bądź finansowe.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News