Zakaz przemieszczania się 31 grudnia 2020 r.
Fot. Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 25 Grudnia 2020

Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapana

Zakaz swobodnego przemieszczenia się to najważniejsze obostrzenie tegorocznej nocy sylwestrowej. Między 19:00 a 6:00 obywatele będą mogli poruszać się m.in. w celu wykonywania niezbędnych czynności życia codziennego. W przeciwnym razie narażają się na poważne konsekwencje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady 31 grudnia,
  • Kto może uniknąć kary za przemieszczanie się w Sylwestra,
  • Na jakiej podstawie rząd wprowadza ograniczenia.

Zakaz w Sylwestra z wyjątkami

Zakaz w trakcie Sylwestra ma skłonić obywateli do skromnych obchodów nadejścia Nowego Roku. Rząd zdecydował się na surową strategię restrykcji, aby ograniczyć lawinowy wzrost zakażeń po świętach Bożego Narodzenia.

Zakaz przemieszczenia się ma obowiązywać od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia. Obostrzenia dotyczą całej Polski. Rozporządzenie, na mocy którego władza wprowadza zakaz, przewiduje trzy podstawowe wyjątki, dzięki którym obywatele będą mogli opuszczać miejsce zamieszkania.

Po pierwsze można przemieszczać się w celu wykonywania czynności służbowych i zawodowych. Po drugie zakaz nie dotyczy osób, które w tym czasie będą realizować działalność gospodarczą. Po trzecie w trakcie godziny policyjnej można opuścić miejsce zamieszkania, aby zaspokoić niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Co to oznacza? Portal gazeta.pl podaje, że między 19:00 a 6:00 obywatele będą mogli np. udać się do apteki czy lekarza. Zakaz nie dotyczy także wyprowadzania psa. Głos w sprawie wątpliwości dotyczących noworocznego puszczania fajerwerków zabrał sam minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Policjanci skontrolują, czy Polacy respektują zakaz

Warto pamiętać, że w trakcie godziny policyjnej niedozwolone będzie także przemieszczanie się samochodem na imprezę sylwestrową. Na kierowców nieprzestrzegających zasad mogą czekać dotkliwe konsekwencje.

Portal auto.dziennik.pl donosi, że w przypadkach mniejszej wagi policjanci zastosują pouczenie. Kolejnym krokiem może być nałożenie mandatu karnego. - Obecnie art. 116a kodeksu wykroczeń mówi, że dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń grozi mandat do 1000 zł - tłumaczył inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Jednak, gdy obywatel dopuści się rażącego złamania przepisów, funkcjonariusze mają prawo sporządzić wniosek do sądu oraz do Inspekcji Sanitarnej. W takim wypadku kara pieniężna może wynieść między 5 tys. a 30 tys. zł.

Wątpliwe podstawy nowego zakazu

- Niezależnie od tego czy zgadzamy się z nowymi regulacjami, czy jesteśmy im przeciwni, podchodźmy do naszych rodzinnych spotkań i podróży z rozsądkiem. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok nie będzie obfitował w tego typu zakazy i kierowcy będą mogli swobodnie się przemieszczać, a my pomagać im w bezpiecznym dotarciu do celu - przyznała Magda Zlińska, przedstawicielka systemu Yanosik.

Choć idea przyświecająca zakazowi jest słuszna to środowisko prawnicze zwraca uwagę na chwiejne podstawy prawne nowych regulacji. Portal tuwroclaw.pl przypomina, że legalność ogłoszonych decyzji podważa m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Wprowadzenie przepisem rozporządzenia zakazu przemieszczania się stanowi szczególnie rażące naruszenie Konstytucji, która zapewnia każdemu wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu - stwierdził RPO. Tego typu wolności można ograniczać wyłącznie w drodze ustawy, która w hierarchii prawa stoi wyżej niż rozporządzenie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  2. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  3. Mały warszawski sklep wykiwał godziny dla seniorów. Sposób jest wręcz absurdalnie banalny
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News