Godziny dla seniorów do obejścia
Pixabay/MarkMartins
Autor Maria Glinka - 25 Grudnia 2020

Godziny dla seniorów to nakaz do obejścia? Jeden sklep znalazł sprytny sposób

Godziny dla seniorów to w dalszym ciągu dość duże utrudnienie dla sklepów. W oczekiwaniu na zniesienie nieefektywnego zakazu jeden sklep postanowił znaleźć sposób na ominięcie zasad. Zakupy bez ograniczeń można zrobić w małej placówce handlowej w Warszawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie problemy rodzą zakupowe ograniczenia
  • Jaki sposób na obejście godzin dla seniorów znalazł jeden ze sklepów
  • Co na temat godzin dla seniorów sądzą eksperci i władza

Godziny dla seniorów nadal problematyczne

Godziny dla seniorów nie spełniają roli, dla której zostały wprowadzone. Między 10 a 12 od poniedziałku do piątku sklepy świecą pustkami, aby po południu gościć tłumy klientów. Widok kilkunastoosobowych kolejek pod aptekami po godzinie 12 w większych miastach na stałe wkroczył do pandemicznej rzeczywistości.

Co więcej, przepisy w sprawie godzin dla seniorów są wyjątkowo nieprecyzyjne, co umniejsza efekty, które przyświecały władzy w momencie ustanawiania uprzywilejowanego czasu na zakupy. Prawo nie zezwala, aby seniorom w trakcie zakupów towarzyszyli opiekunowie. W praktyce część osób starszych jest zmuszona zrezygnować z zakupów między 10 a 12 i naraża się na tłumy klientów, czego przecież rząd chciał uniknąć.

Wątpliwości budzi również fakt, że w trakcie godzin dla seniorów zakupów nie mogą kompletować uczestnicy tzw. armii wolontariuszy. Osoby, które z dobrej woli dostarczają produkty pod drzwi najbardziej potrzebujących seniorów również nie mają wstępu na teren sklepów między 10 a 12.

Jednak godziny dla seniorów przekładają się nie tylko na problemy organizacyjne, lecz także na pogłębienie słabej kondycji finansowej niektórych placówek handlowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim mniejszych sklepów, które przez dwugodzinne zakupowe ograniczenia odnotowują znaczny spadek obrotów. Dużo większe przychody rejestrują między 12 a 13, kiedy poza osobami powyżej 60. roku życia zakupy robią również młodsi klienci.

10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukaj10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukajCzytaj dalej

Godziny dla seniorów jednak nie wszędzie

Sprytną metodę przezwyciężenia organizacyjnych i finansowych trudności znalazł mały, warszawski sklep O rozwiązaniu, które zastosowała placówka na Mokotowie donosi Radio Zet. Szczegóły strategii omijania godzin dla seniorów upublicznił także wiceburmistrz Ursynowa Jakub Berent.

Zgodnie z przepisami w godzinach 10-12 do sklepu mogą wchodzić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Pozostali klienci są obsługiwani poprzez okienko. Identyczną taktykę zastosował jakiś czasu temu jeden z franczyzobiorców sieci handlowej Żabka. Jednak zarządcy sieciówki ostatecznie zabronili tego typu praktyk.

Godziny dla seniorów nieefektywne. Pojawił się już kolejny postulat zniesienia zakazu

W ocenie samorządowca z Ursynowa godziny dla seniorów to „ pomysł chybiony, momentami śmieszny i szkodliwy nie tylko dla przedsiębiorców ”. Jego zdaniem uprzywilejowany czas na zakupy można byłoby zastąpić poprzez wydzielenie kas, z których mogliby korzystać tylko najstarsi klienci.

Godziny dla seniorów budzą tak wiele wątpliwości, że regularnie pojawiają się apele o ich zniesienie. Tuż po ogłoszeniu decyzji o powrocie godzin dla seniorów w październiku 2020 r. na wadliwość tej koncepcji zwracali uwagę Pracodawcy RP. - To oznacza pewne ekonomiczne trudności dla branży handlowej – przyznał wówczas dr Sławomir Dudek w rozmowie z portalem money.pl.

Zdaniem eksperta fiasko godzin dla seniorów w czasie pierwszej fali pandemii powinno być wystarczającym sygnałem do zmodyfikowania strategii w obliczu jesiennego uderzenia koronawirusa. Tym bardziej, że zmniejszenie obrotów „ może wywołać presję na wzrost cen ”.

W ostatnim czasie swoje postulaty przedstawiło ugrupowanie Business Centre Club. Jak na razie władza nie zabrała głosu w sprawie tej propozycji. Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjawiło, co należy uczynić, aby godziny dla seniorów przyniosły oczekiwane rezultaty.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  2. Mały warszawski sklep wykiwał godziny dla seniorów. Sposób jest wręcz absurdalnie banalny
  3. Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limit
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News