BiznesINFO.pl

Marek BAZAK/East News

Świadczenie specjalne dla osób nieuprawnionych do emerytury. Trzeba spełnić parę warunków

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Świadczenie specjalne

Są osoby, które z jakichś powodów nie mogą liczyć na emeryturę ustawową lub rentę, jednak nie oznacza to wcale, że nie należy im się pomoc. Właśnie dla takich osób powstało świadczenie specjalne, które można otrzymać w drodze wyjątku.

„Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie” - zapisano w  art. 83 par. 1. ustawy o emeryturach z FUS, na który powołuje się portal Bankier.

Świadczenia specjalne przyznawane są zwykle w wysokości świadczenia minimalnego, czyli do końca lutego 1200 zł, a od marca 1250 zł brutto i finansuje je budżet państwa.

Komu przysługuje emerytura specjalna

Aby otrzymać świadczenie specjalne, należy spełnić wszystkie z warunków zapisanych w ustawie. Jednak każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez ZUS.

O świadczenie specjalne może ubiegać się zatem:

  • Osoba, która  jest lub była osobą ubezpieczoną albo jest członkiem rodziny po osobie ubezpieczonej.

  • Osoba, która nie spełnia warunków, by otrzymać ustawową rentę lub emeryturę, trzeba jednak przedstawić szczególne powody, które wypłynęły na tę sytuację. Ustawa nie wskazuje konkretnych przykładów czy definicji tych okoliczności – dlatego właśnie ZUS rozpatruje każdą decyzję indywidualnie, opierając się na wyrokach sądów.

  • Osoba, która  nie mogła podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek.

  • Osoba, która nie posiada niezbędnych środków do życia.

Jak uzyskać świadczenie specjalne

Aby otrzymać świadczenie specjalne, należy najpierw otrzymać odmowę wniosku o przyznanie zwykłego świadczenia. Dopiero wówczas można starać się o przyznanie emerytury lub renty w drodze wyjątku, przekazał portal. Pierwszym krokiem w drodze o świadczenie specjalne powinno być skierowanie wniosku do prezesa ZUS, co można uczynić w placówce zakładu w miejscu zamieszkania lub bezpośrednio w centrali ZUS. We wniosku należy zawrzeć informacje o stanie rodzinnym, majątkowym i sytuacji materialnej.

Jeśli ZUS odrzuci wniosek, nie oznacza to wcale, że sytuacja jest przegrana i na świadczenie nie możemy liczyć. Od decyzji możemy się odwołać, wnosząc wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie decyzji. Mamy na to 14 dni od wydania decyzji.

Jeśli i w tym przypadku nie uda się uzyskać świadczenia, można zaskarżyć tę decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Mamy na to 30 dni od wydania decyzji przez ZUS.

Świadczenie od premiera

Świadczenie specjalne może przyznać także premier - „Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rent na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie” - napisano w ustawie.

Przypadkami szczególnymi są tu: zasługi osób w polityce, kulturze czy sporcie, które z różnych przyczyn nie mogą liczyć na emeryturę ustawową. Portal tłumaczy, że podobnie jak w przypadku świadczeń specjalnych od ZUS, także i w tym przypadku decyzja o przyznaniu emerytury lub renty jest indywidualna.

Tagi:

świadczenia socjalne

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]