Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.03.2023 13:11

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział

policjant i sprawca
Domena publiczna

Funkcjonariusze CBŚP i KAS podczas akcji znaleźli nielegalną produkcję papierosów tytoniowych i niemal 11 ton nielegalnego tytoniu. 

Nielegalna produkcja papierosów

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS oraz policjanci z CBŚP w Warszawie i Szczecinie skontrolowali gospodarstwa rolne w powiatach siedleckim i żyrardowskim, poinformowała PAP rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej stach.Justyna Pasieczyńska. 

W hali magazynowej i na poddaszu posesji funkcjonariusze znaleźli m.in. maszynę i sprzęt do produkcji papierosów, a także prawie 3,3 tytoniu fajkowego. Mężczyzna, który tam mieszkał przyznał się do popełnienia przestępstwa skarbowego.

Jak podała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego podinsp. Iwona Jurkiewicz, podczas kolejnej akcji policjanci przeszukali samochód ciężarowy z naczepą, w którym znajdowało się prawie 8 ton tytoniu. 

Straty podatkowe

Policjantka podała, że  w przypadku wprowadzenia tych towarów na rynek łączne straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzenia należności podatkowych mogły wynieść ponad 12 mln zł.

Sprzedaż tytoniu tylko za zezwoleniem

Tytoń można posiadać w ilości nie większej niż 3 tys. sztuk papierosów albo 3 tys. sztuk cygar, na posiadanie większej ilości wyrobów tytoniowych wymagane jest zezwolenie z właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych. 

Jak podaje gov.pl, działalność w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych jest działalnością regulowaną, konieczny jest wpis do rejestru producentów wyrobów tytoniowych. 

Na stronie policji czytamy, że za kupowanie, przechowywanie lub przewożenie wyrobów bez polskich znaków akcyzy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz konfiskata nielegalnego towaru. 

Tagi: tytoń Policja