Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Start up: jak zacząć? Porady krok po kroku
Paulina Musianek
Paulina Musianek 17.06.2019 02:00

Start up: jak zacząć? Porady krok po kroku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Startup - tworzenie własnego biznesu jest coraz częstszym pomysłem ludzi, którzy szukają swojej ścieżki kariery, chcą wyrwać się z korporacji lub znaleźli lukę na rynku i chcą ją wypełnić. Każdy może zostać przedsiębiorcą. Potrzebny jest jednak dobry plan i dużo wytrwałości.

Startup - krok po kroku

Startupy od wielu lat silnie wpływają na rozwój gospodarki i innowacyjności. Małe firmy tworzone przez jedną osobę lub niewielki kilkuosobowy zespół dają spore możliwości rozwoju. Zastanawiasz się nad założeniem swojego startupu? Oto nasze porady na to, co należy zrobić tworząc własny startup.

1. Sprecyzuj swój pomysł

Jeśli myślisz o założeniu firmy, prawdopodobnie już wiesz, co chcesz oferować swoim klientom, a przynajmniej znasz rynek, na który chcesz wejść. Jak pisze Business News Daily, warto jednak dobrze zbadać wybraną branżę i dowiedzieć się, co robią obecni liderzy i zastanowić się, co można zrobić lepiej. Twoja firma może dostarczyć coś, czego inne firmy nie dostarczają (lub dostarczyć to samo, ale szybciej i taniej).

2. Stwórz biznes plan

Gdy już masz swój pomysł, musisz zadać sobie kilka ważnych pytań: Jaki jest cel Twojej firmy? Komu chcesz sprzedawać swoje produkty lub usługi? Jakie cele chcesz osiągnąć? W jaki sposób sfinansujesz koszty uruchomienia startupu? Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie w dobrze napisanym biznesplanie. Wiele nowych firm popełnia błędy nie zastanawiając się nad tymi aspektami działalności. Jeśli nie możesz znaleźć dowodów na to, że istnieje zapotrzebowanie na twój pomysł, to jaki jest sens zakładania startupu?

Przeprowadzenie dokładnych badań rynkowych w Twojej dziedzinie i danych demograficznych potencjalnych klientów jest ważną częścią tworzenia biznesplanu. Dobrym pomysłem jest również rozważenie strategii wyjścia podczas opracowywania biznesplanu. Zmusza to do spojrzenia w niezbyt optymistyczną przyszłość, ale i przygotowuje na wszelkie problemy, jakie mogą wystąpić.

3. Oceń swoje zasoby finansowe

Rozpoczęcie działalności ma swoją cenę, musisz więc określić, w jaki sposób pokryjesz te koszty. Czy masz zasoby na tworzenie startupu czy będziesz miał wziąć pożyczkę Eksperci zgadzają się, że firmy start-upowe często upadają, ponieważ zbyt szybko tracą pieniądze, zanim osiągną zysk. Pamiętaj, że może minąć trochę czasu, zanim firma zacznie przynosić przychody, wydawaj więc jak najmniej pieniędzy. Na początku zaopatrz się tylko w niezbędne rzeczy. Warto rozważyć wsparcie inwestora, który mógłby zagwarantować zastrzyk pieniędzy na starcie lub crowdfunding.

4. Określ swoją formę i zarejestruj startup

Zanim będziesz mógł zarejestrować swoją firmę, musisz zdecydować, jaką formę prawną będzie miał twój startup. Ma to istotny wpływ na jego działanie oraz na to co się wydarzy, gdy biznes nie wypali. Przedsiębiorca ma kilka możliwości - może skorzystać z Inkubatorów Przedsiębiorczości, założyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilnej bądź spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta ostatnia jest najbardziej popularną formą prawną dla małych firm. Zaś jednoosobowa działalność niesie z sobą największą odpowiedzialność, ponieważ przedsiębiorca w tym przypadku odpowiada całym swoim majątkiem za niepowodzenie firmy. Warto poradzić się doradcy prawnego przy tym wyborze. Oczywiście, aby zostać oficjalnie uznanym podmiotem gospodarczym, należy zarejestrować startup w urzędzie miasta czy gminy.

5. Wykup polisę ubezpieczeniową

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia dla firmy jest ważnym krokiem, który powinno się podjąć przed oficjalnym uruchomieniem startupu. Pozwala to na uchronienie się przed kosztami związanymi z uszkodzeniem mienia, kradzieżą, a nawet pozwem klienta. Zatrudniając pracowników należy też wykupić odszkodowanie dla pracowników. Jeśli twoja firma świadczy usługi, możesz również rozważyć ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej.

6. Zbuduj swój zespół

Jeśli nie planujesz być swoim jedynym pracownikiem, będziesz musiał stworzyć zespół, aby rozwijać swoją firmę. Ludzie to bardzo istotny zasób każdego przedsiębiorstwa. Ustal zasady pracy, zdefiniuj role i odpowiedzialności, a także podział pracy na samym początku, aby sytuacja dla każdego była klarowna.

7. Odpowiedzialnie wybierz swoich dostawców

Prowadzenie biznesu może być przytłaczające. Prawdopodobnie na którymś etapie rozwijania biznesu będziesz potrzebował wsparcia z zewnątrz, np. ze strony firm HR czy IT. Swoich partnerów B2B należy starannie wybrać. Firmy te będą miały dostęp do ważnych i potencjalnie wrażliwych danych biznesowych, dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć kogoś, komu możesz zaufać.

8. Reklamuj swoją działalność

Zanim zaczniesz sprzedawać swój produkt lub usługę, musisz zbudować swoją markę. Stwórz logo, które pomoże ludziom łatwo zidentyfikować Twoją markę i konsekwentnie korzystaj z niego na stronie internetowej, social mediach czy opakowaniach produktów. Rozpowszechniaj informacje o swojej firmie właśnie przez portale społecznościowe. Są bezpłatne (lub dosyć tanie w promocji) i pozwalają na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Obecność w Internecie w dzisiejszych czasach jest niezbędna.

9. Rozwijaj swój biznes i trzymaj rękę na pulsie

Rozpoczęcie działalności to dopiero początek. Aby osiągnąć zysk i utrzymać się na powierzchni, musisz rozwijać swój biznes. Będzie to wymagało czasu i wysiłku. Trzymanie się planu jest ważne, ale jeszcze bardziej istotne jest nadążanie za zmianami i dopasowywanie się do nich.

Tagi: Startup