BiznesINFO.pl

Arkadiusz Ziolek / EAST NEWS

Spis powszechny właśnie trwa. Obowiązek musi spełnić każdy, masz czas do 30 września

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Spis powszechny 2021 wystartował na początku kwietnia. Do przekazania informacji GUS zobowiązany jest każdy obywatel. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu surowa kara pieniężna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo wypełnić formularz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trwa spis powszechny

  • Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć

  • Jakie trudność może sprawić wypełnianie formularza

Spis powszechny na innych zasadach

Spis powszechny to największe badanie statystyczne, które GUS przeprowadza raz na 10 lat. Za jego pośrednictwem zbiera informacje o tym, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Zgromadzone dane są wykorzystywane do pogłębionych analiz dotyczących struktury demograficzno-społecznej ludności i służą jako podstawa do tworzenia założeń polityk publicznych.

Dzięki informacjom od obywateli Ministerstwo Finansów jest w stanie odpowiednio ustalić dotacje dla gmin. Dla Ministerstwa Edukacji i Nauki spis powszechny to dodatkowe narzędzie do kształtowania polityki oświatowej. Dane zgromadzone przez GUS pozwalają Ministerstwu Zdrowia zaplanowanie rozkładów środków dla poszczególnych regionów. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa może opracowywać politykę żywnościową.

Tegoroczna edycja wystartowała 1 kwietnia 2021 r. Tym razem spis powszechny będzie trwał dłużej - czas na przekazanie danych kończy się dopiero 30 września 2021 r.

Portal benchmark.pl podaje, że z uwagi na pandemię podstawową formą jest samospis internetowy, czyli wypełnienie formularza internetowego, który jest dostępny na stronie nsp2021.spis.gov.pl. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany, bankowość elektroniczna lub numer PESEL. Wybór ostatniej opcji sprawia, że w spisie powszechnych pojawia się dodatkowe uwierzytelnienie w postaci pytań o rodziców.

Spis powszechny to obowiązek dla każdego obywatela. W imieniu osób niepełnoletnich dane przekazują rodzice lub opiekunowi prawni. Portal edziecko.pl wskazuje, że należy podać imię, nazwisko, drugie imię oraz numer PESEL dziecka. Jeżeli małoletni nie posiada numeru PESEL to można wpisać datę urodzenia. Każdy, kto uchyla się od obowiązku przekazania danych naraża się na karę w wysokości 5 tys. zł

Spis powszechny przez telefon

Jednak spis powszechny przez internet wymaga odpowiedniego sprzętu. Nie wszyscy mają do niego dostęp. W takiej sytuacji mogą liczyć na pomoc rachmistrzów, którzy będą wykonywali telefony w sprawie spisu powszechnego.

Jak rozpoznać, że rozmawiamy z urzędnikiem, a nie z oszustem? Oficjalnie telefoniczny etap spisu powszechnego ma rozpocząć się dopiero 4 maja. Zatem jeżeli rozmówca będzie próbował pozyskać informacje przed tym dniem to należy podejrzewać, że jest to oszustwo.

Na początku rozmowy rachmistrz poda swoje imię, nazwisko i numer identyfikatora. Dzięki temu można go zweryfikować np. na infolinii GUS (22 279 99 99) lub przez formularz internetowy.

Poza tym warto zwrócić uwagę na numer telefonu, z którego dzwoni rzekomy rachmistrz. Urzędnicy mają kontaktować się z respondentami pod numerem: 22 828 88 88.

Jakie pytania zawiera spis powszechny?

Spis powszechny jest podzielony na 9 sekcji. Pytania są zróżnicowane i dotyczą takich spraw, jak np. miejsce zamieszkania i jego status prawny, poziom wykształcenia czy aktywność ekonomiczna. W formularzu pojawiają się także bardziej osobiste zagadnienia np. pytanie o związek niesformalizowany czy wyznanie. W tego typu pytaniach można zaznaczyć opcję "nie chcę udzielać odpowiedzi".

Do spisu powszechnego warto przygotować się wcześniej. W jednej z sekcji widnieje bowiem pytanie o wyjazdy zagraniczne. Jeżeli w ostatnim czasie obywatel mieszkał za granicą np. przez kilka miesięcy to musi wpisać adres zagraniczny.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

PolacyGUSKara

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >