Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spis powszechny trwa. Od dzisiaj rachmistrzowie pukają do drzwi Polaków w całym kraju
Radosław Święcki
Radosław Święcki 23.06.2021 02:00

Spis powszechny trwa. Od dzisiaj rachmistrzowie pukają do drzwi Polaków w całym kraju

biznesinfo-1
Biznes Info

Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już prawie trzy miesiące, dopiero dziś do akcji ruszą rachmistrzowie, którzy zaczną przeprowadzać wywiady bezpośrednie na potrzeby akcji. GUS podkreśla, że nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi, zachęca również do samodzielnego spisania się.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Spis powszechny wystartował 1 kwietnia br.

  • Dlaczego rachmistrzowie zaczną pracę dopiero teraz

  • Ile zarabiają rachmistrzowie

Spis powszechny od dziś z udziałem rachmistrzów

Spis powszechny to organizowana raz na dekadę akcja mająca na celu dostarczenie urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności, strukturze demograficznej i zawodowej, czy sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych w Polsce.

Choć tegoroczny spis (pod oficjalną nazwą Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań) rozpoczął się 1 kwietnia, to dopiero od dzisiaj, czyli niemal trzy miesiące po starcie akcji swoją prace rozpoczną rachmistrzowie, którzy przeprowadzać będą wywiady bezpośrednie na potrzeby spisu. Powodem tego opóźnienia jest pandemia.

Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach spisu dokonywali go właśnie rachmistrzowie, tymczasem w tym roku podstawową metodą realizacji akcji jest tzw. samopis, którego można dokonać za pośrednictwem strony internetowej GUS. Inną opcją jest spisanie się przez infolinię urzędu.

Rachmistrzowie jak podaje GUS skontaktują się z osobami, które nie spisały się dotąd samodzielnie przez internet bądź przez infolinię.

Urząd przypomina, że zgodnie z ustawą o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

GUS zwraca uwagę, że rachmistrz posiadał będzie identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem; numer identyfikatora oraz hologram; nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego; podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora i okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przypadku wątpliwości czy mamy do czynienia z prawdziwym rachmistrzem można to sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie bądź poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem: 22 279 99 99. GUS podkreśla, że w razie wątpliwości można poprosić o pomoc w weryfikacji rachmistrza policję.

Urząd podkreśla, że wywiady prowadzone będą z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W sytuacji, gdy respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Ile dostaje rachmistrz za ankietę?

Tuż przed startem tegorocznego spisu powszechnego redakcja Biznes Info zapytała GUS, jakie kwoty oferowane są rachmistrzom.

- W noweli ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku wynagrodzenie dla rachmistrzów zostało ujednolicone i wszyscy rachmistrzowie za zarejestrowanie jednej ankiety mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 6 zł brutto. Formularz spisowy nie jest skomplikowany, a wypełnienie go nie zajmuje 10 min – przekazała nam Ewa Bolesławska z GUS.

Wcześniej za zarejestrowanie jednej ankiety telefonicznej rachmistrzowie otrzymywali 4 zł, zaś za ankietę pozyskaną metodą wywiadu bezpośredniego - 7 zł.

Choć spis powszechny prowadzony będzie od dziś z udziałem rachmistrzów, GUS zachęca Polaków by nie czekali na ich wizytę i dokonali samodzielnego spisu na stronie urzędu bądź poprzez infolinię. Urząd przypomina, że jedynie osoby, które dokonały samospisu biorą udział w przygotowanej w związku z akcją loterii.

Tegoroczny spis powszechny potrwa do końca września.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi: GUS