BiznesINFO.pl
30.09.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Jaroslaw Kaczynski, Mateusz Morawiecki

East News, Andrzej Iwańczuk

Wyniki sondażu mówią jasno o nastrojach Polaków. Potężny spadek poparcia dla rządzących

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Sondaż przeprowadzony dla Onetu jasno pokazuje, że poparcie dla partii rządzącej topnieje cały czas. Pierwszy raz od dłuższego czasu swoje straty do PiSu odrabia Koalicja Obywatelska. Kto zdobyłby władze, gdyby wybory odbyły się teraz?

Sondaż bezlitosny dla Prawa i Sprawiedliwości

Sondaże jeszcze kilka miesięcy temu dawały partii Jarosława Kaczyńskiego poparcie na poziomie ok. 40 proc., jednakże po ostatnich wydarzeniach rządzący zaliczają drastyczny spadek poparcia.

Niewątpliwie na spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości wpłynęła nie tylko piątka dla zwierząt promowana przez Jarosława Kaczyńskiego, ale także wyrok Trybunału Konstytucyjnego obalający dotychczasowy kompromis aborcyjny.

Przypomnijmy, że wyrok TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, nazywanej przez samego prezesa partii jego "odkryciem towarzyskim", oburzył nie tylko wyborców i polityków, ale także przykuł uwagę międzynarodowych organizacji pozarządowych, samej Unii Europejskiej oraz wpływowych osobistości ze świata kultury.

Ostatnie sondaże nie są na PiS-u łaskawe, a poparcie leci na łeb na szyję. Jak się okazuje, obecny spadek to nie jest kilka, a kilkanaście procent sondażowych. Na jakie poparcie w takim razie może liczyć Prawo i Sprawiedliwość?

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Hit dnia, Jacek Kurski ma rządową ochronę "ze względu na dobro państwa". Bardzo ciekawe i zastanawiające3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Sondaż nie pozostawia żadnych złudzeń

Wyniki badania pokazują, że gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend to wzięłoby w nich udział 47,1 proc., natomiast do urn wyborczych nie poszłoby, aż 49,9 proc. Niezdecydowanych jest zaledwie 3 proc.

Frekwencja również wpływa na wyniki wyborcze partii rządzącej, dla której poparcie zadeklarowało zaledwie 28,7 proc. badanych. Swoje straty w związku z tym odrobiła Koalicja Obywatelska z poparciem 24,7 proc.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Onetu, trzecią siłą w polskim parlamencie zostałby ruch Szymona Hołowni, Polska 2050 z poparciem 11,3 proc. W Sejmie zasiadłaby także Lewica z Włodzimierzem Czarzastym na czele i poparciem 7,5 proc. Na wynik 5,1 proc. mogłaby liczyć Konfederacja oraz PSL. Niestety, ale 18 proc. wyborców nadal pozostaje niezdecydowanych.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na próbie 1100 osób metodą CATI. Badanie przeprowadzono 3 listopada br.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >