Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelni
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:37

Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelni

Fałszywy SMS od OLX
Unsplash/ Clique Images

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jaką metodą stosują oszuści podający się za OLX

  • Jak wygląda przykładowy, fałszywy SMS

  • Co zrobić, aby uniknąć utraty pieniędzy

SMS od OLX nie zawsze prawdziwy

SMS to nowa metoda kradzieży wycelowana w użytkowników OLX. Pod koniec października ostrzegaliśmy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Tym razem oszuści poszli o krok dalej i wysyłają standardowe wiadomości tekstowe SMS.

O zagrożeniu informuje CERT - zespół ekspertów powołany do reagowania na zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu sieci. Z ich przekazu wynika, że choć formuła wyłudzania uległa zmianie to mechanizm pozostał ten sam.

„Zaczepienie ofiary w sprawie wystawionego przedmiotu oraz po negocjacjach, finalnie przesłanie linka do strony imitującej portal OLX, na którym znajduje się fałszywy panel płatności do odebrania pieniędzy”, czytamy w komunikacie CERT.

Coraz częściej do użytkowników trafią SMS-y ze spreparowanym linkiem. W celu wzmocnienia wiarygodności transakcji oszuści stosują nowe nazwy nadawców, które bezpośrednio nawiązują do portalu sprzedażowego OLX.

OLX ostrzega przed oszustwem na SMS. Jak uchronić przed utratą pieniędzy?

Chcąc zmniejszyć skalę zagrożenia, CERT opublikował przykładowy SMS z oryginalną pisownią. „Sukces! Klient N7848851 kupil towar przez OLX wysylka. Zapraszamy do odebrania kwot”, czytamy. W kolejnych wiadomościach oszuści informują, że w celu sfinalizowania transakcji niezbędne jest aktywowanie funkcji 3Dsecure na karcie bankowej.

W kampanię ostrzegania klientów zaangażował się sam OLX. TVN24 podaje, że dzięki fałszywym linkom w spreparowanych wiadomościach SMS przestępcy są w stanie wyłudzać dane. Najczęściej tego typu zawiadomienia otrzymują osoby sprzedające przedmioty na platformie sprzedażowej.

Dlatego też OLX apeluje o nieklikanie w żadne linki, które budzą wątpliwości. Przedstawiciele platformy przypominają, że w celu pomyślnego ukończenia transakcji nigdy nie trzeba podawać kodu CVC/CVV do karty płatniczej.

undefined

„Pieniądze trafiają do Sprzedającego na rachunek, który podał przy pierwszej sprzedaży, dzieje się to automatycznie po odebraniu przesyłki przez Kupującego i nie wymaga wchodzenia w linki otrzymane od Kupującego”, tłumaczył OLX w komunikacie.

Według danych CERT zagrożenie jest w dalszym ciągu realne. Choć wyłudzacze zmienili taktykę to na listę ostrzeżeń trafiło aż 150 domen tylko w przeciągu ostatniego tygodnia.

SMS stał się jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych przez wyłudzaczy. W ostatnim czasie na celowniku przestępców znaleźli się także użytkownicy innej popularnej platformy sprzedażowej - Allegro.