Fałszywy SMS od OLX
Unsplash/ Clique Images
Autor Maria Glinka - 7 Grudnia 2020

Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelni

Pozornie bezpieczny SMS może przełożyć się na utratę dużej sumy pieniędzy. Niebezpieczeństwo czyha na osoby korzystające z portalu OLX. Oszuści podszywający się pod platformę sprzedażową rozsyłają fałszywe linki, dzięki którym mogą przejąć kontrolę na środkami zgromadzonymi na koncie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jaką metodą stosują oszuści podający się za OLX
 • Jak wygląda przykładowy, fałszywy SMS
 • Co zrobić, aby uniknąć utraty pieniędzy

SMS od OLX nie zawsze prawdziwy

SMS to nowa metoda kradzieży wycelowana w użytkowników OLX. Pod koniec października ostrzegaliśmy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Tym razem oszuści poszli o krok dalej i wysyłają standardowe wiadomości tekstowe SMS.

O zagrożeniu informuje CERT - zespół ekspertów powołany do reagowania na zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu sieci. Z ich przekazu wynika, że choć formuła wyłudzania uległa zmianie to mechanizm pozostał ten sam.

„Zaczepienie ofiary w sprawie wystawionego przedmiotu oraz po negocjacjach, finalnie przesłanie linka do strony imitującej portal OLX, na którym znajduje się fałszywy panel płatności do odebrania pieniędzy”, czytamy w komunikacie CERT.

Coraz częściej do użytkowników trafią SMS-y ze spreparowanym linkiem. W celu wzmocnienia wiarygodności transakcji oszuści stosują nowe nazwy nadawców, które bezpośrednio nawiązują do portalu sprzedażowego OLX.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Czarnek pisał list do Rydzyka. Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Kaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymKaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanymCzytaj dalej

OLX ostrzega przed oszustwem na SMS. Jak uchronić przed utratą pieniędzy?

Chcąc zmniejszyć skalę zagrożenia, CERT opublikował przykładowy SMS z oryginalną pisownią. „Sukces! Klient N7848851 kupil towar przez OLX wysylka. Zapraszamy do odebrania kwot”, czytamy. W kolejnych wiadomościach oszuści informują, że w celu sfinalizowania transakcji niezbędne jest aktywowanie funkcji 3Dsecure na karcie bankowej.

W kampanię ostrzegania klientów zaangażował się sam OLX. TVN24 podaje, że dzięki fałszywym linkom w spreparowanych wiadomościach SMS przestępcy są w stanie wyłudzać dane. Najczęściej tego typu zawiadomienia otrzymują osoby sprzedające przedmioty na platformie sprzedażowej.

Dlatego też OLX apeluje o nieklikanie w żadne linki, które budzą wątpliwości. Przedstawiciele platformy przypominają, że w celu pomyślnego ukończenia transakcji nigdy nie trzeba podawać kodu CVC/CVV do karty płatniczej.

 1. Zobacz także: "Rolnicy. Podlasie": emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latach

„Pieniądze trafiają do Sprzedającego na rachunek, który podał przy pierwszej sprzedaży, dzieje się to automatycznie po odebraniu przesyłki przez Kupującego i nie wymaga wchodzenia w linki otrzymane od Kupującego”, tłumaczył OLX w komunikacie.

Według danych CERT zagrożenie jest w dalszym ciągu realne. Choć wyłudzacze zmienili taktykę to na listę ostrzeżeń trafiło aż 150 domen tylko w przeciągu ostatniego tygodnia.

SMS stał się jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych przez wyłudzaczy. W ostatnim czasie na celowniku przestępców znaleźli się także użytkownicy innej popularnej platformy sprzedażowej - Allegro.

Masowe kontrole w całym kraju. Jeden typ działalności może stracić pieniądze od państwaMasowe kontrole w całym kraju. Jeden typ działalności może stracić pieniądze od państwaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Strajk Kobiet podał miejsce protestów. Zaczął się paraliż
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak
 7. UEFA podjęła decyzję ws. rasistowskiego skandalu w Lidze Mistrzów
Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News