BiznesINFO.pl
Fałszywy SMS od OLX

Unsplash/ Clique Images

Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelni

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Pozornie bezpieczny SMS może przełożyć się na utratę dużej sumy pieniędzy. Niebezpieczeństwo czyha na osoby korzystające z portalu OLX. Oszuści podszywający się pod platformę sprzedażową rozsyłają fałszywe linki, dzięki którym mogą przejąć kontrolę na śro

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jaką metodą stosują oszuści podający się za OLX

  • Jak wygląda przykładowy, fałszywy SMS

  • Co zrobić, aby uniknąć utraty pieniędzy

SMS od OLX nie zawsze prawdziwy

SMS to nowa metoda kradzieży wycelowana w użytkowników OLX. Pod koniec października ostrzegaliśmy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Tym razem oszuści poszli o krok dalej i wysyłają standardowe wiadomości tekstowe SMS.

O zagrożeniu informuje CERT - zespół ekspertów powołany do reagowania na zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu sieci. Z ich przekazu wynika, że choć formuła wyłudzania uległa zmianie to mechanizm pozostał ten sam.

„Zaczepienie ofiary w sprawie wystawionego przedmiotu oraz po negocjacjach, finalnie przesłanie linka do strony imitującej portal OLX, na którym znajduje się fałszywy panel płatności do odebrania pieniędzy”, czytamy w komunikacie CERT.

Coraz częściej do użytkowników trafią SMS-y ze spreparowanym linkiem. W celu wzmocnienia wiarygodności transakcji oszuści stosują nowe nazwy nadawców, które bezpośrednio nawiązują do portalu sprzedażowego OLX.

OLX ostrzega przed oszustwem na SMS. Jak uchronić przed utratą pieniędzy?

Chcąc zmniejszyć skalę zagrożenia, CERT opublikował przykładowy SMS z oryginalną pisownią. „Sukces! Klient N7848851 kupil towar przez OLX wysylka. Zapraszamy do odebrania kwot”, czytamy. W kolejnych wiadomościach oszuści informują, że w celu sfinalizowania transakcji niezbędne jest aktywowanie funkcji 3Dsecure na karcie bankowej.

W kampanię ostrzegania klientów zaangażował się sam OLX. TVN24 podaje, że dzięki fałszywym linkom w spreparowanych wiadomościach SMS przestępcy są w stanie wyłudzać dane. Najczęściej tego typu zawiadomienia otrzymują osoby sprzedające przedmioty na platformie sprzedażowej.

Dlatego też OLX apeluje o nieklikanie w żadne linki, które budzą wątpliwości. Przedstawiciele platformy przypominają, że w celu pomyślnego ukończenia transakcji nigdy nie trzeba podawać kodu CVC/CVV do karty płatniczej.

undefined

„Pieniądze trafiają do Sprzedającego na rachunek, który podał przy pierwszej sprzedaży, dzieje się to automatycznie po odebraniu przesyłki przez Kupującego i nie wymaga wchodzenia w linki otrzymane od Kupującego”, tłumaczył OLX w komunikacie.

Według danych CERT zagrożenie jest w dalszym ciągu realne. Choć wyłudzacze zmienili taktykę to na listę ostrzeżeń trafiło aż 150 domen tylko w przeciągu ostatniego tygodnia.

SMS stał się jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych przez wyłudzaczy. W ostatnim czasie na celowniku przestępców znaleźli się także użytkownicy innej popularnej platformy sprzedażowej - Allegro.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >