Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zbadają wszystkich na obecność koronawirusa. Jeden kraj postawił na działanie totalne, dobry pomysł?
Maria Glinka
Maria Glinka 18.10.2020 02:00

Zbadają wszystkich na obecność koronawirusa. Jeden kraj postawił na działanie totalne, dobry pomysł?

Słowacja rusza z masowymi testami na koronawirusa
Pixabay/fernandozhiminaicela

Słowacja wytoczy najcięższe działa przeciwko pandemii

Słowacja zamierza przetestować 90 proc. społeczeństwa. Badaniu na obecność koronawirusa nie będą poddawane wyłącznie dzieci poniżej 10 roku życia. Portal bankier.pl podaje, że na ten moment nie doprecyzowano, czy bezpłatne testy na Słowacji będą obowiązkowe (to wymagałoby zmiany prawa). Inicjator pomysłu – premier Słowacji Igor Matovicz oznajmił, że za akcję testowania obywateli będzie odpowiadało wojsko. Nadrzędnym celem w czasie pogarszającej się sytuacji epidemicznej jest bowiem odciążenie służby zdrowia, która na co dzień walczy na pierwszej linii frontu z COVID-19.

- To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła - zaznaczył Matovicz. Procedura testowania społeczeństwa rozpocznie się w przyszłym tygodniu od trzech powiatów Słowacji, w których zasięg pandemii jest największy. W ocenie rządzących będzie to dobry sposób, aby zweryfikować, czy technika testów się sprawdza. W kolejny weekend badaniom zostaną poddani mieszkańcy pozostałych regionów. Matovicz ogłosił, że osoby z pozytywnym wynikiem będą musiały pozostać w domowej kwarantannie.

Słowacja reaguje na pogarszającą się sytuację epidemiczną

Premier Słowacji wyjawił, że władza w ukryciu pracowała nad planem przetestowania niemal całego społeczeństwa przez ostatnie trzy tygodnie. Obawiano się bowiem, że wstępne ogłoszenie strategii bez podjętej decyzji mogłoby sprawić, że testy znikną z rynku. Ostatecznie Słowacja zdecydowała się na zakup 13 mln testów za ok. 4 euro za sztukę. Jest to badanie mniej dokładne niż testy PCR, jednak o znacznie krótszym czasie oczekiwania na wyniki.

Jak wyglądałoby masowe testowanie społeczeństwa? Decyzja w tej sprawie zapadnie na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, które odbędzie się w niedzielę. Premier Słowacji wyjawił, że jego zdaniem procedury zastosowane przy testowaniu powinny przypominać te, które obywatele znają z organizacji wyborów. Próbki miałyby być pobierane w specjalnie przygotowanych lokalach poza szpitalami (ok. 6 tys. oddziałów), dzięki czemu uda się przetestować prawie całą 5,5-milionową populację Słowacji. Tak zdecydowane działania naszego południowego sąsiada mają związek z coraz wyższymi wskaźnikami zachorowań. W ubiegłym tygodniu na Słowacji zarejestrowano dzienne przyrosty przekraczające 2 tys. nowych przypadków. Od początku pandemii obecność koronawirusa wykryto u ponad 28,2 tys. obywateli. Walkę z COVID-19 przegrało 88 osób.

Czy uważasz, że masowe testowanie pozwoli zapanować nad szerzącym się koronawirusem?

Tagi: Koronawirus