BiznesINFO.pl
Skarbówka listy pisze

Biznes Info

Skarbówka już wysyła ważną korespondencję, może też do ciebie. Na zapłatę jedynie 7 dni

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Choć termin na rozliczenie się z fiskusem minął dokładnie dwa tygodnie temu, część podatników w ciągu najbliższych dwóch tygodni może spodziewać się listu od skarbówki. Dotyczyć on będzie konieczności uregulowania niedopłaty PIT. Na zapłatę jest bardzo niewiele czasu, a przekraczając termin trzeba się liczyć z odsetkami. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Lada dzień skarbówka może powiadomić cię o konieczności dopłaty podatku

  • Ile jest czasu na zapłatę

  • W jaki sposób należy uregulować niedopłatę

Skarbówka listy pisze

Dziś mijają dokładnie dmwa tygodnie od daty przez lata znienawidzonej przez polskich podatników. To właśnie 30 kwietnia zazwyczaj mija termin rozliczenia się ze skarbówką (rok temu w związku z pandemią termin ten przedłużono o miesiąc), co dla wielu z nas było zmorą, gdyż samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego to nie lada wyzwanie.

Sytuacja pod tym względem zmieniła się kilka lat temu, gdyż w ramach wprowadzonej usługi Twój e-PIT to sam fiskus wypełnia nasze zeznanie a nam pozostaje tylko sprawdzić czy uzupełnione dane się zgadzają. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas skarbówka uznaje, że zaakceptowaliśmy wypełnione przez nią zeznanie. 

Niezależnie od tego czy rozliczamy się ze skarbówką sami czy przy pomocy fiskusa, wielu podatników i tak nie uniknie niedopłaty. 

Niedopłata w rozliczeniu PIT jak przypomina serwis Infor.pl to różnica między podatkiem należnym naliczonym przez organ skarbowy, a zaliczkami pobranymi przez płatnika bądź zleceniodawcę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Każdy kto rozliczał się samodzielnie bądź zaglądał na wypełnione przez skarbówkę zeznanie ma świadomość przykrego obowiązku jakim jest konieczność dopłaty podatku. Co z osobami, które uznały, że skoro PIT wypełnia  fiskus, to nie muszą nic robić i zeznania nie sprawdzali?

Okazuje się, że akurat w tej sprawie nie ma powodu do obaw, ponieważ informacja o konieczności uregulowania niedopłaty nadejdzie drogą listowną.

- Po automatycznym zatwierdzeniu zeznania każdy podatnik, któremu wyszła kwota do zapłaty otrzyma od nas informację o tej kwocie - wyjaśnia w rozmowie z Money.pl Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów. 

Podatnicy, których spotka konieczność dopłaty podatku, mogą spodziewać się korespondencji od skarbówki w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak bowiem przypomina Infor.pl, urząd ma czas do 30 maja na powiadomienie w tej sprawie. 

Na uregulowanie niedopłaty tylko tydzień

Gdy już list dotrze, wówczas podatnik na 7 dni na uregulowanie niedopłaty. Po upływie tego czasu (ale nie wcześniej niż od następnego dnia po upływie terminu płatności) trzeba liczyć się z odsetkami. 

Wpłaty z tytułu niedopłaty na podatek PIT, jak przypomina Infor.pl, należy dokonać na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jego numer można sprawdzić korzystając z generatora przygotowanego przez Ministerstwo Finansów na stronie www.podatki.gov.pl bądź otrzymać go w urzędzie skarbowym.

Nie muszą tego robić osoby korzystające ze wspomnianej usługi Twój e-PIT, ponieważ usługa ta automatycznie wskazuje numer mikrorachunku, na który należy dokonać dopłaty podatku. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >