Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sanepid już szykował karę, ale nagle zmienił zdanie. Kobieta nie zapłaci ani grosza za złamanie obostrzeń
Maria Glinka
Maria Glinka 18.01.2021 01:00

Sanepid już szykował karę, ale nagle zmienił zdanie. Kobieta nie zapłaci ani grosza za złamanie obostrzeń

Sanepid uchyla karę fryzjerce
Pixabay/Engin_Akyurt

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką karę na fryzjerkę nałożył sanepid

  • Do jakiego niedopatrzenia doszło w trakcie procedowania

  • Jakie są inne wyroki w sprawie kar za łamanie obostrzeń

Sanepid wymierzył karę na podstawie wątpliwych źródeł

Sanepid postanowił przyjrzeć się działaniom fryzjerki z Koszalina. Okazało się bowiem, że kobieta przyjmowała w salonie klientki mimo że między 1 kwietnia a 18 maja 2020 r. cała branża beauty została objęta lockdownem.

Radio Zet podaje, że funkcjonariusze zwizytowali zakład i na podstawie notatki policyjnej wymierzyli fryzjerce surową karę. Zeznanie trafiło do sanepidu. Zgodnie z zapisami rozporządzenia kara administracyjna za łamanie tego typu obostrzeń wynosi od 5 tys. do 30 tys. zł.

Do akcji wkroczył jednak rzecznik MŚP. Jego wątpliwości wzbudziła bowiem podstawa, na której sanepid miał wymierzyć karę fryzjerce. Oparcie decyzji wyłącznie o policyjną notatkę odbierało poszkodowanej prawo do obrony czy odwołania.

Z oficjalnego komunikatu rzecznika MŚP wynika, że naruszono m.in. zasadę zaufania jednostki do działań organów administracji publicznej. W jego ocenie notatka policyjna nie jest wystarczającą przesłanką do nakładania tak dotkliwej kary przez sanepid.

Fryzjerka nie mogła przedstawić własnej wersji wydarzeń, co równało się z przyjęciem przez sanepid stanowiska zaprezentowanego przez policjantów. Co więcej, organ nie podjął się także wyjaśnienia, dlaczego kobieta nie mogła wziąć czynnego udziału w postępowaniu.

Sanepid odstępuje od wymierzenia kary

Po interwencji sanepid z oddziałem w Szczecinie uchylił decyzję organu pierwszej instancji, biorąc pod uwagę wniosek rzecznika MŚP. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

Portal koszalin.naszemiasto.pl donosi, że po wnikliwej analizie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie odstąpił od nałożenia kary administracyjnej na fryzjerkę. Sanepid wskazał w uzasadnieniu, że waga czynu była znikoma, a po policyjnej interwencji kobieta zaniechała dalszego przyjmowania klientek w salonie.

Sanepid na straży pandemicznych obostrzeń. Jest już pierwszy przełomowy wyrok

Interwencja w Koszalinie to już kolejna sprawa przegrana przez policję i sanepid. W ostatnim czasie doszło do bezprecedensowego wyroku w sprawie łamania obostrzeń w czasie lockdownu. Decyzję w tym zakresie podjął Wojewódzki Sąd Okręgowy w Opolu.

Również i tym razem poszkodowanym okazał się fryzjer, który 22 kwietnia został przyłapany przez policjantów na strzyżeniu klienta. Funkcjonariusze wystawili mu mandat 500 zł, a sanepid karę 10 tys. zł. Fryzjer odmówił ich przyjęcia i odwołał się do sądu administracyjnego.

Instytucja orzekła, że sanepid ma odstąpić od nałożenia kary na przedsiębiorcę. Jednak w tej sytuacji argumentacja sądu była zupełnie inna. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono bowiem, że przepisy zakazujące działalności gospodarczej są niezgodne z konstytucją RP i obowiązującymi ustawami. To właśnie na tę decyzję powołują się hotelarze, restauratorzy i właściciele stoków narciarskich, którzy 18 stycznia przystąpili do masowego buntu przedsiębiorców i otworzyli swoje biznesy mimo obowiązujących obostrzeń.