Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa,, 14.04.2020. Akcja Strajku Kobiet "Wyjezdzamy za wazna potrzeba" przeciwko planom zaostrzenia prawa aborcyjnego.
Jakub Kaminski/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Kwietnia 2020

Jazda samochodem z założoną maseczką? Absurdalnie skonstruowany przepis wprowadza chaos

Samochód prywatny to miejsce, w którym nie musimy mieć założonej maseczki - twierdzi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ale prawnicy zapytani o nowy obowiązek zasłaniania twarzy ostrzegają, że przepisy są niejasne i wprowadzają chaos.

Samochód miejscem, gdzie nie trzeba nosić maseczki? Niekoniecznie

Szef resortu zdrowia stwierdził na antenie RMF FM, że w samochodzie nie obowiązuje nakaz noszenia maseczki. - W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym - tłumaczył Łukasz Szumowski.

Ale prawnicy zapytani o tę kwestię przez portal money.pl zwracają uwagę, że nowe przepisy są chaotyczne i niejasne. Zdaniem warszawskiej adwokat, która woli zachować anonimowość, w tym przypadku należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jesteśmy na zewnątrz, to nośmy maseczki. Jeśli wsiadamy w samochód i jedziemy sami, to możemy je zdjąć. Jednak gdy czeka nas kontrola drogowa, to maseczkę lepiej założyć.

ZZZA: 1500 zł netto dla wszystkich dorosłych. Propozycja nie tylko na czas epidemiiZZZA: 1500 zł netto dla wszystkich dorosłych. Propozycja nie tylko na czas epidemiiCzytaj dalej

Lepiej miej maseczkę przy sobie, gdy prowadzisz samochód

A co jeśli nie mamy maseczki w samochodzie i zatrzyma nas policja? - Jak mnie zatrzyma policjant, będę asertywny. Oczywiście, że powiem to, co mówi minister. Przecież on jest współautorem tego rozporządzenia. Liczę więc, że jednak policjanci nie będą tu tak dosłownie stosować prawa - mówi portalowi money.pl Anna Gąsecka, adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVP bezpardonowo zaatakowała rodzinę dziennikarki TVN. Odpowiedział jej mąż, padły mocne słowa

Adwokaci radzą, że aby uniknąć problemów, możemy mieć maseczkę na sobie cały czas, również wtedy, gdy prowadzimy samochód. Można też negocjować z policjantami i tłumaczyć. Mandatu można nie przyjąć. W takiej sytuacji to sąd będzie rozstrzygał sprawę.

Nowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaNowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaCzytaj dalej

Obowiązek zasłaniania twarzy już od czwartku

Prawnicy liczą jednak na to, że przepisy zostaną doprecyzowane jeszcze przed 16 kwietnia, czyli dniem, kiedy nakaz wejdzie w życie. Zapowiadał to już wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Przepis zacznie obowiązywać już od czwartku. - To kwestia zasłonięcia nosa i twarzy. Komin, szalik, chustka czy maseczka uszyta z czegokolwiek wystarczą. Rekomenduję takie właśnie produkty. Maseczki chirurgiczne potrzebne są oczywiście bardziej w szpitalach, więc starajmy się bardziej, żeby tam trafiły - mówił w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Personel może cię wyprosić i kazać przyjść później. Godziny dla seniorów nie tylko w sklepachPersonel może cię wyprosić i kazać przyjść później. Godziny dla seniorów nie tylko w sklepachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antonow An-225 opuszcza Polskę. Ostatnie chwile giganta w Warszawie, transmisja odlotu na żywo
  2. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna granica pandemii przekroczona, każdy chciał jej uniknąć. Smutna wiadomość ze świata
Prawnik radzi, jak ustrzec się od natychmiastowego mandatu. Wystarczy zrobić jedną rzeczPrawnik radzi, jak ustrzec się od natychmiastowego mandatu. Wystarczy zrobić jedną rzeczCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News