BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 18.03.2023 12:43

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie

Waldemar Buda
Domena publiczna

Minister rozwoju Waldemar Buda zdradził szczegóły dotyczące ograniczeń w hurtowym zakupie mieszkań. Ostateczne rozwiązania jeszcze nie są gotowe, wiadomo jednak w którą stronę zmierzają. 


 

Bezpieczny kredyt o stałej stopie

W rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zdradził, że w ramach ustawy ws. "Bezpiecznego kredytu o stałej stopie" w formie autopoprawki znajdą się zapisy dotyczące ograniczeń dotyczących hurtowego zakupu mieszkań.

Ograniczenia w hurtowym zakupie mieszkań

Propozycja ta zakłada, że podmiot, który posiada już co najmniej pięć mieszkań, będzie mógł kupić tylko jedno lokum na rok. Nabycie szóstego i kolejnego mieszkania miałoby się wiązać z zapłatą wyższego podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc. 

- Raczej skupimy się na ograniczeniu kumulowania zakupów przez jedną osobę w jednej inwestycji. Jeśli ktoś chce kupić większą liczbę mieszkań, ale w ramach różnych inwestycji, to to już nie jest groźny proceder. Tu nie będziemy inwazyjni - stwierdził minister.

Kredyt i konto mieszkaniowe

Kluczowym założeniem programu “Pierwsze Mieszkanie” jest wsparcie osób, które do tej pory nie miały własnego mieszkania.

Pierwszym z filarów będzie kredyt 2 proc., drugim natomiast specjalne konto oszczędnościowe na zakup mieszkania. 

 Minister rozwoju i technologii ocenił, że z programu będzie mogło skorzystać nawet 200 tys. osób. 

Polecane