BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd chce zrobić z Polski wielką strefę ekonomiczną. Teraz jednak nie wszyscy działają na równych zasadach

25 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd ma zamiar ułatwić inwestycje w całej Polsce. Na wsparcie mogą liczyć powiaty z północnych rubieży Polski i tzw. Centrali. Tam jest najprościej. W niektórych województwach mamy niestety bardzo małe szanse na wsparcie inwestycji.

Chociaż premier Morawiecki zapowiada, że cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną, w której inwestowanie będzie wspierane możliwie nabjardziej, to szczególny nacisk położył na regiony, w których wciąż widoczne są problemy gospodarcze. Najbardziej uprzywilejowane powiaty opisały w raporcie: firma doradcza Grant Thornton i portal money.pl. 

Dalekosiężne plany rządu

Jak często ostatnimi czasy, premier Morawiecki zapowiedział kolejne ogromne projekty, dzięki którym w regionach dotkniętych biedą ma znaleźć się ponad 130 tys. nowych miejsc pracy. Chociaż w Polsce sytuacja na rynku pracy jest obecnie bardzo korzystna, mówi się wciąż o istnieniu rynku pracownika, to są na naszej mapie powiaty, w których nadal jest wielu bezrobotnych. 

Według danych GUS w Polsce, w marcu było 984 tys. bezrobotnych. Chociaż w lutym liczba ta przekraczała jeszcze milion, a analogicznie w marcu 2018 r., liczba ta również była powyżej miliona, co jest wyraźnym dowodem na to, że sytuacja na rynku pracy staje się nadal coraz lepsza. Nie wszystkie regiony Polski niestety mają taki sam dostęp do takich samych ulg.

Warmińsko-Mazurskie i Radomszczyzna, tam zainwestować najłatwiej 

Nagorzej sytuacja wygląda wciąż w woj. warmińsko-mazurskim. W powiatach położonych przy granicy z Obwodem Kalinigradzkim stopa bezrobocia nadal osiąga często wynik dwucyfrowy, co w Polsce zdarza się juz nadzyczaj rzadko. Podobne problemy z rozwoją mają powiaty w okolicach w Radomia, gdzie rząd też planuje najbardziej ułatwić dotację dla inwestorów. Oprócz wyżej wymienionych miejsc, dużo skorzystają także powiaty woj. Podkarpackiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz Zachodniopomorskiego. 

Kilka województw bez specjalnych przywilejów 

Na dodatkowych ulgach nie korzystają powiaty z województw: Opolskiego, Małopolskiego, Śląskiego, Wielkopolskiego i Łódzkiego. W woj. Dolnośląskim np. uprzywilejowany jest jedynie jeden powiat, tak samo w Pomorskim, czy Lubuskim. To bezrobocie było kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji o pomocy fiskalnej.

Fenomen Dolnego Śląska

W Dolnośląskim w ciągu ostatnich dwóch dekad miał miejsce olbrzymi skok, stąd też brak uprzywilejowań w obecnym rozdaniu. W takich gminach jak Nowa Ruda czy Mirsk na początku XXI w. bezrobocie sięgało czasem prawie 40%. Było to wynikiem likwidacji przemysłu włókienniczego i gospodarstw rolnych typu PGR, które były licznie rozssiane przy granicy z Czechami, a wcześniej Czechosłowacją. Same PGRy (państwowe gospodarstwa rolne) popularne były na całych tzw. ziemiach odzyskanych, czyli również w Zachodniopomorskim i Warmińsko-Mazurskim. Jednak w Dolnośląskim dokonano duży progres, dużej części ludności udało się przebranżowić na turystykę, również wcześniejsze programy wsparcia pozwoliły ściągnąć liczne inwestycje w najbiedniejsze regiony. To spowodowało, że województwo ze stolicą we Wrocławiu dużo lepiej poradziło sobie z problemem bezrobocia, niż reszta województw zachodnich. 

Jakie ulgi dla inwestorów? 

Przy inwestycji w regionach o największej stopie bezrobocia, można liczyć na praktyczne całkowite zwolnienie z podatków. Tak wielkie ugli dla inwestorów tłumaczone są chęcią jaknajszybszego wyrównania różnic, tak aby w Polsce nie było miejsca na wyspy bezrobocia. Warunkiem jest, że inwestor nie wycofa się po 10 latach z regionu, a pomoc fiskalna będzie trwała nie dłużej niż 15 lat, pisze money.pl.

undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined

Tagi:

strefy ekonomicznedolnośląskie

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >