BiznesINFO.pl
tie-690084 640

https://pixabay.com/pl/photos/remis-krawat-dopasować-regulacja-690084/

Rynek pracownika – co on oznacza dla pracodawcy?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Polak Olga

Udostępnij:

Statystyki publikowane przez urzędy pracy były w ostatnim czasie korzystne dla pracowników. Gospodarka znajdowała się w stanie wzrostu, a przedsiębiorcy deklarowali zwiększanie lub przynajmniej utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie. Po roku ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, dane te stały się nieaktualne. Rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy. Firmy w związku z kryzysem gospodarczym zmuszone były do redukcji zatrudnienia albo obniżenia wynagrodzeń. Pandemia, a ściślej mówiąc restrykcje wprowadzone, aby z nią walczyć, uderzyły w gospodarkę. Choć bezrobocie obecnie nie rośnie skokowo, drastycznie zmalała liczba ofert pracy. Najgorzej jest w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć w Polsce również jest źle. Dlatego rynek pracownika przynajmniej na razie sią skończył. W artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie rynku pracownika oraz co rynek pracownika oznacza dla pracodawcy?


Rynek pracownika tu specjalista dyktuje warunki

Rynek pracownika, najogólniej rzecz biorąc, to sytuacja, gdy pracownik może wybierać w ofertach pracy i to on stawia warunki, bo wie, że pracodawca nie znajdzie łatwo zastępstwa na jego miejsce. Specjaliści są cenieni w każdej branży. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawsze gwarantowały znalezienie dobrej pracy i wpływ na warunki umowy zawieranej z pracodawcą. Właściciele firm akceptowali fakt, że eksperci cenią swoją pracę, jednak obecnie obserwujemy, że również pracownicy niższego szczebla starają się negocjować jak najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Przyjrzyjmy się np. restauracjom, sklepom czy firmom kurierskim – występują tu spore rotacje w kadrach. Tego typu praca nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności, więc młodzi ludzie, często studenci, chcą dzięki tego typu zajęciom podreperować swój budżet. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracownika do obsługi klienta. Okazuje się, że osoby studiujące mają możliwość otrzymania pracy w korporacji. Wielu pracowników bez wykształcenia w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę. W związku z powyższym chętnych na tego typu stanowiska drastycznie ubywa.


Rynek pracownika – branża informatyczna

Rynek pracownika występuje (i to bez względu na obecną sytuację) niezmiennie w branży informatycznej. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem doświadczonych programistów, testerów i analityków. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami cenią się bardzo wysoko. Przy wyborze pracodawcy kierują się nie tylko stabilnością zatrudnienia i wysokością wynagrodzenia. Biorą pod uwagę również inne czynniki np. odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, darmowe posiłki, dodatki do pensji (karta Multisport, bezpłatna opieka zdrowotna, kursy, szkolenia, służbowy samochód), atmosferę w pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

Co może zrobić pracodawca?

Rynek pracownika jest niekorzystny dla pracodawcy. Przedsiębiorcy muszą walczyć o kompetentnych pracowników. Są również zmuszeni do oferowania wyższego wynagrodzenia lub zatrudniania osób o niższych kwalifikacjach. Żaden przedsiębiorca nie chce dopuścić do tego, aby jakość świadczonych usług czy produkowanych wyrobów ucierpiała w związku z trudną dla pracodawcy sytuacją na rynku pracy. W związku z tym pracodawca musi zastanowić się nad tym, co może zaoferować pracownikom, aby zdecydowali się na prace właśnie u niego. Np. skrócenie czasu pracy w piątki lub skrócenie dnia pracy do 6-7 godzin może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertami pracy. Umożliwienie pracy zdalnej również jest interesującym czynnikiem. Wiele prac można wykonywać poza biurem, mając dostęp do internetu. Dzięki temu pracownik zyskuje swobodę, organizując sobie plan dnia, jest to też dla niego oszczędność czasu i kosztów dojazdu. Ważne jest też zadbanie o przyjazną atmosferę pracy. Wielu pracowników postanawia zrezygnować nawet z dobrze płatnej pracy i wybiera gorzej płatną pracę, jeśli atmosfera w nowej firmie jest o wiele lepsza niż w dotychczasowej.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >