BiznesINFO.pl
tie-690084 640

https://pixabay.com/pl/photos/remis-krawat-dopasować-regulacja-690084/

Rynek pracownika – co on oznacza dla pracodawcy?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Polak Olga

Statystyki publikowane przez urzędy pracy były w ostatnim czasie korzystne dla pracowników. Gospodarka znajdowała się w stanie wzrostu, a przedsiębiorcy deklarowali zwiększanie lub przynajmniej utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie. Po roku ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, dane te stały się nieaktualne. Rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy. Firmy w związku z kryzysem gospodarczym zmuszone były do redukcji zatrudnienia albo obniżenia wynagrodzeń. Pandemia, a ściślej mówiąc restrykcje wprowadzone, aby z nią walczyć, uderzyły w gospodarkę. Choć bezrobocie obecnie nie rośnie skokowo, drastycznie zmalała liczba ofert pracy. Najgorzej jest w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć w Polsce również jest źle. Dlatego rynek pracownika przynajmniej na razie sią skończył. W artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie rynku pracownika oraz co rynek pracownika oznacza dla pracodawcy?


Rynek pracownika tu specjalista dyktuje warunki

Rynek pracownika, najogólniej rzecz biorąc, to sytuacja, gdy pracownik może wybierać w ofertach pracy i to on stawia warunki, bo wie, że pracodawca nie znajdzie łatwo zastępstwa na jego miejsce. Specjaliści są cenieni w każdej branży. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawsze gwarantowały znalezienie dobrej pracy i wpływ na warunki umowy zawieranej z pracodawcą. Właściciele firm akceptowali fakt, że eksperci cenią swoją pracę, jednak obecnie obserwujemy, że również pracownicy niższego szczebla starają się negocjować jak najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Przyjrzyjmy się np. restauracjom, sklepom czy firmom kurierskim – występują tu spore rotacje w kadrach. Tego typu praca nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności, więc młodzi ludzie, często studenci, chcą dzięki tego typu zajęciom podreperować swój budżet. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracownika do obsługi klienta. Okazuje się, że osoby studiujące mają możliwość otrzymania pracy w korporacji. Wielu pracowników bez wykształcenia w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę. W związku z powyższym chętnych na tego typu stanowiska drastycznie ubywa.


Rynek pracownika – branża informatyczna

Rynek pracownika występuje (i to bez względu na obecną sytuację) niezmiennie w branży informatycznej. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem doświadczonych programistów, testerów i analityków. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami cenią się bardzo wysoko. Przy wyborze pracodawcy kierują się nie tylko stabilnością zatrudnienia i wysokością wynagrodzenia. Biorą pod uwagę również inne czynniki np. odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, darmowe posiłki, dodatki do pensji (karta Multisport, bezpłatna opieka zdrowotna, kursy, szkolenia, służbowy samochód), atmosferę w pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

Co może zrobić pracodawca?

Rynek pracownika jest niekorzystny dla pracodawcy. Przedsiębiorcy muszą walczyć o kompetentnych pracowników. Są również zmuszeni do oferowania wyższego wynagrodzenia lub zatrudniania osób o niższych kwalifikacjach. Żaden przedsiębiorca nie chce dopuścić do tego, aby jakość świadczonych usług czy produkowanych wyrobów ucierpiała w związku z trudną dla pracodawcy sytuacją na rynku pracy. W związku z tym pracodawca musi zastanowić się nad tym, co może zaoferować pracownikom, aby zdecydowali się na prace właśnie u niego. Np. skrócenie czasu pracy w piątki lub skrócenie dnia pracy do 6-7 godzin może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertami pracy. Umożliwienie pracy zdalnej również jest interesującym czynnikiem. Wiele prac można wykonywać poza biurem, mając dostęp do internetu. Dzięki temu pracownik zyskuje swobodę, organizując sobie plan dnia, jest to też dla niego oszczędność czasu i kosztów dojazdu. Ważne jest też zadbanie o przyjazną atmosferę pracy. Wielu pracowników postanawia zrezygnować nawet z dobrze płatnej pracy i wybiera gorzej płatną pracę, jeśli atmosfera w nowej firmie jest o wiele lepsza niż w dotychczasowej.

Tagi:

pracownicypracodawcy

Polak OlgaAutor

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >