BiznesINFO.pl
Rydzyk z dotacją z budżetu państwa

MAREK BARCZYNSKI/East News

Rydzyk z prezentem na koniec roku. Dostał 60 mln zł z budżetu na kolejną zachciankę

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ojciec Tadeusz Rydzyk będzie mógł liczyć na wsparcie państwa również w 2021 r. Założona przez redemptorystę Fundacja Lux Veritatis otrzyma w tym roku 60 mln zł na organizację katolickiej wystawy. Takie są postanowienia rządowego rozporządzenia w sprawie w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki cel Tadeusz Rydzyk dostanie pieniądze

  • Czego będzie dotyczyła wystawa

  • Jakimi kwotami państwo wspomogło Ojca Rydzyka w ostatnim czasie

Rydzyk z milionową dotacją

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest jednym z głównych beneficjentów rządowego wsparcia w 2021 r. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2020. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Punkt 228 dokumentu wskazuje, że na opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu zostanie przeznaczone aż 60 mln zł w 2021 r. Jest to instytucja, z którą Rydzyk jest powiązany poprzez Fundację Lux Veritatis.

Dla porównania inna, podobna instytucja otrzyma wsparcie kilkadziesiąt razy mniejsze. To Nowa Wystawa Główna Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, która zostanie dofinansowana na kwotę 1 230 000 zł. Dotacja dla Rydzyka jest również jedną z najwyższych w całej kategorii „Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego”. Na większą sumę będzie mógł liczyć tylko Program Ministra Ochrona Zabytków (65 mln zł).

Przedłużenie finansowania o kolejny rok to nie jedyny transfer dla instytucji, którą zarządza Rydzyk. Portal gazeta.pl podaje, że w sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu o ponad 1,8 mln zł. Łączna kwota wsparcia tej inwestycji to prawie 120 mln zł.

Wystawa ku czci polskiego chrześcijańska

Na jaki cel Rydzyk otrzyma astronomiczne sumy z budżetu państwa? Toruńska inwestycja to jedna z najbardziej nowoczesnych placówek, która ma stanowić „wiano na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

„Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej”, czytamy w komunikacie resortu kultury z 2018 r., kiedy to ogłoszono plany wybudowania instytucji.

Zdaniem fundacji Rydzyka muzeum ma stać się „depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski”. Z komunikatu na stronie rządowej wynika, że budowa instytucji, poświęconej myśli i nauczaniu Jana Pawła II, trwa od 2019 r. Zakończenie jest zaplanowane na 2021 r.

Rydzyk hojnie obdarowywany przez państwo

Portal koduj24.pl donosi, że muzeum ma powstać w pobliżu kościoła zakonu redemptorystów oraz uczelni Rydzyka, która również może liczyć na pokaźne wsparcie ze strony państwa. W grudnia 2020 r. wyszło na jaw, że jeden kierunek w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pobiera regularne dotacje z Narodowego Banku Polski (NBP).

Pierwszy zastrzyk pieniędzy popłynął do uczelni należącej do Lux Veritatis w 2018 r. (246 290 zł). W 2019 r. dotacja została zwiększona do kwoty 268 340 zł. Identyczną kwotę wsparcia przekazano na ręce Rydzyka w ubiegłym roku. Oznacza to, że w przeciągu zaledwie trzech lat kierunek „Polityka gospodarcza, finanse i bankowość” otrzymał łącznie 785 tys. zł. Do lektury na temat kulis tej sprawy zapraszamy tutaj.

Jednak NBP to nie jedyny podmiot, który dofinansowuje aktywności Rydzyka. We wrześniu 2020 r. media obiegła informacja o dofinansowaniu Fundacji przez Fundusz Sprawiedliwości. Lux Veritatis otrzyma miliony złotych, aby pokryć koszty działalności Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >