BiznesINFO.pl
MAREK BARCZYNSKI/East News

MAREK BARCZYNSKI/East News

Monstrualne pieniądze od NBP dla Ojca Rydzyka. Po poznaniu kwoty zostaje tylko się przeżegnać

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ojciec Tadeusz Rydzyk może liczyć nie tylko na finansowe wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości, ale i na dopłatę z Narodowego Banku Centralnego. Onet donosi, że NBP regularnie dofinansowuje jeden kierunek studiów na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Media

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Skąd Tadeusz Rydzyk czerpie dodatkowe środki finansowe

  • Jak duże dofinansowanie otrzymuje uczelnia Ojca Rydzyka z NBP

  • Czy szkoła w Toruniu jest jedynym podmiotem, który może liczyć na wsparcie NBP

Pieniądze na szkołę Ojca Rydzyka nawet z NBP

Ojciec Tadeusz Rydzyk może liczyć na ogromne wsparcie od instytucji państwowych. We wrześniu portal natemat.pl donosił, że Fundacja Lux Veritatis otrzyma miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości, który nadzoruje minister Zbigniew Ziobro. Pieniądze mają sfinansować działalność Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

Niespełna dwa miesiące później Onet dotarł do informacji, zgodnie z którymi również Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pobiera dotacje. Uczelnia należy do Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest Ojciec Rydzyk. Instytucją wspierającą jest tym razem Narodowy Bank Polski (NBP).

Setki tysięcy złotych dla uczelni Ojca Rydzyka

Precedens ujrzał światło dzienne za sprawą Marka Joppa, polityka związanego z SLD, który nie został przyjęty do toruńskiej szkoły założonej przez Ojca Rydzyka. Powodem niepowodzenia miało być, według władz WSKSiM, odległe miejsce w rankingu, do którego mężczyzna w dalszym ciągu nie uzyskał dostępu.

Dlatego też Jopp zwrócił się do sponsora kierunku - NBP. W odpowiedzi uzyskał informację, że bank centralny nie wnika w procedury rekrutowania studentów. Temat podchwycili dziennikarze Onetu, którzy skierowali do NBP zapytanie o kwoty dofinansowania uczelni Ojca Rydzyka.

Okazuje, że WSKSiM otrzymuje pieniądze od 2018 r. Dwa lata temu uczelnia otrzymała 246 290 zł. W ubiegłym roku dotacja została zwiększona do poziomu 268 340 zł. Identyczna kwota zasiliła budżet szkoły Ojca Rydzyka w 2020 r.

Oznacza to, że na przestrzeni zaledwie trzech lat kierunek "Polityka gospodarcza, finanse i bankowość" został dofinansowany na sumę 783 tys. zł.

Uczelnia Rydzyka jak każda inna? NBP odpowiada

NBP w odpowiedzi przesłanej do redakcji Onetu zapewnia, że dopłata dla uczelni Ojca Rydzyka jest „zgodna z zasadami, które obowiązują każdy podmiot ubiegający się o dofinansowanie NBP”. Szkoła przedłożyła stosowny wniosek o dopłatę projektu edukacyjnego, który wpisuje się „priorytetowe obszary edukacji ekonomicznej NBP”.

Biuro prasowe banku centralnego oznajmiło, że kierunek realizowany na uczelni Ojca Rydzyka nie jest jedynym, który może liczyć na wsparcie finansowe. „W ostatnich latach, w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej, Narodowy Bank Polski dofinansował wiele kierunków studiów podyplomowych zrealizowanych przez kilkanaście uczelni na terenie całego kraju (państwowych i prywatnych)”, czytamy w odpowiedzi.

Jednak nie ujawniono, jak wysokie dopłaty otrzymywały pozostałe kierunki z innych szkół wspieranych przez NBP.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej została założona w Toruniu w 2001 r. To jednostka niepubliczna, której rektorem jest redemptorysta Zdzisław Klafka, bliski współpracownik Ojca Tadeusza Rydzyka. O innych dopłatach i dodatkowych inicjatywach założyciela Radia Maryja informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Na ostatnich obradach przed wakacjami Sejm odrzucił propozycję Senatu, dotyczącą 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Polska i Świat

Posiedzenie Sejmu w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na sali było 8 posłów

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >