Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 240 mln zł z resortów dla Rydzyka. Przelewy są potężne, kolejne kwoty wychodzą na jaw
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 03.02.2021 01:00

240 mln zł z resortów dla Rydzyka. Przelewy są potężne, kolejne kwoty wychodzą na jaw

Rydzyk od państwa otrzymał ćwierć miliarda złotych
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy otrzymały inicjatywy Tadeusza Rydzyka

  • Które ministerstwa finansują działalność redemptorysty

  • Co planuje zrobić w związku z tym poseł KO

Rydzyk przyjmuje ogromne dotacje od państwa

O tym, że Tadeusz Rydzyk otrzymuje ogromne dotacje od państwa, wiadomo już nie od dzisiaj. Próby oszacowania całkowitej sumy, którą redemptorysta dostał z pieniędzy podatników, podjął się Fakt.

Ostatnio wielkie emocje wzbudziła kwota 60 mln zł, jaką resort kultury przeznaczył na stworzenie muzeum Pamięć i Tożsamość, które zainicjował sam Tadeusz Rydzyk. Być może sam fakt przekazania tak dużej sumy na muzeum nie byłby jeszcze tak gorszący jak to, że o całej dotacji nic nie wiedzieli posłowie, przypomina tabloid.

Sprawa miała wyjść na jaw dopiero dzięki rządowi, który na koniec 2020 roku opublikował rozporządzenie z wydatkami, których nie udało się wykorzystać w roku budżetowym. Za sprawą decyzji Rady Ministrów, dotacja będzie mogła być wykorzystana także w bieżącym roku. Gdyby rząd nie uznał tej dotacji jako niewygasająca, pieniądze po prostu by przepadły i musiałyby wrócić do budżetu państwa.

Pieniądze z Ministerstwa Rodziny

Fakt dotarł do informacji dotyczących innych datków przekazywanych Rydzykowi i jego inwestycjom. W 2020 roku fundacja Lux Veritatis, w której twórca Radia Maryja zasiada, otrzymała od Ministerstwa Rodziny sporą sumę - 105 165 zł.

Udało się ustalić, że resort podpisał także umowę z Bonum Sp. z o. o., która to reprezentowała w tej sprawie należącą do Rydzyka fundację Lux Veritatis jako Biuro Reklamy telewizji TRWAM. Chodziło o zakup czasu antenowego w celu emisji spotów informacyjnych pt. „Wspieraj Seniora”. Te emitowane były w dniach od 23 października do 4 listopada 2020 roku.

Datki od Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Kolejne fundusze fundacja Rydzyka otrzymała od MSZ, który od 2018 do 2020 roku wypłacił Lux Veritatis aż trzy dotacje na łączną sumę 302,5 tys. zł.

W 2018 r. fundacja otrzymała dotację o wysokości 180 tys. zł na realizację zadania publicznego pn. rotmistrz Pilecki - przywrócenie pamięci. Projekt dotyczył m.in. przygotowania trzech 30-minutowych reportaży dokumentalnych (w wersji polskiej i angielskiej) poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Projekt realizowany był w okresie od 01.02 do 30.11.2018 r. – wyjaśnił cytowany przez Fakt Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ w odpowiedzi na interpelację poselską.

W kolejnym roku fundacja otrzymała fundusze na realizację zadania publicznego pt. „Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie", a w 2020 r. MSZ przekazało 98, 5 tys. zł na wydanie periodyku „Pamięć i Tożsamość – kwartalnik historyczny”.

Poseł KO zaznacza, że nie odpuści

Ćwierć miliarda złotych subwencji na działalność Tadeusza Rydzyka może bulwersować, zwłaszcza że przecież pieniądze te nie są własnością rządu. Poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że dokładnie zbada całą sprawę i sprawdzi, czy Rydzyk nie otrzymuje funduszy z innych resortów.

– Kiedy to wszystko zsumować, okazuje się, że sumy są szokujące. Instytucje publiczne przeznaczyły na działalność ojca Tadeusza Rydzyka już ponad ćwierć miliarda złotych. A to może nie być cała kwota. Wysyłam zapytania nie tylko do resortów, ale także do spółek państwowych o to, czy finansują działalność ojca Rydzyka. One jednak nie chcą udzielić mi odpowiedzi. Nie odpuszczę – powiedział poseł w rozmowie z Faktem.