Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rusza kolejna edycja znanego rządowego programu. Można dostać nawet 6 tys. zł
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.08.2023 15:13

Rusza kolejna edycja znanego rządowego programu. Można dostać nawet 6 tys. zł

Pieniądze
Gosia K./pixabay

Już dziś (3.08) rusza kolejna edycja programu “Moja Woda” znanego też pod nazwą “Beczka Plus”. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, budżet tej odsłony sięga 130 mln zł. Na jakie wsparcie będą mogli liczyć właściciele domów?

Program "Moja Woda" rusza po raz trzeci

Rozpoczynająca się dziś edycja programu “Moja Woda” to jego trzecia odsłona. W dotychczasowych dwóch naborach (w 2020 i 2021 roku) właściciele domów mogli otrzymać do 5 tys. zł na budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej. 

W minionych edycjach budżet programu sięgał 100 mln zł, które rozeszły się po dwóch miesiącach. Dotacja zakładała wówczas rekompensatę nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Tym razem budżet programu to ponad 130 mln zł.

Niższe składki na ubezpieczenie społeczne. W portfelu zostanie kilkaset złotych miesięcznie

Budżet szybko się wyczerpuje, trzeba się spieszyć

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że dotychczasowe dwie edycje programu cieszyły się dużym zainteresowaniem i przypomniała, że budżety wyczerpywały się w dwa miesiące. Zasygnalizowała również, że warto więc się spieszyć.

“Stumilionowy budżet pierwszej edycji został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy. Ostatecznie i tak został on podniesiony. Taki sam budżet - 100 mln zł - miała druga edycja programu, która wystartowała pod koniec marca 2021 r., a nabór wniosków zakończył się na początku czerwca 2021 r.” – objaśniła w rozmowie z dziennikarzami PAP-u, dodając, że do tej pory z dwóch edycji programu skorzystało ponad 43 tys. beneficjentów, a wartość podpisanych umów wyniosła ponad 200 mln zł. 

Kto może liczyć na dotację?

Program “Moja Woda” po raz kolejny jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Regulamin nie obejmuje nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania w poprzednich edycjach programu.

Szefowa resortu klimatu jest przekonana o słuszności inicjatywy i przekonuje, że musimy dbać o zasoby wody. "Podstawowym założeniem programu "Moja Woda" jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może w praktyce nauczyć się jak gromadzić wodę, a tym samym przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i przeciwdziałać skutkom suszy" – wyjaśniła Anna Moskwa.

Źródło: PAP, Anna Moskwa/Twitter