BiznesINFO.pl
Dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda"

Pixabay/Królestwo_Nauki

Rusza druga odsłona programu "Moja Woda". Wnioski można składać już od jutra

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dofinansowanie po raz drugi wesprze Polaków, którzy angażują się w walkę z negatywnymi skutkami suszy. Dopłaty w ramach programu "Moja Woda" w wysokości 5 tys. zł trafią do osób, które posiadają przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie

  • Jakie są warunki otrzymania dopłaty

  • Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na ten cel

Wraca dofinansowanie, które podbiło serca Polaków

Dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda” zadebiutowało w zeszłym roku i okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Do władz napłynęło ok. 25 tys. wniosków, a kwota wsparcia przekroczyła pierwotnie przewidziany budżet. Na dopłaty Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły łącznie 114 mln zł.

Radio Zet przypomina, że do ubiegania się o dofinansowanie zachęcał Polaków sam Andrzej Duda w trakcie kampanii wyborczej. - Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent w trakcie wystąpienia w Sulejówku.

Po ubiegłorocznym sukcesie władza postanowiła po raz kolejny zaproponować dopłaty Polakom, którzy starają się walczyć z negatywnymi skutkami suszy. Druga edycja programu „Moja Woda” rusza już w poniedziałek 22 marca, w Światowy Dzień Wody. Zgłoszenia o dofinansowanie należy kierować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

[EMBED-11]

Kto otrzyma dofinansowanie? Wysokość dopłaty może być różna

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się właściciele domów jednorodzinnych. Co do zasady dopłaty mają wynosić 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Na oficjalnej stronie internetowej NFOŚiGW wskazuje, że dofinansowanie można otrzymać na instalacje do zbierania wód opadowych z dachów, chodników i podjazdów. W tym celu trzeba zamontować np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe lub przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania. Dopłaty otrzymają również mieszkańcy, którzy wdrożyli instalacje umożliwiające dalsze zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Mogą to być m.in. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki czy centrale dystrybucji wody.

Portal money.pl podaje, że dofinansowanie można uzyskać zarówno na sam zakup, jak i na montaż, budowę i uruchomienie instalacji, która umożliwia zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych na terenie danej nieruchomości. Dzięki takim zbiornikom wody nie będą trafiały do kanalizacji bytowo-gospodarczych, deszczowych czy na sąsiadujące tereny i ulice.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przekonywał niedawno, że dzięki programowi „Moja Woda” udało się w ubiegłym roku zatrzymać ok. 1,2 metrów sześciennych wody opadowej. - To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program - przyznał polityk.

Tegoroczne inwestycje pozwolą zatrzymać kolejny milion metrów sześciennych rocznie w przydomowych instalacjach. - Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów - oznajmił Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Jednak, aby dostać dofinansowanie trzeba spełnić trzy kluczowe warunki. Po pierwsze, minimalny koszt kwalifikowany inwestycji musi wynosić 2 tys. zł. Po drugie, sumaryczna pojemność zainstalowanych zbiorników to co najmniej 2 metry sześcienne. Po trzecie, okres trwałości przedsięwzięcia musi wynosić 3 lata od daty jego zakończenia.

Tegoroczny budżet na dopłaty wynosi 100 mln zł. Wnioski można składać aż do wyczerpania wszystkich środków przewidzianych na cały program „Moja Woda”.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >