BiznesINFO.pl
Dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda"

Pixabay/Królestwo_Nauki

Rusza druga odsłona programu "Moja Woda". Wnioski można składać już od jutra

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dofinansowanie po raz drugi wesprze Polaków, którzy angażują się w walkę z negatywnymi skutkami suszy. Dopłaty w ramach programu "Moja Woda" w wysokości 5 tys. zł trafią do osób, które posiadają przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie

  • Jakie są warunki otrzymania dopłaty

  • Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na ten cel

Wraca dofinansowanie, które podbiło serca Polaków

Dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda” zadebiutowało w zeszłym roku i okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Do władz napłynęło ok. 25 tys. wniosków, a kwota wsparcia przekroczyła pierwotnie przewidziany budżet. Na dopłaty Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły łącznie 114 mln zł.

Radio Zet przypomina, że do ubiegania się o dofinansowanie zachęcał Polaków sam Andrzej Duda w trakcie kampanii wyborczej. - Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent w trakcie wystąpienia w Sulejówku.

Po ubiegłorocznym sukcesie władza postanowiła po raz kolejny zaproponować dopłaty Polakom, którzy starają się walczyć z negatywnymi skutkami suszy. Druga edycja programu „Moja Woda” rusza już w poniedziałek 22 marca, w Światowy Dzień Wody. Zgłoszenia o dofinansowanie należy kierować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

[EMBED-11]

Kto otrzyma dofinansowanie? Wysokość dopłaty może być różna

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się właściciele domów jednorodzinnych. Co do zasady dopłaty mają wynosić 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Na oficjalnej stronie internetowej NFOŚiGW wskazuje, że dofinansowanie można otrzymać na instalacje do zbierania wód opadowych z dachów, chodników i podjazdów. W tym celu trzeba zamontować np. łapacze, wpusty, odwodnienie liniowe lub przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania. Dopłaty otrzymają również mieszkańcy, którzy wdrożyli instalacje umożliwiające dalsze zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Mogą to być m.in. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki czy centrale dystrybucji wody.

Portal money.pl podaje, że dofinansowanie można uzyskać zarówno na sam zakup, jak i na montaż, budowę i uruchomienie instalacji, która umożliwia zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych na terenie danej nieruchomości. Dzięki takim zbiornikom wody nie będą trafiały do kanalizacji bytowo-gospodarczych, deszczowych czy na sąsiadujące tereny i ulice.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przekonywał niedawno, że dzięki programowi „Moja Woda” udało się w ubiegłym roku zatrzymać ok. 1,2 metrów sześciennych wody opadowej. - To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program - przyznał polityk.

Tegoroczne inwestycje pozwolą zatrzymać kolejny milion metrów sześciennych rocznie w przydomowych instalacjach. - Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów - oznajmił Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Jednak, aby dostać dofinansowanie trzeba spełnić trzy kluczowe warunki. Po pierwsze, minimalny koszt kwalifikowany inwestycji musi wynosić 2 tys. zł. Po drugie, sumaryczna pojemność zainstalowanych zbiorników to co najmniej 2 metry sześcienne. Po trzecie, okres trwałości przedsięwzięcia musi wynosić 3 lata od daty jego zakończenia.

Tegoroczny budżet na dopłaty wynosi 100 mln zł. Wnioski można składać aż do wyczerpania wszystkich środków przewidzianych na cały program „Moja Woda”.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >